Algot Kleen


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2002-06-18

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 25
Totalt poäng: 5 371,02
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Men84847,041948,93088
Cutter & Buck Tour81909,801909,80137
DP World Tour31196,82690,47001
ECCO Tour6651,19651,19014
Hotelplanner Tour101822,611822,61014
Korn Ferry Tour61222,06865,96003
SGF Golf Ranking Herrar1355,27355,27011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
122202621Danish Golf ChallengeDENHotelplanner Tour03 1 185,48100,00 %1 185,48
24202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour01 920,26100,00 %920,26
383202512Pauma Valley InvitationalUSAAmerican College Golf Men0022 087,2540,38 %842,93
474202521Soudal OpenBELDP World Tour31 1 196,8257,69 %690,47
579202516The Ford Collegiate USAAmerican College Golf Men0031 163,9648,08 %559,60
625202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour03 510,35100,00 %510,35
714202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar03 355,27100,00 %355,27
869202526Memorial Health Championship presented by LRSUSAKorn Ferry Tour40 455,6167,31 %306,66

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour37 24,29100,00 %24,29Lista
 2202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour27 37,20100,00 %37,20Lista
24202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour01 920,26100,00 %920,26Lista
 5202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 8,59100,00 %8,59Lista
 7202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour31 47,93100,00 %47,93Lista
 8202635Dormy Open by CreekhouseSWEHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 9202634Vierumäki Finnish Challenge supported by Finnish Golf UnionFINHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 10202633Irish ChallengeIRLHotelplanner Tour48 148,91100,00 %148,91Lista
714202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar03 355,27100,00 %355,27Lista
 15202628German Challenge powered by VcGGERHotelplanner Tour36 225,62100,00 %225,62Lista
 16202627Le Vaudreuil Golf ChallengeFRAHotelplanner Tour29 262,60100,00 %262,60Lista
 17202626Blot Play 9FRAHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 19202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 8,98100,00 %8,98Lista
 20202623Swiss ChallengeSUIHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
122202621Danish Golf ChallengeDENHotelplanner Tour03 1 185,48100,00 %1 185,48Lista
 23202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour23 58,27100,00 %58,27Lista
625202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour03 510,35100,00 %510,35Lista
 26202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour06 304,23100,00 %304,23Lista
 27202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour12 168,50100,00 %168,50Lista
 27202616Sand Valley OpenPOLECCO Tour14 131,49100,00 %131,49Lista
 3420269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 14,09100,00 %14,09Lista
 3520268GolfStar Winter Series Forest Cutter & Buck Tour12 124,46100,00 %124,46Lista
 3520268GolfStar Winter Series DunesESPCutter & Buck Tour08 202,35100,00 %202,35Lista
 60202535Dormy OpenSWEHotelplanner TourMC 0,0084,62 %0,00Lista
 61202534The Dutch FuturesNEDHotelplanner TourMC 0,0082,69 %0,00Lista
 64202531Utah Championship presented by Zions BankUSAKorn Ferry TourMC 0,0076,92 %0,00Lista
 65202530NV5 Invitational presented by Old National BankUSAKorn Ferry Tour75 362,3375,00 %271,75Lista
 66202529Price Cutter Charity Championship presented by Dr PepperUSAKorn Ferry TourMC 0,0073,08 %0,00Lista
067202528The Ascendant presented by BlueUSAKorn Ferry Tour49 404,1271,15 %287,55Lista
869202526Memorial Health Championship presented by LRSUSAKorn Ferry Tour40 455,6167,31 %306,66Lista
 70202525Blue Cross and Blue Shield of Kansas Wichita OpenUSAKorn Ferry TourMC 0,0065,38 %0,00Lista
 72202523KLM OpenNEDDP World TourMC 0,0061,54 %0,00Lista
 73202522Austrian Alpine OpenAUTDP World TourMC 0,0059,62 %0,00Lista
474202521Soudal OpenBELDP World Tour31 1 196,8257,69 %690,47Lista
 75202520NCAA Amherst RegionalUSAAmerican College Golf Men03497,7555,77 %54,51Lista
0782025172025 SEC Mens Golf Championship Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men011421,2150,00 %210,61Lista
579202516The Ford Collegiate USAAmerican College Golf Men0031 163,9648,08 %559,60Lista
 80202515Calusa CupUSAAmerican College Golf Men020131,8746,15 %60,86Lista
383202512Pauma Valley InvitationalUSAAmerican College Golf Men0022 087,2540,38 %842,93Lista
08820257Puerto Rico ClassicPURAmerican College Golf Men006715,0230,77 %220,01Lista
 102202445Kaanapali Classic USAAmerican College Golf Men07210,943,85 %0,42Lista
 104202443Fallen Oak Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Men013219,040,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB