Anton Moström


Representerar:  Örebro City Golf & Country Club
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1995-03-11

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 129
Totalt poäng: 600,10
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour24685,66445,630415
DP World Tour10,000,00000
ECCO Tour1169,9545,22001
Future Series Herrar4101,3859,96034
Hotelplanner Tour196,3179,64001
SGF Golf Ranking Herrar11493,74423,230711

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
176202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour05 295,4653,85 %159,09
225202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 90,57100,00 %90,57
361202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour63 96,3182,69 %79,64
422202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 70,49100,00 %70,49
59202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 62,45100,00 %62,45
621202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar04 50,28100,00 %50,28
723202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour28 44,24100,00 %44,24
873202523Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 72,7059,62 %43,34

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour40 8,22100,00 %8,22Lista
 4202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour08 10,98100,00 %10,98Lista
 8202636Omega European MastersSUIDP World TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
59202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 62,45100,00 %62,45Lista
 10202634Köping Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 15,63100,00 %15,63Lista
 11202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 12202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck TourMC 4,10100,00 %4,10Lista
 13202631Värmland Open Match by GolFitSWEFuture Series Herrar09 3,68100,00 %3,68Lista
 14202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck TourMC 2,68100,00 %2,68Lista
 14202630Golfscore Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 7,18100,00 %7,18Lista
 16202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour33 18,92100,00 %18,92Lista
 17202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck TourMC 0,05100,00 %0,05Lista
 18202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar05 31,03100,00 %31,03Lista
 19202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO TourMC 5,96100,00 %5,96Lista
 20202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourWD  100,00 % Lista
621202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar04 50,28100,00 %50,28Lista
422202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 70,49100,00 %70,49Lista
723202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour28 44,24100,00 %44,24Lista
 24202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck TourMC 7,33100,00 %7,33Lista
225202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 90,57100,00 %90,57Lista
 26202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour37 34,06100,00 %34,06Lista
 27202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 15,33100,00 %15,33Lista
 28202616Sand Valley OpenPOLECCO TourMC 1,65100,00 %1,65Lista
 28202616Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 34202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO TourMC 0,34100,00 %0,34Lista
 3520269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3520269Infinitum Championship ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 55202541NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour14 31,7094,23 %29,87Lista
 58202538Great Northern ChallengeDENECCO TourMC 11,0488,46 %9,77Lista
 60202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2584,62 %17,13Lista
361202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour63 96,3182,69 %79,64Lista
 62202534Nora Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 9,9980,77 %8,07Lista
 63202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourWD  78,85 % Lista
064202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck Tour33 35,4676,92 %27,28Lista
 65202531Värmland Open by Billinger FörvaltningSWEFuture Series Herrar00735,4175,00 %26,56Lista
 66202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour45 16,3473,08 %11,94Lista
 68202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour0802,2469,23 %1,55Lista
 69202527SaltsjöbadskannanSWEFuture Series Herrar18 9,4167,31 %6,33Lista
 70202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 6,7165,38 %4,39Lista
 72202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour48 18,1861,54 %11,19Lista
873202523Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 72,7059,62 %43,34Lista
 74202522Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar12 15,2357,69 %8,79Lista
 75202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour04917,3455,77 %9,67Lista
176202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour05 295,4653,85 %159,09Lista
077202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 68,1951,92 %35,41Lista
078202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour29 51,0450,00 %25,52Lista
081202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00752,8844,23 %23,39Lista
 86202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour46 27,1234,62 %9,39Lista
 8720259Infinitum Spanish MastersESPECCO TourMC 8,5132,69 %2,78Lista
 8720259Infinitum Championship ECCO TourMC 0,0032,69 %0,00Lista
 8820258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck TourMC 0,0030,77 %0,00Lista
08920257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour25 60,3628,85 %17,41Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB