Moa Svedenskiöld


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2003-11-17

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 14
Totalt poäng: 5 760,84
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer4742,58569,42044
American College Golf Women196195,514315,9321819
Damtouren Sverige4604,23568,05033
Ladies European Tour21276,181276,18012
LET Access Series82734,842734,84247
SGF Golf Ranking Damer2259,64235,39022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
119202625Ladies German Challenge powered by VcGGolf-GERLET Access Series01 1 112,98100,00 %1 112,98
23520269Chevron CollegiateUSAAmerican College Golf Women004938,40100,00 %938,40
311202633VP Bank Swiss Ladies OpenSUILadies European Tour09 907,22100,00 %907,22
412202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series01 873,60100,00 %873,60
553202543Landfall TraditionUSAAmerican College Golf Women006652,5098,08 %639,95
681202515Veritex Bank CollegiateUSAAmerican College Golf Women0011 131,0044,23 %500,25
720202624Raiffeisenbank Czech Ladies TJELET Access Series03 412,13100,00 %412,13
83920265Collegiate Invitational at GCC presented by Babygrande GolfMEXAmerican College Golf Women06 376,32100,00 %376,32

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641Terre Blanche Ladies OpenFRALET Access Series20 81,07100,00 %81,07Lista
 6202638Lavaux Ladies OpenSUILET Access Series22 87,80100,00 %87,80Lista
 9202635KPMG Womens Irish OpenIRLLadies European Tour35 368,96100,00 %368,96Lista
311202633VP Bank Swiss Ladies OpenSUILadies European Tour09 907,22100,00 %907,22Lista
412202632CSK Steel Women´s DENLET Access Series01 873,60100,00 %873,60Lista
 13202631Womens Irish ChallengeIRLLET Access Series08 131,54100,00 %131,54Lista
 14202630Pitch 15 OpenHanbury Manor ENGLET Access SeriesMC 0,00100,00 %0,00Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer04 175,58100,00 %175,58Lista
 17202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren Sverige05 199,14100,00 %199,14Lista
 18202626PGA ChampionshipSWEDamtouren Sverige03 298,51100,00 %298,51Lista
119202625Ladies German Challenge powered by VcGGolf-GERLET Access Series01 1 112,98100,00 %1 112,98Lista
720202624Raiffeisenbank Czech Ladies TJELET Access Series03 412,13100,00 %412,13Lista
 21202623Arkea Montauban Ladies FRALET Access Series49 35,72100,00 %35,72Lista
 22202622NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0873,51100,00 %3,51Lista
 24202620NCAA Louisville RegionalUSAAmerican College Golf Women03481,74100,00 %81,74Lista
027202617Big 12 Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women010338,46100,00 %338,46Lista
 292026152026 Huntington Bank CollegiateUSAAmerican College Golf Women022143,57100,00 %143,57Lista
 32202612Mountain View CollegiateUSAAmerican College Golf Women01798,28100,00 %98,28Lista
034202610Lady Luck InvitationalUSAAmerican College Golf Women008340,67100,00 %340,67Lista
23520269Chevron CollegiateUSAAmerican College Golf Women004938,40100,00 %938,40Lista
83920265Collegiate Invitational at GCC presented by Babygrande GolfMEXAmerican College Golf Women06 376,32100,00 %376,32Lista
 53202543Jim West ChallengeUSAAmerican College Golf Women03859,7798,08 %58,62Lista
553202543Landfall TraditionUSAAmerican College Golf Women006652,5098,08 %639,95Lista
056202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer018257,3492,31 %237,54Lista
 57202539Schooner Fall ClassicUSAAmerican College Golf Women05722,8890,38 %20,68Lista
 64202532Ahlsell Trophy by Destination JönköpingSWEDamtouren SverigeMC 6,1776,92 %4,75Lista
 66202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer029135,7973,08 %99,23Lista
 67202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer10 84,0671,15 %59,81Lista
068202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer007228,8069,23 %158,40Lista
 70202526PGA of Sweden Championship LanderydSWEDamtouren Sverige10 100,4165,38 %65,65Lista
 72202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer033120,6561,54 %74,25Lista
 75202521NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women1230,0055,77 %0,00Lista
077202519NCAA Columbus RegionalUSAAmerican College Golf Women005642,8951,92 %333,81Lista
 80202516Big 12 Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women04060,6846,15 %28,01Lista
681202515Veritex Bank CollegiateUSAAmerican College Golf Women0011 131,0044,23 %500,25Lista
 84202512Florida State Match UpUSAAmerican College Golf Women03738,5938,46 %14,84Lista
085202511Riverbend IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women001675,0036,54 %246,63Lista
 8720259Chevron CollegiateUSAAmerican College Golf Women04156,8532,69 %18,59Lista
09120255Collegiate Invitational at Guadalajara Country ClubMEXAmerican College Golf Women005534,4025,00 %133,60Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB