Matilda Björkman


Representerar:  Kumla Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-09-07

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 37
Totalt poäng: 1 307,68
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 8
Totalt poäng: 1 307,68
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour6515,75373,75025
Amatörtävling Damer12803,57743,54049
Future Series Damer131,2931,29011
Junior Masters Invitational142,8639,56011
SGF Golf Ranking Flickor3369,3390,24033
Svenska Juniortouren Elit Flickor12790,90597,151912

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
142202334Ahlsell Final at ElisefarmSWEAhlsell Nordic Golf Tour02 346,04100,00 %346,04
257202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 253,6890,38 %229,29
343202333R&A Girls Amateur Championship Amatörtävling Damer009169,55100,00 %169,55
454202322German Girls' OpenGERAmatörtävling Damer010157,7596,15 %151,68
52020244Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer10 142,31100,00 %142,31
67202417Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 97,05100,00 %97,05
74202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 86,25100,00 %86,25
852202324ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor06 85,51100,00 %85,51

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202422Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor19 10,92100,00 %10,92Lista
74202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 86,25100,00 %86,25Lista
67202417Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 97,05100,00 %97,05Lista
 9202415Abbekås Open SWEFuture Series Damer07 31,29100,00 %31,29Lista
 10202414Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer17 50,64100,00 %50,64Lista
01520249Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer17 76,86100,00 %76,86Lista
52020244Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer10 142,31100,00 %142,31Lista
 38202338Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 45,28100,00 %45,28Lista
142202334Ahlsell Final at ElisefarmSWEAhlsell Nordic Golf Tour02 346,04100,00 %346,04Lista
343202333R&A Girls Amateur Championship Amatörtävling Damer009169,55100,00 %169,55Lista
 46202330European Ladies' Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling DamerMC 0,00100,00 %0,00Lista
 48202328European Girls Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer00433,60100,00 %33,60Lista
 50202326Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour55 4,32100,00 %4,32Lista
 51202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 21,57100,00 %21,57Lista
852202324ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor06 85,51100,00 %85,51Lista
454202322German Girls' OpenGERAmatörtävling Damer010157,7596,15 %151,68Lista
 56202320Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 42,8692,31 %39,56Lista
257202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 253,6890,38 %229,29Lista
060202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 89,1084,62 %75,39Lista
 61202315Internationaux de France Trophée EsmondFRAAmatörtävling DamerMC 17,3582,69 %14,35Lista
 6720239Spanish Int Ladies' Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer33 43,9571,15 %31,27Lista
 722023493rd Portuguese International Ladies Amateur Championship PORAmatörtävling DamerMC 18,3361,54 %11,28Lista
 7320233ANNIKA Invitational USA Amatörtävling Damer30 37,5959,62 %22,41Lista
067202244Spanish International Stroke Play Amatörtävling Damer14 55,6471,15 %39,59Lista
089202239Teen Tour Final flickor 17-21 Svenska Juniortouren Elit Flickor03 49,5228,85 %14,28Lista
 91202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 36,1125,00 %9,03Lista
 93202235Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour33 9,0021,15 %1,90Lista
 94202234Göteborg OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour48 5,3719,23 %1,03Lista
 95202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 33,1517,31 %5,74Lista
 96202232Big Green Egg Swedish Matchplay ChampionshipSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 6,4215,38 %0,99Lista
097202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf Tour03 144,6013,46 %19,47Lista
 98202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor29 10,7411,54 %1,24Lista
0102202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 122,903,85 %4,73Lista
0103202225JSM Slag FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 57,531,92 %1,11Lista
0104202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor03 160,920,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB