Max Bengtsson


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2002-07-14

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 37
Totalt poäng: 3 689,55
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2432,00432,00112
American College Golf Men184258,553346,7821718
Cutter & Buck Tour8762,33738,05028
Future Series Herrar1221,44132,01111
Hotelplanner Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Herrar2379,51338,93022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
130202612The Michael A. Marino ClassicUSAAmerican College Golf Men0011 119,00100,00 %1 119,00
224202618Sun Belt Conference Mens ChampionshipUSAAmerican College Golf Men001873,00100,00 %873,00
382202512General James Hackler Championship USAAmerican College Golf Men0031 025,3942,31 %433,82
43820264JAGA First Coast AmateurUSAAmatörtävling Herrar001432,00100,00 %432,00
516202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04
613202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar04 217,18100,00 %217,18
756202538Highlands Invitational hosted by Turtleson USAAmerican College Golf Men005212,9892,31 %196,60
818202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour08 187,91100,00 %187,91

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour42 20,67100,00 %20,67Lista
 3202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour18 64,98100,00 %64,98Lista
 6202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84Lista
 12202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour18 90,32100,00 %90,32Lista
613202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar04 217,18100,00 %217,18Lista
516202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04Lista
 17202625England Golf Challenge supported by HotelPlanner ENGHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
818202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour08 187,91100,00 %187,91Lista
 21202621NCAA Athens RegionalUSAAmerican College Golf Men028118,67100,00 %118,67Lista
224202618Sun Belt Conference Mens ChampionshipUSAAmerican College Golf Men001873,00100,00 %873,00Lista
 26202616Mossy Oak Collegiate USAAmerican College Golf Men07311,58100,00 %11,58Lista
 29202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men05715,32100,00 %15,32Lista
130202612The Michael A. Marino ClassicUSAAmerican College Golf Men0011 119,00100,00 %1 119,00Lista
 31202611The HaytUSAAmerican College Golf Men04466,53100,00 %66,53Lista
03320269Lake Las Vegas Invitational USAAmerican College Golf Men009101,50100,00 %101,50Lista
43820264JAGA First Coast AmateurUSAAmatörtävling Herrar001432,00100,00 %432,00Lista
 52202542Everett Buick GMC ClassicUSAAmerican College Golf Men02240,54100,00 %40,54Lista
053202541West Bay Collegiate Invitational USAAmerican College Golf Men004164,9898,08 %161,81Lista
756202538Highlands Invitational hosted by Turtleson USAAmerican College Golf Men005212,9892,31 %196,60Lista
 57202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men28 40,9090,38 %36,97Lista
 64202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour34 30,6576,92 %23,58Lista
065202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar06 162,3375,00 %121,75Lista
 68202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour26 55,9269,23 %38,71Lista
 69202525The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1830,0067,31 %0,00Lista
073202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar001221,4459,62 %132,01Lista
074202520NCAA Bremerton RegionalUSAAmerican College Golf Men024135,8957,69 %78,40Lista
 77202517Sun Belt Conference Mens Championship- Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men01171,5851,92 %37,17Lista
 79202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men0494,7248,08 %2,27Lista
 81202513Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men04238,4944,23 %17,02Lista
382202512General James Hackler Championship USAAmerican College Golf Men0031 025,3942,31 %433,82Lista
083202511The HaytUSAAmerican College Golf Men03790,6140,38 %36,59Lista
0104202442Qubein Cup USAAmerican College Golf Men013126,870,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB