Sebastian Petersen


Representerar:  Djurgårdens IF Golfförening
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 1998-08-21

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 45
Totalt poäng: 3 014,73
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour254640,103620,261920
ECCO Tour181774,321011,250314
Future Series Herrar1255,68255,68111
Hotelplanner Tour20,000,00000
Nordiska Ligan255,8746,56002
SGF Golf Ranking Herrar292,0792,07012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
17202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour02 771,33100,00 %771,33
267202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour001996,3271,15 %708,92
325202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98
415202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour03 352,75100,00 %352,75
526202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar001255,68100,00 %255,68
679202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO Tour03 486,1648,08 %233,73
777202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour05 331,5751,92 %172,16
88720258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour03 508,3132,69 %166,18

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour37 24,29100,00 %24,29Lista
 2202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour09 118,56100,00 %118,56Lista
 4202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 7,98100,00 %7,98Lista
 5202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 6,42100,00 %6,42Lista
17202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour02 771,33100,00 %771,33Lista
 10202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour23 71,86100,00 %71,86Lista
 11202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour12 105,65100,00 %105,65Lista
415202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour03 352,75100,00 %352,75Lista
 16202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck TourMC 11,89100,00 %11,89Lista
 17202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour13 114,18100,00 %114,18Lista
 18202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO Tour11 144,66100,00 %144,66Lista
 19202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 21202622Challenge de EspanaSPAHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 22202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour12 108,16100,00 %108,16Lista
 23202620Hook Open By JigabSWESGF Golf Ranking Herrar02 81,55100,00 %81,55Lista
 24202619Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar26 10,52100,00 %10,52Lista
325202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour04 353,98100,00 %353,98Lista
526202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar001255,68100,00 %255,68Lista
 33202610Infinitum Spring Series Final by ECCOESPECCO Tour25 59,69100,00 %59,69Lista
 3420269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3420269Infinitum Championship ECCO Tour33 50,00100,00 %50,00Lista
 53202542Road to Europé Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour26 28,2198,08 %27,67Lista
 54202541Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour42 19,5596,15 %18,80Lista
 55202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour32 30,1194,23 %28,37Lista
 56202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour11 85,8792,31 %79,26Lista
 57202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour15 78,0890,38 %70,57Lista
 59202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2586,54 %17,52Lista
 60202535Footjoy Finnish SwingFINNordiska Ligan35 18,5584,62 %15,70Lista
 61202534Finnish OpenFINNordiska Ligan28 37,3282,69 %30,86Lista
 62202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour11 149,8680,77 %121,04Lista
 63202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,0078,85 %0,00Lista
 65202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour25 45,8775,00 %34,40Lista
267202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour001996,3271,15 %708,92Lista
068202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour10 184,5469,23 %127,76Lista
 69202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 6,7167,31 %4,52Lista
 70202525Sölleröd ChampionshipDENECCO Tour23 48,6265,38 %31,79Lista
 71202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour16 79,8563,46 %50,67Lista
073202522Smörum OpenDENECCO Tour09 155,8659,62 %92,92Lista
 74202521Danish Golf ChallengeDENHotelplanner TourMC 0,0057,69 %0,00Lista
075202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour09 170,6655,77 %95,18Lista
 76202519Bravo Tours Open @ Royal OakDENECCO Tour20 46,8853,85 %25,24Lista
777202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour05 331,5751,92 %172,16Lista
 78202517Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 0,0050,00 %0,00Lista
679202516Sand Valley ChampionshipPOLECCO Tour03 486,1648,08 %233,73Lista
 79202516ECCO Tour Sand Valley MastersPOLECCO TourMC 2,5148,08 %1,21Lista
 85202510Infinitum Spring series final by Ecco ECCO Tour13 132,9036,54 %48,56Lista
 8620259Infinitum Championship ECCO Tour26 61,8534,62 %21,41Lista
08620259Infinitum Spanish MastersESPECCO Tour04 418,0834,62 %144,72Lista
88720258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour03 508,3132,69 %166,18Lista
 8820257GolfStar Winter Series - LinksSPACutter & Buck Tour45 24,4030,77 %7,51Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB