Louise Rydqvist


Representerar:  Värnamo Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2001-07-18

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 11
Totalt poäng: 7 737,61
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer1150,4569,44011
American College Golf Women64687,481966,97166
Damtouren Sverige4200,38145,26004
Epson Tour10,000,00000
Ladies European Tour168215,888155,290111
LET Access Series6339,22324,47015
LPGA Tour10,000,00001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
11202641Aramco Korean ChampionshipKORLadies European Tour11 1 401,70100,00 %1 401,70
210202632PIF London ChampionshipENGLadies European Tour22 1 233,70100,00 %1 233,70
37202635KPMG Womens Irish OpenIRLLadies European Tour04 1 191,93100,00 %1 191,93
44202638La Sella OpenSPALadies European Tour17 1 161,87100,00 %1 161,87
584202510Darius Rucker IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0012 793,0038,46 %1 074,23
69202633VP Bank Swiss Ladies OpenSUILadies European Tour11 791,40100,00 %791,40
73202639Buccellati Ladies Italian OpenITALadies European Tour23 450,71100,00 %450,71
875202519NCAA Charlottesville RegionalUSAAmerican College Golf Women004774,7555,77 %432,07

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
11202641Aramco Korean ChampionshipKORLadies European Tour11 1 401,70100,00 %1 401,70Lista
73202639Buccellati Ladies Italian OpenITALadies European Tour23 450,71100,00 %450,71Lista
44202638La Sella OpenSPALadies European Tour17 1 161,87100,00 %1 161,87Lista
37202635KPMG Womens Irish OpenIRLLadies European Tour04 1 191,93100,00 %1 191,93Lista
69202633VP Bank Swiss Ladies OpenSUILadies European Tour11 791,40100,00 %791,40Lista
210202632PIF London ChampionshipENGLadies European Tour22 1 233,70100,00 %1 233,70Lista
 11202631Womens Irish ChallengeIRLLET Access Series08 131,54100,00 %131,54Lista
 12202630Pitch 15 OpenHanbury Manor ENGLET Access Series33 56,06100,00 %56,06Lista
015202627Hulencourt Women’s OpenBELLadies European Tour31 335,45100,00 %335,45Lista
016202626Tipsport Czech Ladies OpenTJELadies European Tour24 413,28100,00 %413,28Lista
 17202625Dutch Ladies OpenNEDLadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 20202622Jabra Ladies OpenFRALadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 21202621Lalla Meryem CupMORLadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
022202620Amundi German MastersGERLadies European Tour25 429,32100,00 %429,32Lista
024202618MCB Ladies Classic - MauritiusMAULadies European Tour27 412,68100,00 %412,68Lista
 25202617Investec South African Womens OpenRSALadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 26202616Joburg Ladies OpenRSALadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 56202538Lavaux Ladies OpenSUILET Access Series22 71,2892,31 %65,80Lista
 57202537Hauts de France Pas de Calis Golf OpenFRALET Access Series45 0,0090,38 %0,00Lista
 58202536Rose Ladies OpenENGLET Access Series29 80,3488,46 %71,07Lista
060202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8584,62 %333,25Lista
 62202532Ahlsell Trophy by Destination JönköpingSWEDamtouren Sverige33 24,7580,77 %19,99Lista
 63202531Q-Tour Himmerland ChampionshipDENLET Access SeriesMC 0,0078,85 %0,00Lista
 65202529Casella Golf ChampionshipUSAEpson TourMC 0,0075,00 %0,00Lista
 66202528Västerås Open by MoreGolf MastercardSWEDamtouren Sverige12 77,7673,08 %56,82Lista
 67202527Swedish Strokeplay Championship by Dormy Future StarsSWEDamtouren Sverige24 35,8671,15 %25,52Lista
 68202526PGA of Sweden Championship LanderydSWEDamtouren Sverige14 62,0169,23 %42,93Lista
 73202521NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women036114,2859,62 %68,13Lista
875202519NCAA Charlottesville RegionalUSAAmerican College Golf Women004774,7555,77 %432,07Lista
078202516SEC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women007634,5150,00 %317,26Lista
 80202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer027150,4546,15 %69,44Lista
584202510Darius Rucker IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0012 793,0038,46 %1 074,23Lista
08820256Therese Hession Regional ChallengeUSAAmerican College Golf Women018236,2730,77 %72,70Lista
 100202446The ANNIKA driven by Gainbridge LPGA at PelicanUSALPGA Tour67 0,007,69 %0,00Lista
 103202443Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016134,671,92 %2,59Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB