William Leu


Representerar:  Lannalodge Golfresort
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2002-07-10

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 102
Totalt poäng: 733,58
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2214,3462,60122
American College Golf Men113,956,17011
Cutter & Buck Tour24841,61690,790314
ECCO Tour6121,70119,51002
Future Series Herrar3115,9692,71023
SGF Golf Ranking Herrar7397,23387,88247

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
120202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 133,51100,00 %133,51
23202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour02 113,04100,00 %113,04
317202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 96,91100,00 %96,91
416202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck Tour16 83,65100,00 %83,65
57202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84
627202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour20 81,43100,00 %81,43
719202624Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar02 77,44100,00 %77,44
874202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour012113,9857,69 %65,76

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour40 8,22100,00 %8,22Lista
23202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour02 113,04100,00 %113,04Lista
 4202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 9,43100,00 %9,43Lista
 5202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 8,59100,00 %8,59Lista
57202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84Lista
 8202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar37 5,29100,00 %5,29Lista
 9202634Köping Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar19 11,48100,00 %11,48Lista
 10202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 11202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck TourMC 4,10100,00 %4,10Lista
 13202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour37 36,90100,00 %36,90Lista
416202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck Tour16 83,65100,00 %83,65Lista
317202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 96,91100,00 %96,91Lista
 17202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour30 47,80100,00 %47,80Lista
 19202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 0,26100,00 %0,26Lista
719202624Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar02 77,44100,00 %77,44Lista
120202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 133,51100,00 %133,51Lista
 21202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 11,81100,00 %11,81Lista
 22202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour22 55,30100,00 %55,30Lista
 23202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck TourMC 3,54100,00 %3,54Lista
 25202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck TourMC 1,39100,00 %1,39Lista
026202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00758,46100,00 %58,46Lista
 26202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
627202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour20 81,43100,00 %81,43Lista
 27202616Sand Valley OpenPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 54202541NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour39 8,7096,15 %8,37Lista
 55202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour40 22,1994,23 %20,91Lista
 56202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 6,7492,31 %6,22Lista
 57202538Great Northern ChallengeDENECCO TourMC 9,4990,38 %8,58Lista
 58202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar12 18,2388,46 %16,13Lista
060202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 60,7984,62 %51,44Lista
 62202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour50 16,8280,77 %13,59Lista
 63202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 6,3878,85 %5,03Lista
 67202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour0734,8871,15 %3,47Lista
068202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour23 66,6769,23 %46,16Lista
 69202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 1,5467,31 %1,04Lista
071202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour21 62,4563,46 %39,63Lista
874202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour012113,9857,69 %65,76Lista
 75202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,0055,77 %0,00Lista
077202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour15 107,9851,92 %56,07Lista
080202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00939,2746,15 %18,12Lista
 81202514R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Men01513,9544,23 %6,17Lista
 8620259R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Herrar01813,3434,62 %4,62Lista
08920256R&A Student Tour Series - SpainESPAmatörtävling Herrar001201,0028,85 %57,98Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB