Erik Tjärnberg


Representerar:  Kristianstads Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-04-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 24
Totalt poäng: 5 453,34
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 1
Totalt poäng: 5 453,34
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar82829,492829,49078
American College Golf Men21940,291940,29122
Cutter & Buck Tour51233,88673,84114
ECCO Tour1187,56169,53011
Junior Masters Invitational1121,3853,69011
SGF Golf Ranking Herrar124,4217,85001
SGF Golf Ranking Pojkar4162,8485,96134
Svenska Juniortouren Elit Pojkar3363,20240,04122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
125202618Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar0021 227,02100,00 %1 227,02
24202639Highlands Invitational presented by TurtlesonUSAAmerican College Golf Men0011 086,00100,00 %1 086,00
35202638Inverness IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men005854,29100,00 %854,29
431202612Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar003715,77100,00 %715,77
53620267Portuguese Internacional Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Herrar04 641,83100,00 %641,83
677202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour01 1 123,9751,92 %583,60
765202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 233,7475,00 %175,31
857202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour07 187,5690,38 %169,53

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
24202639Highlands Invitational presented by TurtlesonUSAAmerican College Golf Men0011 086,00100,00 %1 086,00Lista
35202638Inverness IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men005854,29100,00 %854,29Lista
017202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar033115,63100,00 %115,63Lista
 18202625The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1950,00100,00 %0,00Lista
 22202621English Mens Open Amateur Stroke Play Championship (Brabazon Trophy)ENGAmatörtävling Herrar06710,19100,00 %10,19Lista
125202618Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar0021 227,02100,00 %1 227,02Lista
027202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Herrar022106,79100,00 %106,79Lista
431202612Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar003715,77100,00 %715,77Lista
53620267Portuguese Internacional Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Herrar04 641,83100,00 %641,83Lista
 3720266Portuguese Intercollegiate OpenPORAmatörtävling Herrar02 12,26100,00 %12,26Lista
056202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour20 53,1292,31 %49,03Lista
857202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour07 187,5690,38 %169,53Lista
 59202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2586,54 %17,52Lista
 63202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar11 12,8278,85 %10,11Lista
765202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 233,7475,00 %175,31Lista
 66202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar32 24,4273,08 %17,85Lista
 68202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 8,4969,23 %5,88Lista
 69202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit PojkarWD 0,0067,31 %0,00Lista
 70202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Pojkar05 23,9765,38 %15,67Lista
 71202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour37 28,0563,46 %17,80Lista
677202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour01 1 123,9751,92 %583,60Lista
078202517Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 52,0550,00 %26,03Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 129,4650,00 %64,73Lista
080202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar02 74,0046,15 %34,15Lista
081202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational002121,3844,23 %53,69Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB