Algot Kleen


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2002-06-18

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 25
Totalt poäng: 5 283,05
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Men74628,001859,93077
Cutter & Buck Tour81909,801909,80137
DP World Tour31196,82667,46001
ECCO Tour6651,19651,19014
Hotelplanner Tour101822,611822,61014
Korn Ferry Tour61222,06842,46003
SGF Golf Ranking Herrar1355,27355,27011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
123202621Danish Golf ChallengeDENHotelplanner Tour03 1 185,48100,00 %1 185,48
25202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour01 920,26100,00 %920,26
384202512Pauma Valley InvitationalUSAAmerican College Golf Men0022 087,2538,46 %802,79
475202521Soudal OpenBELDP World Tour31 1 196,8255,77 %667,46
580202516The Ford Collegiate USAAmerican College Golf Men0031 163,9646,15 %537,21
626202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour03 510,35100,00 %510,35
715202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar03 355,27100,00 %355,27
827202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour06 304,23100,00 %304,23

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour37 24,29100,00 %24,29Lista
 3202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour27 37,20100,00 %37,20Lista
25202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour01 920,26100,00 %920,26Lista
 6202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 8,59100,00 %8,59Lista
 8202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour31 47,93100,00 %47,93Lista
 9202635Dormy Open by CreekhouseSWEHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 10202634Vierumäki Finnish Challenge supported by Finnish Golf UnionFINHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 11202633Irish ChallengeIRLHotelplanner Tour48 148,91100,00 %148,91Lista
715202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar03 355,27100,00 %355,27Lista
 16202628German Challenge powered by VcGGERHotelplanner Tour36 225,62100,00 %225,62Lista
 17202627Le Vaudreuil Golf ChallengeFRAHotelplanner Tour29 262,60100,00 %262,60Lista
 18202626Blot Play 9FRAHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 20202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 8,98100,00 %8,98Lista
 21202623Swiss ChallengeSUIHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
123202621Danish Golf ChallengeDENHotelplanner Tour03 1 185,48100,00 %1 185,48Lista
 24202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour23 58,27100,00 %58,27Lista
626202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour03 510,35100,00 %510,35Lista
827202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour06 304,23100,00 %304,23Lista
 28202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour12 168,50100,00 %168,50Lista
 28202616Sand Valley OpenPOLECCO Tour14 131,49100,00 %131,49Lista
 3520269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 14,09100,00 %14,09Lista
 3620268GolfStar Winter Series Forest Cutter & Buck Tour12 124,46100,00 %124,46Lista
 3620268GolfStar Winter Series DunesESPCutter & Buck Tour08 202,35100,00 %202,35Lista
 61202535Dormy OpenSWEHotelplanner TourMC 0,0082,69 %0,00Lista
 62202534The Dutch FuturesNEDHotelplanner TourMC 0,0080,77 %0,00Lista
 65202531Utah Championship presented by Zions BankUSAKorn Ferry TourMC 0,0075,00 %0,00Lista
 66202530NV5 Invitational presented by Old National BankUSAKorn Ferry Tour75 362,3373,08 %264,78Lista
 67202529Price Cutter Charity Championship presented by Dr PepperUSAKorn Ferry TourMC 0,0071,15 %0,00Lista
068202528The Ascendant presented by BlueUSAKorn Ferry Tour49 404,1269,23 %279,78Lista
070202526Memorial Health Championship presented by LRSUSAKorn Ferry Tour40 455,6165,38 %297,90Lista
 71202525Blue Cross and Blue Shield of Kansas Wichita OpenUSAKorn Ferry TourMC 0,0063,46 %0,00Lista
 73202523KLM OpenNEDDP World TourMC 0,0059,62 %0,00Lista
 74202522Austrian Alpine OpenAUTDP World TourMC 0,0057,69 %0,00Lista
475202521Soudal OpenBELDP World Tour31 1 196,8255,77 %667,46Lista
 76202520NCAA Amherst RegionalUSAAmerican College Golf Men03497,7553,85 %52,63Lista
0792025172025 SEC Mens Golf Championship Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men011421,2148,08 %202,50Lista
580202516The Ford Collegiate USAAmerican College Golf Men0031 163,9646,15 %537,21Lista
 81202515Calusa CupUSAAmerican College Golf Men020131,8744,23 %58,33Lista
384202512Pauma Valley InvitationalUSAAmerican College Golf Men0022 087,2538,46 %802,79Lista
08920257Puerto Rico ClassicPURAmerican College Golf Men006715,0228,85 %206,26Lista
 103202445Kaanapali Classic USAAmerican College Golf Men07210,941,92 %0,21Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB