Elice Fredriksson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2003-10-27

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 28
Totalt poäng: 1 599,93
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer151777,641177,3611515
American College Golf Women6567,90512,14166
Damtouren Sverige249,9149,91001
Future Series Damer4189,31172,48144
Ladies European Tour1393,85333,26001
LET Access Series4260,74260,74012
SGF Golf Ranking Damer2168,97140,37012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
160202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8584,62 %333,26
257202537R&A Student Tour Series - SwedenSWEAmerican College Golf Women001267,0090,38 %241,33
320202622St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer005220,70100,00 %220,70
410202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series05 197,93100,00 %197,93
53720265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer012184,03100,00 %184,03
670202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0165,38 %166,74
728202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Women002132,59100,00 %132,59
826202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer010123,36100,00 %123,36

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202638Lavaux Ladies OpenSUILET Access SeriesMC 0,00100,00 %0,00Lista
 9202633Ladies Slovak Golf OpenSLOLET Access Series32 62,81100,00 %62,81Lista
410202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series05 197,93100,00 %197,93Lista
 12202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer06918,62100,00 %18,62Lista
 13202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer14 54,58100,00 %54,58Lista
 15202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren Sverige21 49,91100,00 %49,91Lista
 16202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0846,06100,00 %6,06Lista
 17202625NSGK by DalaroSWEFuture Series Damer02 61,42100,00 %61,42Lista
320202622St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer005220,70100,00 %220,70Lista
 23202619German International Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer03727,08100,00 %27,08Lista
 25202617Abbekås OpenSWEFuture Series Damer03 35,10100,00 %35,10Lista
826202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer010123,36100,00 %123,36Lista
728202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Women002132,59100,00 %132,59Lista
 32202610Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer05019,71100,00 %19,71Lista
 3320269R&A Student Tour Series - SpainESPAmerican College Golf Women00381,96100,00 %81,96Lista
 3620266R&A Student Tour Series - PortugalPORAmerican College Golf Women00644,27100,00 %44,27Lista
53720265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer012184,03100,00 %184,03Lista
 53202541R&A Student Tour Series - IrelandIRLAmatörtävling Damer00392,6998,08 %90,91Lista
257202537R&A Student Tour Series - SwedenSWEAmerican College Golf Women001267,0090,38 %241,33Lista
 57202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer01 74,0990,38 %66,97Lista
 58202536Pacific Rim Collegiate Golf Super League TournamentJPNAmerican College Golf Women0764,5988,46 %4,06Lista
160202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8584,62 %333,26Lista
 62202532Ahlsell Trophy by Destination JönköpingSWEDamtouren SverigeMC 0,0080,77 %0,00Lista
 64202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer04270,9776,92 %54,59Lista
065202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer08 114,3975,00 %85,79Lista
 66202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer0725,8373,08 %4,26Lista
670202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0165,38 %166,74Lista
 73202521Allegria Stegerbach Ladies OpenAUTLET Access SeriesMC 0,0059,62 %0,00Lista
 79202515Abbekås OpenSWEFuture Series Damer06 18,7048,08 %8,99Lista
080202514R&A Student Tour Series FinalSCOAmatörtävling Damer001216,0046,15 %99,69Lista
 8520259R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Damer00358,5336,54 %21,39Lista
08820256R&A Student Tour Series - SpainESPAmatörtävling Damer003106,1130,77 %32,65Lista
08920255Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer005372,9428,85 %107,58Lista
 93202453Womens Patriot All-America InvitationalUSAAmerican College Golf Women05337,4921,15 %7,93Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB