Max Bengtsson


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2002-07-14

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 37
Totalt poäng: 3 665,73
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2432,00432,00112
American College Golf Men174131,683311,6621617
Cutter & Buck Tour8762,33736,39028
Future Series Herrar1221,44127,75111
Hotelplanner Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Herrar2379,51335,81022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
131202612The Michael A. Marino ClassicUSAAmerican College Golf Men0011 119,00100,00 %1 119,00
225202618Sun Belt Conference Mens ChampionshipUSAAmerican College Golf Men001873,00100,00 %873,00
33920264JAGA First Coast AmateurUSAAmatörtävling Herrar001432,00100,00 %432,00
483202512General James Hackler Championship USAAmerican College Golf Men0031 025,3940,38 %414,10
517202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04
614202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar04 217,18100,00 %217,18
757202538Highlands Invitational hosted by Turtleson USAAmerican College Golf Men005212,9890,38 %192,50
819202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour08 187,91100,00 %187,91

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour42 20,67100,00 %20,67Lista
 4202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour18 64,98100,00 %64,98Lista
 7202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84Lista
 13202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour18 90,32100,00 %90,32Lista
614202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar04 217,18100,00 %217,18Lista
517202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04Lista
 18202625England Golf Challenge supported by HotelPlanner ENGHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
819202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour08 187,91100,00 %187,91Lista
 22202621NCAA Athens RegionalUSAAmerican College Golf Men028118,67100,00 %118,67Lista
225202618Sun Belt Conference Mens ChampionshipUSAAmerican College Golf Men001873,00100,00 %873,00Lista
 27202616Mossy Oak Collegiate USAAmerican College Golf Men07311,58100,00 %11,58Lista
 30202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men05715,32100,00 %15,32Lista
131202612The Michael A. Marino ClassicUSAAmerican College Golf Men0011 119,00100,00 %1 119,00Lista
 32202611The HaytUSAAmerican College Golf Men04466,53100,00 %66,53Lista
03420269Lake Las Vegas Invitational USAAmerican College Golf Men009101,50100,00 %101,50Lista
33920264JAGA First Coast AmateurUSAAmatörtävling Herrar001432,00100,00 %432,00Lista
 53202542Everett Buick GMC ClassicUSAAmerican College Golf Men02240,5498,08 %39,76Lista
054202541West Bay Collegiate Invitational USAAmerican College Golf Men004164,9896,15 %158,63Lista
757202538Highlands Invitational hosted by Turtleson USAAmerican College Golf Men005212,9890,38 %192,50Lista
 58202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men28 40,9088,46 %36,18Lista
 65202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour34 30,6575,00 %22,99Lista
066202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar06 162,3373,08 %118,63Lista
 69202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour26 55,9267,31 %37,64Lista
 70202525The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1830,0065,38 %0,00Lista
074202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar001221,4457,69 %127,75Lista
075202520NCAA Bremerton RegionalUSAAmerican College Golf Men024135,8955,77 %75,78Lista
 78202517Sun Belt Conference Mens Championship- Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men01171,5850,00 %35,79Lista
 80202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men0494,7246,15 %2,18Lista
 82202513Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men04238,4942,31 %16,28Lista
483202512General James Hackler Championship USAAmerican College Golf Men0031 025,3940,38 %414,10Lista
084202511The HaytUSAAmerican College Golf Men03790,6138,46 %34,85Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB