Sebastian Petersen


Representerar:  Djurgårdens IF Golfförening
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1998-08-21

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 45
Totalt poäng: 2 970,07
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour254640,103569,811920
ECCO Tour181774,32982,610314
Future Series Herrar1255,68255,68111
Hotelplanner Tour20,000,00000
Nordiska Ligan255,8745,48002
SGF Golf Ranking Herrar292,0792,07012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
18202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour02 771,33100,00 %771,33
268202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour001996,3269,23 %689,76
326202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98
416202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour03 352,75100,00 %352,75
527202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar001255,68100,00 %255,68
680202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO Tour03 486,1646,15 %224,38
778202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour05 331,5750,00 %165,79
88820258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour03 508,3130,77 %156,40

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour37 24,29100,00 %24,29Lista
 3202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour09 118,56100,00 %118,56Lista
 5202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 7,98100,00 %7,98Lista
 6202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 6,42100,00 %6,42Lista
18202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour02 771,33100,00 %771,33Lista
 11202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour23 71,86100,00 %71,86Lista
 12202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour12 105,65100,00 %105,65Lista
416202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour03 352,75100,00 %352,75Lista
 17202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck TourMC 11,89100,00 %11,89Lista
 18202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour13 114,18100,00 %114,18Lista
 19202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO Tour11 144,66100,00 %144,66Lista
 20202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 22202622Challenge de EspanaSPAHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 23202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour12 108,16100,00 %108,16Lista
 24202620Hook Open By JigabSWESGF Golf Ranking Herrar02 81,55100,00 %81,55Lista
 25202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar26 10,52100,00 %10,52Lista
326202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98Lista
527202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar001255,68100,00 %255,68Lista
 34202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO Tour25 59,69100,00 %59,69Lista
 3520269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3520269Infinitum Championship ECCO Tour33 50,00100,00 %50,00Lista
 54202542Road to Europé Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour26 28,2196,15 %27,13Lista
 55202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour42 19,5594,23 %18,42Lista
 56202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour32 30,1192,31 %27,79Lista
 57202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour11 85,8790,38 %77,61Lista
 58202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour15 78,0888,46 %69,07Lista
 60202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2584,62 %17,13Lista
 61202535Footjoy Finnish SwingFINNordiska Ligan35 18,5582,69 %15,34Lista
 62202534Finnish OpenFINNordiska Ligan28 37,3280,77 %30,14Lista
 63202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour11 149,8678,85 %118,16Lista
 64202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,0076,92 %0,00Lista
 66202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour25 45,8773,08 %33,52Lista
268202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour001996,3269,23 %689,76Lista
069202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour10 184,5467,31 %124,21Lista
 70202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 6,7165,38 %4,39Lista
 71202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour23 48,6263,46 %30,86Lista
 72202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour16 79,8561,54 %49,14Lista
074202522Smörum OpenDENECCO Tour09 155,8657,69 %89,92Lista
 75202521Danish Golf ChallengeDENHotelplanner TourMC 0,0055,77 %0,00Lista
076202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour09 170,6653,85 %91,89Lista
 77202519Bravo Tours Open @ Royal OakDENECCO Tour20 46,8851,92 %24,34Lista
778202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour05 331,5750,00 %165,79Lista
 79202517Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 0,0048,08 %0,00Lista
680202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO Tour03 486,1646,15 %224,38Lista
 80202516ECCO Tour Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 2,5146,15 %1,16Lista
 86202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour13 132,9034,62 %46,00Lista
 8720259Infinitum Championship ECCO Tour26 61,8532,69 %20,22Lista
08720259Infinitum Spanish MastersESPECCO Tour04 418,0832,69 %136,68Lista
88820258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour03 508,3130,77 %156,40Lista
 8920257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour45 24,4028,85 %7,04Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB