Elice Fredriksson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2003-10-27

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 28
Totalt poäng: 1 582,31
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer151777,641154,7111515
American College Golf Women6567,90506,19166
Damtouren Sverige249,9149,91001
Future Series Damer4189,31170,69144
Ladies European Tour1393,85325,68001
LET Access Series6326,90326,90013
SGF Golf Ranking Damer2168,97138,17012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
161202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8582,69 %325,68
258202537R&A Student Tour Series - SwedenSWEAmerican College Golf Women001267,0088,46 %236,19
321202622St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer005220,70100,00 %220,70
411202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series05 197,93100,00 %197,93
53820265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer012184,03100,00 %184,03
671202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0163,46 %161,83
729202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Women002132,59100,00 %132,59
827202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer010123,36100,00 %123,36

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202642Iberdrola Calatayud Ladies OpenSPALET Access SeriesMC 0,00100,00 %0,00Lista
 2202641Terre Blanche Ladies OpenFRALET Access Series29 66,17100,00 %66,17Lista
 5202638Lavaux Ladies OpenSUILET Access SeriesMC 0,00100,00 %0,00Lista
 10202633Ladies Slovak Golf OpenSLOLET Access Series32 62,81100,00 %62,81Lista
411202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series05 197,93100,00 %197,93Lista
 13202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer06918,62100,00 %18,62Lista
 14202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer14 54,58100,00 %54,58Lista
 16202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren Sverige21 49,91100,00 %49,91Lista
 17202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0846,06100,00 %6,06Lista
 18202625NSGK by DalaroSWEFuture Series Damer02 61,42100,00 %61,42Lista
321202622St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer005220,70100,00 %220,70Lista
 24202619German International Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer03727,08100,00 %27,08Lista
 26202617Abbekås OpenSWEFuture Series Damer03 35,10100,00 %35,10Lista
827202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer010123,36100,00 %123,36Lista
729202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Women002132,59100,00 %132,59Lista
 33202610Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer05019,71100,00 %19,71Lista
 3420269R&A Student Tour Series - SpainESPAmerican College Golf Women00381,96100,00 %81,96Lista
 3720266R&A Student Tour Series - PortugalPORAmerican College Golf Women00644,27100,00 %44,27Lista
53820265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer012184,03100,00 %184,03Lista
 54202541R&A Student Tour Series - IrelandIRLAmatörtävling Damer00392,6996,15 %89,13Lista
 58202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer01 74,0988,46 %65,54Lista
258202537R&A Student Tour Series - SwedenSWEAmerican College Golf Women001267,0088,46 %236,19Lista
 59202536Pacific Rim Collegiate Golf Super League TournamentJPNAmerican College Golf Women0764,5986,54 %3,97Lista
161202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8582,69 %325,68Lista
 63202532Ahlsell Trophy by Destination JönköpingSWEDamtouren SverigeMC 0,0078,85 %0,00Lista
 65202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer04270,9775,00 %53,23Lista
066202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer08 114,3973,08 %83,59Lista
 67202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer0725,8371,15 %4,15Lista
671202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0163,46 %161,83Lista
 74202521Allegria Stegerbach Ladies OpenAUTLET Access SeriesMC 0,0057,69 %0,00Lista
 80202515Abbekås OpenSWEFuture Series Damer06 18,7046,15 %8,63Lista
081202514R&A Student Tour Series FinalSCOAmatörtävling Damer001216,0044,23 %95,54Lista
 8620259R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Damer00358,5334,62 %20,26Lista
08920256R&A Student Tour Series - SpainESPAmatörtävling Damer003106,1128,85 %30,61Lista
09020255Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer005372,9426,92 %100,41Lista
 94202453Womens Patriot All-America InvitationalUSAAmerican College Golf Women05337,4919,23 %7,21Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB