William Leu


Representerar:  Lannalodge Golfresort
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2002-07-10

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 103
Totalt poäng: 735,77
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2214,3466,72122
American College Golf Men113,956,44011
Cutter & Buck Tour24841,61698,410314
ECCO Tour6121,70120,12002
Future Series Herrar3115,9693,82023
SGF Golf Ranking Herrar7397,23389,05247

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
119202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 133,51100,00 %133,51
22202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour02 113,04100,00 %113,04
316202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 96,91100,00 %96,91
415202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck Tour16 83,65100,00 %83,65
56202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84
626202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour20 81,43100,00 %81,43
718202624Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar02 77,44100,00 %77,44
873202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour012113,9859,62 %67,95

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour40 8,22100,00 %8,22Lista
22202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour02 113,04100,00 %113,04Lista
 3202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 9,43100,00 %9,43Lista
 4202638Søllerød ChampionshipDENECCO TourMC 8,59100,00 %8,59Lista
56202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour18 81,84100,00 %81,84Lista
 7202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar37 5,29100,00 %5,29Lista
 8202634Köping Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar19 11,48100,00 %11,48Lista
 9202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 10202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck TourMC 4,10100,00 %4,10Lista
 12202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour37 36,90100,00 %36,90Lista
415202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck Tour16 83,65100,00 %83,65Lista
316202626Lannalodge Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 96,91100,00 %96,91Lista
 16202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour30 47,80100,00 %47,80Lista
718202624Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar02 77,44100,00 %77,44Lista
 18202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 0,26100,00 %0,26Lista
119202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 133,51100,00 %133,51Lista
 20202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 11,81100,00 %11,81Lista
 21202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck Tour22 55,30100,00 %55,30Lista
 22202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck TourMC 3,54100,00 %3,54Lista
 24202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck TourMC 1,39100,00 %1,39Lista
025202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00758,46100,00 %58,46Lista
 25202617Sand Valley Spring Series ChampionshipPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
626202616Sand Valley MastersPOLECCO Tour20 81,43100,00 %81,43Lista
 26202616Sand Valley OpenPOLECCO TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 53202541NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour39 8,7098,08 %8,53Lista
 54202540Trust Forsikring ChampionshipDENECCO Tour40 22,1996,15 %21,34Lista
 55202539FootJoy ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 6,7494,23 %6,35Lista
 56202538Great Northern ChallengeDENECCO TourMC 9,4992,31 %8,76Lista
 57202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar12 18,2390,38 %16,48Lista
059202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 60,7986,54 %52,61Lista
 61202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour50 16,8282,69 %13,91Lista
 62202532Forsbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 6,3880,77 %5,15Lista
 66202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour0734,8873,08 %3,57Lista
067202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck Tour23 66,6771,15 %47,44Lista
 68202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 1,5469,23 %1,07Lista
070202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour21 62,4565,38 %40,83Lista
873202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck Tour012113,9859,62 %67,95Lista
 74202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,0057,69 %0,00Lista
076202518Golfkusten BlekingeSWECutter & Buck Tour15 107,9853,85 %58,14Lista
079202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00939,2748,08 %18,88Lista
 80202514R&A Student Tour Series FinalSCOAmerican College Golf Men01513,9546,15 %6,44Lista
 8520259R&A Student Tour Series - PortugalPORAmatörtävling Herrar01813,3436,54 %4,87Lista
08820256R&A Student Tour Series - SpainESPAmatörtävling Herrar001201,0030,77 %61,85Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB