Algot Kleen


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2002-06-18

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 24
Totalt poäng: 5 465,32
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Men84847,042042,15088
Cutter & Buck Tour81909,801909,80137
DP World Tour31196,82713,49001
ECCO Tour5626,90626,90013
Hotelplanner Tour101822,611822,61014
Korn Ferry Tour61222,06889,46003
SGF Golf Ranking Herrar1355,27355,27011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
121202621Danish Golf ChallengeDENHotelplanner Tour03 1 185,48100,00 %1 185,48
23202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour01 920,26100,00 %920,26
382202512Pauma Valley InvitationalUSAAmerican College Golf Men0022 087,2542,31 %883,07
473202521Soudal OpenBELDP World Tour31 1 196,8259,62 %713,49
578202516The Ford Collegiate USAAmerican College Golf Men0031 163,9650,00 %581,98
624202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour03 510,35100,00 %510,35
713202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar03 355,27100,00 %355,27
868202526Memorial Health Championship presented by LRSUSAKorn Ferry Tour40 455,6169,23 %315,42

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour27 37,20100,00 %37,20Lista
23202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour01 920,26100,00 %920,26Lista
 4202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 8,59100,00 %8,59Lista
 6202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour31 47,93100,00 %47,93Lista
 7202635Dormy Open by CreekhouseSWEHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 8202634Vierumäki Finnish Challenge supported by Finnish Golf UnionFINHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 9202633Irish ChallengeIRLHotelplanner Tour48 148,91100,00 %148,91Lista
713202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar03 355,27100,00 %355,27Lista
 14202628German Challenge powered by VcGGERHotelplanner Tour36 225,62100,00 %225,62Lista
 15202627Le Vaudreuil Golf ChallengeFRAHotelplanner Tour29 262,60100,00 %262,60Lista
 16202626Blot Play 9FRAHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 18202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 8,98100,00 %8,98Lista
 19202623Swiss ChallengeSUIHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
121202621Danish Golf ChallengeDENHotelplanner Tour03 1 185,48100,00 %1 185,48Lista
 22202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour23 58,27100,00 %58,27Lista
624202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour03 510,35100,00 %510,35Lista
 25202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO Tour06 304,23100,00 %304,23Lista
 26202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour12 168,50100,00 %168,50Lista
 26202616Sand Valley OpenPOLECCO Tour14 131,49100,00 %131,49Lista
 3320269Infinitum ECCO Masters ECCO TourMC 14,09100,00 %14,09Lista
 3420268GolfStar Winter Series Forest Cutter & Buck Tour12 124,46100,00 %124,46Lista
 3420268GolfStar Winter Series DunesESPCutter & Buck Tour08 202,35100,00 %202,35Lista
 59202535Dormy OpenSWEHotelplanner TourMC 0,0086,54 %0,00Lista
 60202534The Dutch FuturesNEDHotelplanner TourMC 0,0084,62 %0,00Lista
 63202531Utah Championship presented by Zions BankUSAKorn Ferry TourMC 0,0078,85 %0,00Lista
 64202530NV5 Invitational presented by Old National BankUSAKorn Ferry Tour75 362,3376,92 %278,72Lista
 65202529Price Cutter Charity Championship presented by Dr PepperUSAKorn Ferry TourMC 0,0075,00 %0,00Lista
066202528The Ascendant presented by BlueUSAKorn Ferry Tour49 404,1273,08 %295,32Lista
868202526Memorial Health Championship presented by LRSUSAKorn Ferry Tour40 455,6169,23 %315,42Lista
 69202525Blue Cross and Blue Shield of Kansas Wichita OpenUSAKorn Ferry TourMC 0,0067,31 %0,00Lista
 71202523KLM OpenNEDDP World TourMC 0,0063,46 %0,00Lista
 72202522Austrian Alpine OpenAUTDP World TourMC 0,0061,54 %0,00Lista
473202521Soudal OpenBELDP World Tour31 1 196,8259,62 %713,49Lista
 74202520NCAA Amherst RegionalUSAAmerican College Golf Men03497,7557,69 %56,39Lista
0772025172025 SEC Mens Golf Championship Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men011421,2151,92 %218,71Lista
578202516The Ford Collegiate USAAmerican College Golf Men0031 163,9650,00 %581,98Lista
 79202515Calusa CupUSAAmerican College Golf Men020131,8748,08 %63,40Lista
382202512Pauma Valley InvitationalUSAAmerican College Golf Men0022 087,2542,31 %883,07Lista
08720257Puerto Rico ClassicPURAmerican College Golf Men006715,0232,69 %233,76Lista
 101202445Kaanapali Classic USAAmerican College Golf Men07210,945,77 %0,63Lista
 103202443Fallen Oak Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Men013219,041,92 %4,21Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB