Jesper Hagborg-Asp


Representerar:  Onsjö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1996-12-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 49
Totalt poäng: 2 718,98
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour294106,263409,7711221
ECCO Tour211666,431174,940316
Future Series Herrar1109,6161,13011
Hotelplanner Tour1481,55398,20001
Nordiska Ligan189,3372,15001
SGF Golf Ranking Herrar3362,71297,46033

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
172202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour01 895,5961,54 %551,13
261202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour14 481,5582,69 %398,20
326202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98
414202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour06 323,94100,00 %323,94
571202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour02 487,0263,46 %309,07
655202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour03 327,3794,23 %308,48
711202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour06 244,13100,00 %244,13
818202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour32 27,79100,00 %27,79Lista
 3202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour23 40,96100,00 %40,96Lista
 5202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 37,75100,00 %37,75Lista
 8202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck TourMC 1,02100,00 %1,02Lista
711202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour06 244,13100,00 %244,13Lista
 12202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour35 34,27100,00 %34,27Lista
414202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour06 323,94100,00 %323,94Lista
 15202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar10 107,76100,00 %107,76Lista
 16202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour09 106,14100,00 %106,14Lista
818202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04Lista
 19202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO Tour27 50,71100,00 %50,71Lista
 20202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour17 85,94100,00 %85,94Lista
 22202622Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour05 173,36100,00 %173,36Lista
 23202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour08 163,26100,00 %163,26Lista
 24202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour23 58,27100,00 %58,27Lista
 24202620Hook Open By JigabSWESGF Golf Ranking Herrar06 28,75100,00 %28,75Lista
326202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98Lista
 27202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour31 56,02100,00 %56,02Lista
 28202616Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 1,56100,00 %1,56Lista
 28202616Sand Valley OpenPOLECCO Tour23 77,68100,00 %77,68Lista
 34202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO Tour24 68,31100,00 %68,31Lista
 3520269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3520269Infinitum Championship ECCO Tour40 33,97100,00 %33,97Lista
 3620268GolfStar Winter Series DunesESPCutter & Buck Tour22 69,33100,00 %69,33Lista
 3620268GolfStar Winter Series Forest Cutter & Buck TourMC 4,24100,00 %4,24Lista
 54202542Road to Europé Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour18 41,3196,15 %39,72Lista
655202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour03 327,3794,23 %308,48Lista
 56202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour22 39,9492,31 %36,87Lista
 57202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour08 142,3190,38 %128,63Lista
 58202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour24 48,1588,46 %42,59Lista
 59202537Esbjerg Open by FREJADENECCO Tour20 67,3786,54 %58,30Lista
 60202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour17 53,6684,62 %45,40Lista
261202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour14 481,5582,69 %398,20Lista
 62202534Finnish OpenFINNordiska Ligan12 89,3380,77 %72,15Lista
 63202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6578,85 %1,30Lista
 64202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck Tour10 138,4476,92 %106,49Lista
066202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour05 265,0273,08 %193,67Lista
067202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar05 226,2071,15 %160,95Lista
068202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour007240,6169,23 %166,58Lista
 69202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour12 112,6567,31 %75,82Lista
 70202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 11,4565,38 %7,49Lista
571202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour02 487,0263,46 %309,07Lista
172202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour01 895,5961,54 %551,13Lista
 74202522Smörum OpenDENECCO TourMC 12,0157,69 %6,93Lista
 75202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar002109,6155,77 %61,13Lista
 75202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 13,4555,77 %7,50Lista
 76202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 7,3253,85 %3,94Lista
 78202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour19 86,6550,00 %43,33Lista
 79202517Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour15 103,8348,08 %49,92Lista
 80202516ECCO Tour Sand Valley MastersPOLECCO Tour14 108,1546,15 %49,92Lista
 80202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO TourMC 2,1146,15 %0,97Lista
 86202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour09 203,4334,62 %70,42Lista
 8720259Infinitum Spanish MastersESPECCO TourMC 1,8632,69 %0,61Lista
 8720259Infinitum Championship ECCO Tour26 61,8532,69 %20,22Lista
 8820258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck TourMC 18,2430,77 %5,61Lista
 8920257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour37 38,5828,85 %11,13Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB