Anton Moström


Representerar:  Örebro City Golf & Country Club
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1995-03-11

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 127
Totalt poäng: 609,04
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour24685,66456,300415
DP World Tour10,000,00000
ECCO Tour1169,9546,11001
Future Series Herrar4101,3861,84034
Hotelplanner Tour196,3181,49001
SGF Golf Ranking Herrar11493,74426,430711

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
175202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour05 295,4655,77 %164,78
224202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 90,57100,00 %90,57
360202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour63 96,3184,62 %81,49
421202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 70,49100,00 %70,49
58202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 62,45100,00 %62,45
620202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar04 50,28100,00 %50,28
772202523Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 72,7061,54 %44,74
822202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour28 44,24100,00 %44,24

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour40 8,22100,00 %8,22Lista
 3202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour08 10,98100,00 %10,98Lista
 7202636Omega European MastersSUIDP World TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
58202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 62,45100,00 %62,45Lista
 9202634Köping Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 15,63100,00 %15,63Lista
 10202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 11202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck TourMC 4,10100,00 %4,10Lista
 12202631Värmland Open Match by GolFitSWEFuture Series Herrar09 3,68100,00 %3,68Lista
 13202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck TourMC 2,68100,00 %2,68Lista
 13202630Golfscore Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 7,18100,00 %7,18Lista
 15202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour33 18,92100,00 %18,92Lista
 16202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck TourMC 0,05100,00 %0,05Lista
 17202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar05 31,03100,00 %31,03Lista
 18202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO TourMC 5,96100,00 %5,96Lista
 19202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourWD  100,00 % Lista
620202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar04 50,28100,00 %50,28Lista
421202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 70,49100,00 %70,49Lista
822202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour28 44,24100,00 %44,24Lista
 23202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck TourMC 7,33100,00 %7,33Lista
224202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 90,57100,00 %90,57Lista
 25202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour37 34,06100,00 %34,06Lista
 26202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 15,33100,00 %15,33Lista
 27202616Sand Valley OpenPOLECCO TourMC 1,65100,00 %1,65Lista
 27202616Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 33202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO TourMC 0,34100,00 %0,34Lista
 3420269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3420269Infinitum Championship ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 54202541NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour14 31,7096,15 %30,48Lista
 57202538Great Northern ChallengeDENECCO TourMC 11,0490,38 %9,98Lista
 59202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2586,54 %17,52Lista
360202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour63 96,3184,62 %81,49Lista
 61202534Nora Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 9,9982,69 %8,26Lista
 62202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourWD  80,77 % Lista
063202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck Tour33 35,4678,85 %27,96Lista
 64202531Värmland Open by Billinger FörvaltningSWEFuture Series Herrar00735,4176,92 %27,24Lista
 65202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour45 16,3475,00 %12,26Lista
 67202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour0802,2471,15 %1,59Lista
 68202527SaltsjöbadskannanSWEFuture Series Herrar18 9,4169,23 %6,51Lista
 69202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 6,7167,31 %4,52Lista
 71202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour48 18,1863,46 %11,54Lista
772202523Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 72,7061,54 %44,74Lista
 73202522Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar12 15,2359,62 %9,08Lista
 74202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour04917,3457,69 %10,00Lista
175202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour05 295,4655,77 %164,78Lista
076202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 68,1953,85 %36,72Lista
077202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour29 51,0451,92 %26,50Lista
080202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00752,8846,15 %24,41Lista
 85202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour46 27,1236,54 %9,91Lista
 8620259Infinitum Spanish MastersESPECCO TourMC 8,5134,62 %2,95Lista
 8620259Infinitum Championship ECCO TourMC 0,0034,62 %0,00Lista
 8720258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck TourMC 0,0032,69 %0,00Lista
08820257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour25 60,3630,77 %18,57Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB