Erik Tjärnberg


Representerar:  Kristianstads Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-04-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 23
Totalt poäng: 5 483,06
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 1
Totalt poäng: 5 483,06
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar82829,492829,49078
American College Golf Men21940,291940,29122
Cutter & Buck Tour51233,88697,56114
ECCO Tour1187,56173,13011
Junior Masters Invitational1121,3856,02011
SGF Golf Ranking Herrar124,4218,32001
SGF Golf Ranking Pojkar4162,8489,09134
Svenska Juniortouren Elit Pojkar3363,20247,02122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
124202618Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar0021 227,02100,00 %1 227,02
23202639Highlands Invitational presented by TurtlesonUSAAmerican College Golf Men0011 086,00100,00 %1 086,00
34202638Inverness IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men005854,29100,00 %854,29
430202612Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar003715,77100,00 %715,77
53520267Portuguese Internacional Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Herrar04 641,83100,00 %641,83
676202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour01 1 123,9753,85 %605,21
764202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 233,7476,92 %179,80
856202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour07 187,5692,31 %173,13

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
23202639Highlands Invitational presented by TurtlesonUSAAmerican College Golf Men0011 086,00100,00 %1 086,00Lista
34202638Inverness IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men005854,29100,00 %854,29Lista
016202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar033115,63100,00 %115,63Lista
 17202625The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1950,00100,00 %0,00Lista
 21202621English Mens Open Amateur Stroke Play Championship (Brabazon Trophy)ENGAmatörtävling Herrar06710,19100,00 %10,19Lista
124202618Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar0021 227,02100,00 %1 227,02Lista
026202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Herrar022106,79100,00 %106,79Lista
430202612Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar003715,77100,00 %715,77Lista
53520267Portuguese Internacional Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Herrar04 641,83100,00 %641,83Lista
 3620266Portuguese Intercollegiate OpenPORAmatörtävling Herrar02 12,26100,00 %12,26Lista
055202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck Tour20 53,1294,23 %50,06Lista
856202538Great Northern ChallengeDENECCO Tour07 187,5692,31 %173,13Lista
 58202536SM Match by Dormy Future StarsSWECutter & Buck Tour33 20,2588,46 %17,91Lista
 62202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar11 12,8280,77 %10,35Lista
764202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 233,7476,92 %179,80Lista
 65202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar32 24,4275,00 %18,32Lista
 67202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 8,4971,15 %6,04Lista
 68202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit PojkarWD 0,0069,23 %0,00Lista
 69202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Pojkar05 23,9767,31 %16,13Lista
 70202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour37 28,0565,38 %18,34Lista
676202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour01 1 123,9753,85 %605,21Lista
077202517Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 52,0551,92 %27,03Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 129,4651,92 %67,22Lista
079202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar02 74,0048,08 %35,58Lista
080202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational002121,3846,15 %56,02Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB