Joel Eliasson


Representerar:  Kungsbacka Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-02-05

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 215
Totalt poäng: 288,77
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar1117,38112,87011
American College Golf Men315,6815,68033
Cutter & Buck Tour795,6687,72011
Future Series Herrar575,7647,39035
Junior Masters Invitational236,1521,63012
SGF Golf Ranking Herrar16,494,12001
Svenska Juniortouren Div 218,646,48011
Svenska Juniortouren Elit Pojkar166,6933,35011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
154202541R&A Student Tour Series - IrelandIRLAmatörtävling Herrar002117,3896,15 %112,87
255202540NGL Qualifying School ForsgårdenSWECutter & Buck Tour02 88,4994,23 %83,38
378202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 66,6950,00 %33,35
476202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 26,7753,85 %14,41
570202525Dalaro ShippingSWEFuture Series Herrar13 20,8265,38 %13,61
672202523GuldpokalenSWEFuture Series Herrar11 20,8061,54 %12,80
774202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar01619,2957,69 %11,13
864202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational13 9,3876,92 %7,22

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 22202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 26202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar0425,56100,00 %5,56Lista
 29202614R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Men0246,92100,00 %6,92Lista
 3420269R&A Student Tour Series - SpainESPAmerican College Golf Men0434,05100,00 %4,05Lista
 3720266R&A Student Tour Series - PortugalPORAmerican College Golf Men0414,71100,00 %4,71Lista
154202541R&A Student Tour Series - IrelandIRLAmatörtävling Herrar002117,3896,15 %112,87Lista
255202540NGL Qualifying School ForsgårdenSWECutter & Buck Tour02 88,4994,23 %83,38Lista
 62202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6580,77 %1,33Lista
864202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational13 9,3876,92 %7,22Lista
 65202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 208 8,6475,00 %6,48Lista
 68202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 0,0069,23 %0,00Lista
570202525Dalaro ShippingSWEFuture Series Herrar13 20,8265,38 %13,61Lista
 71202524Degerfors Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 6,4963,46 %4,12Lista
672202523GuldpokalenSWEFuture Series Herrar11 20,8061,54 %12,80Lista
774202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar01619,2957,69 %11,13Lista
 74202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 0,0057,69 %0,00Lista
 75202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 3,6455,77 %2,03Lista
476202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 26,7753,85 %14,41Lista
 77202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck TourMC 1,8851,92 %0,98Lista
378202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 66,6950,00 %33,35Lista
080202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar0309,2946,15 %4,29Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB