Elice Fredriksson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2003-10-27

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 28
Totalt poäng: 1 564,70
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer151777,641132,0511515
American College Golf Women6567,90500,25166
Damtouren Sverige249,9149,91001
Future Series Damer4189,31168,91144
Ladies European Tour1393,85318,11001
LET Access Series6326,90326,90013
SGF Golf Ranking Damer2168,97135,97012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
162202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8580,77 %318,11
259202537R&A Student Tour Series - SwedenSWEAmerican College Golf Women001267,0086,54 %231,06
322202622St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer005220,70100,00 %220,70
412202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series05 197,93100,00 %197,93
53920265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer012184,03100,00 %184,03
672202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0161,54 %156,93
730202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Women002132,59100,00 %132,59
828202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer010123,36100,00 %123,36

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202642Iberdrola Calatayud Ladies OpenSPALET Access SeriesMC 0,00100,00 %0,00Lista
 3202641Terre Blanche Ladies OpenFRALET Access Series29 66,17100,00 %66,17Lista
 6202638Lavaux Ladies OpenSUILET Access SeriesMC 0,00100,00 %0,00Lista
 11202633Ladies Slovak Golf OpenSLOLET Access Series32 62,81100,00 %62,81Lista
412202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series05 197,93100,00 %197,93Lista
 14202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer06918,62100,00 %18,62Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer14 54,58100,00 %54,58Lista
 17202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren Sverige21 49,91100,00 %49,91Lista
 18202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0846,06100,00 %6,06Lista
 19202625NSGK by DalaroSWEFuture Series Damer02 61,42100,00 %61,42Lista
322202622St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer005220,70100,00 %220,70Lista
 25202619German International Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer03727,08100,00 %27,08Lista
 27202617Abbekås OpenSWEFuture Series Damer03 35,10100,00 %35,10Lista
828202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer010123,36100,00 %123,36Lista
730202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Women002132,59100,00 %132,59Lista
 34202610Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer05019,71100,00 %19,71Lista
 3520269R&A Student Tour Series - SpainESPAmerican College Golf Women00381,96100,00 %81,96Lista
 3820266R&A Student Tour Series - PortugalPORAmerican College Golf Women00644,27100,00 %44,27Lista
53920265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer012184,03100,00 %184,03Lista
 55202541R&A Student Tour Series - IrelandIRLAmatörtävling Damer00392,6994,23 %87,34Lista
259202537R&A Student Tour Series - SwedenSWEAmerican College Golf Women001267,0086,54 %231,06Lista
 59202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer01 74,0986,54 %64,12Lista
 60202536Pacific Rim Collegiate Golf Super League TournamentJPNAmerican College Golf Women0764,5984,62 %3,88Lista
162202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8580,77 %318,11Lista
 64202532Ahlsell Trophy by Destination JönköpingSWEDamtouren SverigeMC 0,0076,92 %0,00Lista
 66202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer04270,9773,08 %51,86Lista
067202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer08 114,3971,15 %81,39Lista
 68202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer0725,8369,23 %4,04Lista
672202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0161,54 %156,93Lista
 75202521Allegria Stegerbach Ladies OpenAUTLET Access SeriesMC 0,0055,77 %0,00Lista
 81202515Abbekås OpenSWEFuture Series Damer06 18,7044,23 %8,27Lista
082202514R&A Student Tour Series FinalSCOAmatörtävling Damer001216,0042,31 %91,38Lista
 8720259R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Damer00358,5332,69 %19,13Lista
09020256R&A Student Tour Series - SpainESPAmatörtävling Damer003106,1126,92 %28,57Lista
09120255Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer005372,9425,00 %93,24Lista
 95202453Womens Patriot All-America InvitationalUSAAmerican College Golf Women05337,4917,31 %6,49Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB