Anton Moström


Representerar:  Örebro City Golf & Country Club
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1995-03-11

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 125
Totalt poäng: 617,97
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour24685,66466,970415
DP World Tour10,000,00000
ECCO Tour1169,9547,01001
Future Series Herrar4101,3863,72034
Hotelplanner Tour196,3183,34001
SGF Golf Ranking Herrar11493,74429,620711

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
174202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour05 295,4657,69 %170,46
223202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 90,57100,00 %90,57
359202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour63 96,3186,54 %83,34
420202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 70,49100,00 %70,49
57202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 62,45100,00 %62,45
619202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar04 50,28100,00 %50,28
771202523Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 72,7063,46 %46,14
821202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour28 44,24100,00 %44,24

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour40 8,22100,00 %8,22Lista
 2202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour08 10,98100,00 %10,98Lista
 6202636Omega European MastersSUIDP World TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
57202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 62,45100,00 %62,45Lista
 8202634Köping Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 15,63100,00 %15,63Lista
 9202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 10202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck TourMC 4,10100,00 %4,10Lista
 11202631Värmland Open Match by GolFitSWEFuture Series Herrar09 3,68100,00 %3,68Lista
 12202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck TourMC 2,68100,00 %2,68Lista
 12202630Golfscore Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 7,18100,00 %7,18Lista
 14202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour33 18,92100,00 %18,92Lista
 15202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck TourMC 0,05100,00 %0,05Lista
 16202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar05 31,03100,00 %31,03Lista
 17202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO TourMC 5,96100,00 %5,96Lista
 18202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourWD  100,00 % Lista
619202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar04 50,28100,00 %50,28Lista
420202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 70,49100,00 %70,49Lista
821202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour28 44,24100,00 %44,24Lista
 22202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck TourMC 7,33100,00 %7,33Lista
223202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 90,57100,00 %90,57Lista
 24202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour37 34,06100,00 %34,06Lista
 25202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 15,33100,00 %15,33Lista
 26202616Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 26202616Sand Valley OpenPOLECCO TourMC 1,65100,00 %1,65Lista
 32202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO TourMC 0,34100,00 %0,34Lista
 3320269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3320269Infinitum Championship ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 53202541NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour14 31,7098,08 %31,09Lista
 56202538Great Northern ChallengeDENECCO TourMC 11,0492,31 %10,19Lista
 58202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2588,46 %17,91Lista
359202535Dormy OpenSWEHotelplanner Tour63 96,3186,54 %83,34Lista
 60202534Nora Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 9,9984,62 %8,45Lista
 61202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourWD  82,69 % Lista
062202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck Tour33 35,4680,77 %28,64Lista
 63202531Värmland Open by Billinger FörvaltningSWEFuture Series Herrar00735,4178,85 %27,92Lista
 64202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour45 16,3476,92 %12,57Lista
 66202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour0802,2473,08 %1,64Lista
 67202527SaltsjöbadskannanSWEFuture Series Herrar18 9,4171,15 %6,70Lista
 68202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 6,7169,23 %4,65Lista
 70202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour48 18,1865,38 %11,89Lista
771202523Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 72,7063,46 %46,14Lista
 72202522Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar12 15,2361,54 %9,37Lista
 73202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour04917,3459,62 %10,34Lista
174202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour05 295,4657,69 %170,46Lista
075202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 68,1955,77 %38,03Lista
076202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour29 51,0453,85 %27,48Lista
079202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00752,8848,08 %25,42Lista
 84202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour46 27,1238,46 %10,43Lista
 8520259Infinitum Spanish MastersESPECCO TourMC 8,5136,54 %3,11Lista
 8520259Infinitum Championship ECCO TourMC 0,0036,54 %0,00Lista
 8620258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck TourMC 0,0034,62 %0,00Lista
08720257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour25 60,3632,69 %19,73Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB