Sebastian Petersen


Representerar:  Djurgårdens IF Golfförening
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1998-08-21

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 45
Totalt poäng: 3 059,39
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour254640,103670,721920
ECCO Tour181894,911015,600414
Future Series Herrar1255,68255,68111
Hotelplanner Tour20,000,00000
Nordiska Ligan255,8747,63002
SGF Golf Ranking Herrar292,0792,07012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
16202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour02 771,33100,00 %771,33
266202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour001996,3273,08 %728,08
324202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98
414202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour03 352,75100,00 %352,75
525202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar001255,68100,00 %255,68
678202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO Tour03 486,1650,00 %243,08
776202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour05 331,5753,85 %178,54
88620258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour03 508,3134,62 %175,95

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour09 118,56100,00 %118,56Lista
 3202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 7,98100,00 %7,98Lista
 4202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 6,42100,00 %6,42Lista
16202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour02 771,33100,00 %771,33Lista
 9202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour23 71,86100,00 %71,86Lista
 10202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour12 105,65100,00 %105,65Lista
414202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour03 352,75100,00 %352,75Lista
 15202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck TourMC 11,89100,00 %11,89Lista
 16202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour13 114,18100,00 %114,18Lista
 17202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO Tour11 144,66100,00 %144,66Lista
 18202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 20202622Challenge de EspanaSPAHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 21202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour12 108,16100,00 %108,16Lista
 22202620Hook Open By JigabSWESGF Golf Ranking Herrar02 81,55100,00 %81,55Lista
 23202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar26 10,52100,00 %10,52Lista
324202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98Lista
525202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar001255,68100,00 %255,68Lista
 32202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO Tour25 59,69100,00 %59,69Lista
 3320269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3320269Infinitum Championship ECCO Tour33 50,00100,00 %50,00Lista
 52202542Road to Europé Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour26 28,21100,00 %28,21Lista
 53202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour42 19,5598,08 %19,17Lista
 54202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour32 30,1196,15 %28,95Lista
 55202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour11 85,8794,23 %80,92Lista
 56202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour15 78,0892,31 %72,07Lista
 58202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2588,46 %17,91Lista
 59202535Footjoy Finnish SwingFINNordiska Ligan35 18,5586,54 %16,05Lista
 60202534Finnish OpenFINNordiska Ligan28 37,3284,62 %31,58Lista
 61202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour11 149,8682,69 %123,92Lista
 62202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,0080,77 %0,00Lista
 64202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour25 45,8776,92 %35,28Lista
266202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour001996,3273,08 %728,08Lista
067202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour10 184,5471,15 %131,31Lista
 68202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 6,7169,23 %4,65Lista
 69202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour23 48,6267,31 %32,73Lista
 70202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour16 79,8565,38 %52,21Lista
072202522Smörum OpenDENECCO Tour09 155,8661,54 %95,91Lista
 73202521Danish Golf ChallengeDENHotelplanner TourMC 0,0059,62 %0,00Lista
074202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour09 170,6657,69 %98,46Lista
 75202519Bravo Tours Open @ Royal OakDENECCO Tour20 46,8855,77 %26,14Lista
776202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour05 331,5753,85 %178,54Lista
 77202517Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 0,0051,92 %0,00Lista
678202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO Tour03 486,1650,00 %243,08Lista
 78202516ECCO Tour Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 2,5150,00 %1,26Lista
 84202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour13 132,9038,46 %51,12Lista
 8520259Infinitum Championship ECCO Tour26 61,8536,54 %22,60Lista
08520259Infinitum Spanish MastersESPECCO Tour04 418,0836,54 %152,76Lista
88620258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour03 508,3134,62 %175,95Lista
 8720257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour45 24,4032,69 %7,98Lista
 104202442Road to Europe Final by Royal UnibrewDENECCO Tour06 144,880,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB