Jonathan Ericsson


Representerar:  Ljunghusens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-05-17

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 154
Totalt poäng: 468,20
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 32
Totalt poäng: 468,20
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar15,525,52011
American College Golf Men14467,11213,3201414
Cutter & Buck Tour295,9775,30012
ECCO Tour112,017,39000
Future Series Herrar281,1966,31022
Junior Masters Invitational344,3644,36023
SGF Golf Ranking Pojkar225,4124,34012
Svenska Juniortouren Elit Pojkar7315,85293,03057

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
116202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 145,55100,00 %145,55
28720257Hal Williams Collegiate USAAmerican College Golf Men009181,0232,69 %59,18
379202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003110,5948,08 %53,17
461202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour26 53,7082,69 %44,41
519202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 42,50100,00 %42,50
65202637Golfweek Fall ChallengeUSAAmerican College Golf Men01141,92100,00 %41,92
711202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01
819202623GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,47100,00 %40,47

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202639Earl Yestingsmeier Invitational Presented by DeVoe ChevroletUSAAmerican College Golf Men0299,70100,00 %9,70Lista
 42026382026 Joe Feaganes Marshall InvitationalUSAAmerican College Golf Men0215,21100,00 %5,21Lista
65202637Golfweek Fall ChallengeUSAAmerican College Golf Men01141,92100,00 %41,92Lista
 10202632Ljunghusen OpenSWEJunior Masters Invitational04 24,33100,00 %24,33Lista
 10202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar06 19,86100,00 %19,86Lista
711202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01Lista
 15202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational06 15,83100,00 %15,83Lista
116202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 145,55100,00 %145,55Lista
519202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 42,50100,00 %42,50Lista
819202623GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,47100,00 %40,47Lista
 2220262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational30 4,20100,00 %4,20Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 20,48100,00 %20,48Lista
 3620266Thomas Sharkey Individual CollegiateUSAAmerican College Golf Men0388,07100,00 %8,07Lista
 4020262GJG Spanish Junior ClassicsESPAmatörtävling Herrar0205,52100,00 %5,52Lista
 55202539GMAC InvitationalUSAAmerican College Golf Men0428,2594,23 %7,77Lista
 57202537Argent Financial ClassicUSAAmerican College Golf Men0980,0090,38 %0,00Lista
461202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour26 53,7082,69 %44,41Lista
 62202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar24 5,5580,77 %4,48Lista
 64202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 14,1476,92 %10,88Lista
066202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour03042,2773,08 %30,89Lista
068202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8069,23 %15,09Lista
071202523GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,7263,46 %25,84Lista
 72202522Smörum OpenDENECCO TourMC 12,0161,54 %7,39Lista
074202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 30,3757,69 %17,52Lista
 772025172025 Mens American Athletic Conference ChampionshipUSAAmerican College Golf Men04020,3051,92 %10,54Lista
379202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003110,5948,08 %53,17Lista
 82202512Schenkel InvitationalUSAAmerican College Golf Men0842,7742,31 %1,17Lista
083202511Cleveland Golf Palmetto Intercollegiate USAAmerican College Golf Men01531,8440,38 %12,86Lista
28720257Hal Williams Collegiate USAAmerican College Golf Men009181,0232,69 %59,18Lista
 8820256Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men06510,1430,77 %3,12Lista
 102202444FAU Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Men04015,733,85 %0,61Lista
 104202442Everett Buick GMC ClassicUSAAmerican College Golf Men03821,570,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB