Max Bengtsson


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2002-07-14

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 37
Totalt poäng: 3 641,92
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2432,00432,00112
American College Golf Men174131,683276,5521617
Cutter & Buck Tour8762,33734,72028
Future Series Herrar1221,44123,50111
Hotelplanner Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Herrar2379,51332,68022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
132202612The Michael A. Marino ClassicUSAAmerican College Golf Men0011 119,00100,00 %1 119,00
226202618Sun Belt Conference Mens ChampionshipUSAAmerican College Golf Men001873,00100,00 %873,00
34020264JAGA First Coast AmateurUSAAmatörtävling Herrar001432,00100,00 %432,00
484202512General James Hackler Championship USAAmerican College Golf Men0031 025,3938,46 %394,38
518202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04
615202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar04 217,18100,00 %217,18
758202538Highlands Invitational hosted by Turtleson USAAmerican College Golf Men005212,9888,46 %188,41
820202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour08 187,91100,00 %187,91

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour42 20,67100,00 %20,67Lista
 5202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck Tour18 64,98100,00 %64,98Lista
 8202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84Lista
 14202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour18 90,32100,00 %90,32Lista
615202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar04 217,18100,00 %217,18Lista
518202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour07 230,04100,00 %230,04Lista
 19202625England Golf Challenge supported by HotelPlanner ENGHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
820202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour08 187,91100,00 %187,91Lista
 23202621NCAA Athens RegionalUSAAmerican College Golf Men028118,67100,00 %118,67Lista
226202618Sun Belt Conference Mens ChampionshipUSAAmerican College Golf Men001873,00100,00 %873,00Lista
 28202616Mossy Oak Collegiate USAAmerican College Golf Men07311,58100,00 %11,58Lista
 31202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men05715,32100,00 %15,32Lista
132202612The Michael A. Marino ClassicUSAAmerican College Golf Men0011 119,00100,00 %1 119,00Lista
 33202611The HaytUSAAmerican College Golf Men04466,53100,00 %66,53Lista
03520269Lake Las Vegas Invitational USAAmerican College Golf Men009101,50100,00 %101,50Lista
34020264JAGA First Coast AmateurUSAAmatörtävling Herrar001432,00100,00 %432,00Lista
 54202542Everett Buick GMC ClassicUSAAmerican College Golf Men02240,5496,15 %38,98Lista
055202541West Bay Collegiate Invitational USAAmerican College Golf Men004164,9894,23 %155,46Lista
758202538Highlands Invitational hosted by Turtleson USAAmerican College Golf Men005212,9888,46 %188,41Lista
 59202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men28 40,9086,54 %35,39Lista
 66202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour34 30,6573,08 %22,40Lista
067202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar06 162,3371,15 %115,50Lista
 70202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour26 55,9265,38 %36,56Lista
 71202525The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1830,0063,46 %0,00Lista
075202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar001221,4455,77 %123,50Lista
076202520NCAA Bremerton RegionalUSAAmerican College Golf Men024135,8953,85 %73,17Lista
 79202517Sun Belt Conference Mens Championship- Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men01171,5848,08 %34,41Lista
 81202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men0494,7244,23 %2,09Lista
 83202513Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men04238,4940,38 %15,54Lista
484202512General James Hackler Championship USAAmerican College Golf Men0031 025,3938,46 %394,38Lista
085202511The HaytUSAAmerican College Golf Men03790,6136,54 %33,11Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB