Erik Tjärnberg


Representerar:  Kristianstads Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-04-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 24
Totalt poäng: 5 423,62
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 1
Totalt poäng: 5 423,62
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar82829,492829,49078
American College Golf Men32010,692010,69133
Cutter & Buck Tour51233,88650,11114
ECCO Tour1187,56165,92011
Junior Masters Invitational1121,3851,35011
SGF Golf Ranking Herrar124,4217,38001
SGF Golf Ranking Pojkar4162,8482,83134
Svenska Juniortouren Elit Pojkar3363,20233,05122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
126202618Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar0021 227,02100,00 %1 227,02
25202639Highlands Invitational presented by TurtlesonUSAAmerican College Golf Men0011 086,00100,00 %1 086,00
36202638Inverness IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men005854,29100,00 %854,29
432202612Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar003715,77100,00 %715,77
53720267Portuguese Internacional Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Herrar04 641,83100,00 %641,83
678202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour01 1 123,9750,00 %561,99
766202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 233,7473,08 %170,81
858202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour07 187,5688,46 %165,92

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641Trinity Forest InvitationalUSAAmerican College Golf Men02770,40100,00 %70,40Lista
25202639Highlands Invitational presented by TurtlesonUSAAmerican College Golf Men0011 086,00100,00 %1 086,00Lista
36202638Inverness IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men005854,29100,00 %854,29Lista
018202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar033115,63100,00 %115,63Lista
 19202625The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1950,00100,00 %0,00Lista
 23202621English Mens Open Amateur Stroke Play Championship (Brabazon Trophy)ENGAmatörtävling Herrar06710,19100,00 %10,19Lista
126202618Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar0021 227,02100,00 %1 227,02Lista
028202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Herrar022106,79100,00 %106,79Lista
432202612Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar003715,77100,00 %715,77Lista
53720267Portuguese Internacional Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Herrar04 641,83100,00 %641,83Lista
 3820266Portuguese Intercollegiate OpenPORAmatörtävling Herrar02 12,26100,00 %12,26Lista
057202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour20 53,1290,38 %48,01Lista
858202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour07 187,5688,46 %165,92Lista
 60202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2584,62 %17,13Lista
 64202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar11 12,8276,92 %9,86Lista
766202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 233,7473,08 %170,81Lista
 67202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar32 24,4271,15 %17,38Lista
 69202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 8,4967,31 %5,71Lista
 70202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit PojkarWD 0,0065,38 %0,00Lista
 71202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Pojkar05 23,9763,46 %15,21Lista
 72202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour37 28,0561,54 %17,26Lista
678202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour01 1 123,9750,00 %561,99Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 129,4648,08 %62,24Lista
079202517Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 52,0548,08 %25,02Lista
081202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar02 74,0044,23 %32,73Lista
082202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational002121,3842,31 %51,35Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB