Jesper Hagborg-Asp


Representerar:  Onsjö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1996-12-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 49
Totalt poäng: 2 803,27
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour294106,263500,2711221
ECCO Tour211868,391192,420416
Future Series Herrar1109,6165,34011
Hotelplanner Tour1481,55416,72001
Nordiska Ligan189,3375,59001
SGF Golf Ranking Herrar3362,71306,16033

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
170202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour01 895,5965,38 %585,58
259202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour14 481,5586,54 %416,72
324202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98
469202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour02 487,0267,31 %327,80
512202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour06 323,94100,00 %323,94
653202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour03 327,3798,08 %321,07
79202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour06 244,13100,00 %244,13
816202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour23 40,96100,00 %40,96Lista
 3202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 37,75100,00 %37,75Lista
 6202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck TourMC 1,02100,00 %1,02Lista
79202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour06 244,13100,00 %244,13Lista
 10202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour35 34,27100,00 %34,27Lista
512202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour06 323,94100,00 %323,94Lista
 13202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar10 107,76100,00 %107,76Lista
 14202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour09 106,14100,00 %106,14Lista
816202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04Lista
 17202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO Tour27 50,71100,00 %50,71Lista
 18202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour17 85,94100,00 %85,94Lista
 20202622Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour05 173,36100,00 %173,36Lista
 21202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour08 163,26100,00 %163,26Lista
 22202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour23 58,27100,00 %58,27Lista
 22202620Hook Open By JigabSWESGF Golf Ranking Herrar06 28,75100,00 %28,75Lista
324202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98Lista
 25202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour31 56,02100,00 %56,02Lista
 26202616Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 1,56100,00 %1,56Lista
 26202616Sand Valley OpenPOLECCO Tour23 77,68100,00 %77,68Lista
 32202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO Tour24 68,31100,00 %68,31Lista
 3320269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3320269Infinitum Championship ECCO Tour40 33,97100,00 %33,97Lista
 3420268GolfStar Winter Series DunesESPCutter & Buck Tour22 69,33100,00 %69,33Lista
 3420268GolfStar Winter Series Forest Cutter & Buck TourMC 4,24100,00 %4,24Lista
 52202542Road to Europé Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour18 41,31100,00 %41,31Lista
653202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour03 327,3798,08 %321,07Lista
 54202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour22 39,9496,15 %38,40Lista
 55202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour08 142,3194,23 %134,10Lista
 56202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour24 48,1592,31 %44,45Lista
 57202537Esbjerg Open by FREJADENECCO Tour20 67,3790,38 %60,89Lista
 58202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour17 53,6688,46 %47,47Lista
259202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour14 481,5586,54 %416,72Lista
 60202534Finnish OpenFINNordiska Ligan12 89,3384,62 %75,59Lista
 61202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6582,69 %1,36Lista
 62202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck Tour10 138,4480,77 %111,82Lista
064202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour05 265,0276,92 %203,86Lista
065202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar05 226,2075,00 %169,65Lista
066202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour007240,6173,08 %175,83Lista
 67202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour12 112,6571,15 %80,15Lista
 68202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 11,4569,23 %7,93Lista
469202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour02 487,0267,31 %327,80Lista
170202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour01 895,5965,38 %585,58Lista
 72202522Smörum OpenDENECCO TourMC 12,0161,54 %7,39Lista
 73202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar002109,6159,62 %65,34Lista
 73202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 13,4559,62 %8,02Lista
 74202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 7,3257,69 %4,22Lista
 76202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour19 86,6553,85 %46,66Lista
 77202517Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour15 103,8351,92 %53,91Lista
 78202516ECCO Tour Sand Valley MastersPOLECCO Tour14 108,1550,00 %54,08Lista
 78202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO TourMC 2,1150,00 %1,06Lista
 84202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour09 203,4338,46 %78,24Lista
 8520259Infinitum Championship ECCO Tour26 61,8536,54 %22,60Lista
 8520259Infinitum Spanish MastersESPECCO TourMC 1,8636,54 %0,68Lista
 8620258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck TourMC 18,2434,62 %6,31Lista
 8720257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour37 38,5832,69 %12,61Lista
0104202442Road to Europe Final by Royal UnibrewDENECCO Tour03 229,750,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB