Jesper Hagborg-Asp


Representerar:  Onsjö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1996-12-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 49
Totalt poäng: 2 761,12
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour294106,263455,0211221
ECCO Tour211666,431197,570316
Future Series Herrar1109,6163,24011
Hotelplanner Tour1481,55407,46001
Nordiska Ligan189,3373,87001
SGF Golf Ranking Herrar3362,71301,81033

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
171202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour01 895,5963,46 %568,36
260202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour14 481,5584,62 %407,46
325202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98
413202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour06 323,94100,00 %323,94
570202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour02 487,0265,38 %318,44
654202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour03 327,3796,15 %314,78
710202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour06 244,13100,00 %244,13
817202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour32 27,79100,00 %27,79Lista
 2202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour23 40,96100,00 %40,96Lista
 4202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 37,75100,00 %37,75Lista
 7202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck TourMC 1,02100,00 %1,02Lista
710202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour06 244,13100,00 %244,13Lista
 11202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour35 34,27100,00 %34,27Lista
413202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour06 323,94100,00 %323,94Lista
 14202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar10 107,76100,00 %107,76Lista
 15202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour09 106,14100,00 %106,14Lista
817202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04Lista
 18202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO Tour27 50,71100,00 %50,71Lista
 19202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour17 85,94100,00 %85,94Lista
 21202622Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour05 173,36100,00 %173,36Lista
 22202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour08 163,26100,00 %163,26Lista
 23202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour23 58,27100,00 %58,27Lista
 23202620Hook Open By JigabSWESGF Golf Ranking Herrar06 28,75100,00 %28,75Lista
325202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98Lista
 26202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour31 56,02100,00 %56,02Lista
 27202616Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 1,56100,00 %1,56Lista
 27202616Sand Valley OpenPOLECCO Tour23 77,68100,00 %77,68Lista
 33202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO Tour24 68,31100,00 %68,31Lista
 3420269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3420269Infinitum Championship ECCO Tour40 33,97100,00 %33,97Lista
 3520268GolfStar Winter Series DunesESPCutter & Buck Tour22 69,33100,00 %69,33Lista
 3520268GolfStar Winter Series Forest Cutter & Buck TourMC 4,24100,00 %4,24Lista
 53202542Road to Europé Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour18 41,3198,08 %40,52Lista
654202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour03 327,3796,15 %314,78Lista
 55202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour22 39,9494,23 %37,64Lista
 56202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour08 142,3192,31 %131,36Lista
 57202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour24 48,1590,38 %43,52Lista
 58202537Esbjerg Open by FREJADENECCO Tour20 67,3788,46 %59,60Lista
 59202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour17 53,6686,54 %46,44Lista
260202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour14 481,5584,62 %407,46Lista
 61202534Finnish OpenFINNordiska Ligan12 89,3382,69 %73,87Lista
 62202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6580,77 %1,33Lista
 63202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck Tour10 138,4478,85 %109,15Lista
065202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour05 265,0275,00 %198,77Lista
066202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar05 226,2073,08 %165,30Lista
067202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour007240,6171,15 %171,20Lista
 68202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour12 112,6569,23 %77,99Lista
 69202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 11,4567,31 %7,71Lista
570202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour02 487,0265,38 %318,44Lista
171202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour01 895,5963,46 %568,36Lista
 73202522Smörum OpenDENECCO TourMC 12,0159,62 %7,16Lista
 74202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar002109,6157,69 %63,24Lista
 74202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 13,4557,69 %7,76Lista
 75202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 7,3255,77 %4,08Lista
 77202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour19 86,6551,92 %44,99Lista
 78202517Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour15 103,8350,00 %51,92Lista
 79202516ECCO Tour Sand Valley MastersPOLECCO Tour14 108,1548,08 %52,00Lista
 79202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO TourMC 2,1148,08 %1,01Lista
 85202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour09 203,4336,54 %74,33Lista
 8620259Infinitum Championship ECCO Tour26 61,8534,62 %21,41Lista
 8620259Infinitum Spanish MastersESPECCO TourMC 1,8634,62 %0,64Lista
 8720258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck TourMC 18,2432,69 %5,96Lista
 8820257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour37 38,5830,77 %11,87Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB