Jonathan Ericsson


Representerar:  Ljunghusens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-05-17

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 155
Totalt poäng: 461,56
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 33
Totalt poäng: 461,56
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar15,525,52011
American College Golf Men14481,59242,0501414
Cutter & Buck Tour295,9773,45012
ECCO Tour112,017,16000
Future Series Herrar281,1965,53022
Junior Masters Invitational344,3644,36023
SGF Golf Ranking Pojkar225,4124,24012
Svenska Juniortouren Elit Pojkar7315,85291,76057

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
117202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 145,55100,00 %145,55
28820257Hal Williams Collegiate USAAmerican College Golf Men009181,0230,77 %55,70
380202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003110,5946,15 %51,04
462202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour26 53,7080,77 %43,37
520202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 42,50100,00 %42,50
66202637Golfweek Fall ChallengeUSAAmerican College Golf Men01141,92100,00 %41,92
712202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01
820202623GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,47100,00 %40,47

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202641Cullan Brown CollegiateUSAAmerican College Golf Men04536,05100,00 %36,05Lista
 4202639Earl Yestingsmeier Invitational Presented by DeVoe ChevroletUSAAmerican College Golf Men0299,70100,00 %9,70Lista
 52026382026 Joe Feaganes Marshall InvitationalUSAAmerican College Golf Men0215,21100,00 %5,21Lista
66202637Golfweek Fall ChallengeUSAAmerican College Golf Men01141,92100,00 %41,92Lista
 11202632Ljunghusen OpenSWEJunior Masters Invitational04 24,33100,00 %24,33Lista
 11202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar06 19,86100,00 %19,86Lista
712202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01Lista
 16202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational06 15,83100,00 %15,83Lista
117202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 145,55100,00 %145,55Lista
520202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 42,50100,00 %42,50Lista
820202623GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,47100,00 %40,47Lista
 2320262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational30 4,20100,00 %4,20Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 20,48100,00 %20,48Lista
 3720266Thomas Sharkey Individual CollegiateUSAAmerican College Golf Men0388,07100,00 %8,07Lista
 4120262GJG Spanish Junior ClassicsESPAmatörtävling Herrar0205,52100,00 %5,52Lista
 56202539GMAC InvitationalUSAAmerican College Golf Men0428,2592,31 %7,62Lista
 58202537Argent Financial ClassicUSAAmerican College Golf Men0980,0088,46 %0,00Lista
462202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour26 53,7080,77 %43,37Lista
 63202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar24 5,5578,85 %4,38Lista
 65202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 14,1475,00 %10,61Lista
067202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour03042,2771,15 %30,08Lista
069202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8067,31 %14,67Lista
072202523GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,7261,54 %25,06Lista
 73202522Smörum OpenDENECCO TourMC 12,0159,62 %7,16Lista
075202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 30,3755,77 %16,94Lista
 782025172025 Mens American Athletic Conference ChampionshipUSAAmerican College Golf Men04020,3050,00 %10,15Lista
380202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003110,5946,15 %51,04Lista
 83202512Schenkel InvitationalUSAAmerican College Golf Men0842,7740,38 %1,12Lista
084202511Cleveland Golf Palmetto Intercollegiate USAAmerican College Golf Men01531,8438,46 %12,25Lista
28820257Hal Williams Collegiate USAAmerican College Golf Men009181,0230,77 %55,70Lista
 8920256Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men06510,1428,85 %2,93Lista
 103202444FAU Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Men04015,731,92 %0,30Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB