William Leu


Representerar:  Lannalodge Golfresort
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2002-07-10

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 82
Totalt poäng: 856,22
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar1177,00177,00111
Future Series Herrar5307,41291,32125
Junior Masters Invitational394,1431,24033
MoreGolf Mastercard Tour14188,76176,40016
SGF Golf Ranking Herrar16,112,12001
Svenska Juniortouren Elit Pojkar14797,40466,911713

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
146202315Abbekås Open SWEFuture Series Herrar01 190,64100,00 %190,64
2420245R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Herrar01 177,00100,00 %177,00
340202321Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 112,91100,00 %112,91
488202225JSM Slag PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 300,9030,77 %92,58
528202333Siljan OpenSWEFuture Series Herrar02 84,02100,00 %84,02
645202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 76,33100,00 %76,33
742202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar05 62,64100,00 %62,64
831202330Miklagard OpenSWEMoreGolf Mastercard Tour23 60,10100,00 %60,10

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
2420245R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Herrar01 177,00100,00 %177,00Lista
 21202340NGL Qualifying School Vallda MoreGolf Mastercard Tour16 12,66100,00 %12,66Lista
 22202339Svenska Juniortouren Final Pojkar17-21 Svenska Juniortouren Elit Pojkar22 7,08100,00 %7,08Lista
 25202336Onsjö OpenSWEMoreGolf Mastercard Tour26 50,92100,00 %50,92Lista
 27202334Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar10 23,38100,00 %23,38Lista
528202333Siljan OpenSWEFuture Series Herrar02 84,02100,00 %84,02Lista
 30202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar20 15,46100,00 %15,46Lista
831202330Miklagard OpenSWEMoreGolf Mastercard Tour23 60,10100,00 %60,10Lista
 34202327Arlandastad TrophySWEMoreGolf Mastercard TourMC 1,43100,00 %1,43Lista
 35202326PGA Championship Landeryd MastersSWEMoreGolf Mastercard TourMC 7,97100,00 %7,97Lista
 37202324Greatdays TrophyNORMoreGolf Mastercard TourMC 1,60100,00 %1,60Lista
 38202323GuldpokalenSWEFuture Series Herrar27 11,14100,00 %11,14Lista
340202321Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 112,91100,00 %112,91Lista
 41202320Stora Hotellet Fjällbacka OpenSWEMoreGolf Mastercard Tour50 15,11100,00 %15,11Lista
742202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar05 62,64100,00 %62,64Lista
 43202318Gulf Coast Blekinge av Scandic HotelsSWEMoreGolf Mastercard TourMC 10,28100,00 %10,28Lista
645202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 76,33100,00 %76,33Lista
146202315Abbekås Open SWEFuture Series Herrar01 190,64100,00 %190,64Lista
 72202241NGL Qualifying School Final MoreGolf Mastercard Tour57 4,1261,54 %2,54Lista
 73202240NGL Qualifying School LanderydSWEMoreGolf Mastercard Tour09 15,7459,62 %9,38Lista
 74202239Teen Tour Final pojkar 17-21SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 8,7557,69 %5,05Lista
076202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar04 86,4553,85 %46,55Lista
 78202235Greatdays TrophySWEMoreGolf Mastercard TourMC 8,8350,00 %4,42Lista
080202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar17 20,9946,15 %9,69Lista
081202232Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational03 32,0444,23 %14,17Lista
 82202231Göteborg Open by Enkla ElbolagetSWEMoreGolf Mastercard TourMC 0,0042,31 %0,00Lista
 83202230JSM Match PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar59 3,7840,38 %1,53Lista
084202229Richard S Johnson Junior Open by Titleist*SWEJunior Masters Invitational10 22,7238,46 %8,74Lista
 86202227Hovås Open by Jonathan Lavins MinnesfondSWEFuture Series Herrar17 12,3634,62 %4,28Lista
 86202227Köping Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar37 6,1134,62 %2,12Lista
 87202226PGA Championship Landeryd MastersSWEMoreGolf Mastercard TourMC 0,0032,69 %0,00Lista
488202225JSM Slag PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar01 300,9030,77 %92,58Lista
 91202222Teen Tour Elite #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar21 13,7625,00 %3,44Lista
093202220JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 39,3821,15 %8,33Lista
 93202220Teen Tour Elite #1SWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 4,7321,15 %1,00Lista
 95202218Barncancerfonden Open presented by AhlsellSWEMoreGolf Mastercard TourMC 0,0017,31 %0,00Lista
096202217Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar04 60,2415,38 %9,27Lista
 97202216Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar40 9,2513,46 %1,25Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB