Matilda Björkman


Pro/Am: Amatör
Representerar:  Kumla Golfklubb
Nation: SWE
Födelseår: 2005

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 48
Totalt poäng: 751,64
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 14
Totalt poäng: 751,64
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour5235,42235,42024
Amatörtävling Damer235,9335,93002
Junior Masters Invitational7126,00106,37057
SGF Golf Ranking Damer115,9211,02001
SGF Golf Ranking Flickor3291,56291,56023
Teen Tour Elite Flickor11392,31387,46069
Teen Tour Future288,2168,11122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
116202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor03 160,92100,00 %160,92
29202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf Tour03 144,60100,00 %144,60
314202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 122,90100,00 %122,90
420202220Teen Tour Elite #1SWETeen Tour Elite Flickor05 87,17100,00 %87,17
520202220PGA Championship TrelleborgSWEAhlsell Nordic Golf Tour06 70,03100,00 %70,03
618202222Teen Tour Elite #2SWETeen Tour Elite Flickor06 58,97100,00 %58,97
715202225JSM Slag FlickorSWETeen Tour Elite Flickor09 57,53100,00 %57,53
81202239Teen Tour Final flickor 17-21 Teen Tour Elite Flickor03 49,52100,00 %49,52

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
81202239Teen Tour Final flickor 17-21 Teen Tour Elite Flickor03 49,52100,00 %49,52Lista
 3202237Teen Tour Elite #6SWETeen Tour Elite Flickor12 36,11100,00 %36,11Lista
 5202235Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour33 9,00100,00 %9,00Lista
 6202234Göteborg OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour48 5,37100,00 %5,37Lista
 7202233Teen Tour Elite #5SWETeen Tour Elite Flickor10 33,15100,00 %33,15Lista
 8202232Big Green Egg Swedish Matchplay ChampionshipSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 6,42100,00 %6,42Lista
29202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf Tour03 144,60100,00 %144,60Lista
 10202230JSM Match FlickorSWETeen Tour Elite Flickor29 10,74100,00 %10,74Lista
314202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 122,90100,00 %122,90Lista
715202225JSM Slag FlickorSWETeen Tour Elite Flickor09 57,53100,00 %57,53Lista
116202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor03 160,92100,00 %160,92Lista
618202222Teen Tour Elite #2SWETeen Tour Elite Flickor06 58,97100,00 %58,97Lista
420202220Teen Tour Elite #1SWETeen Tour Elite Flickor05 87,17100,00 %87,17Lista
520202220PGA Championship TrelleborgSWEAhlsell Nordic Golf Tour06 70,03100,00 %70,03Lista
022202218Irish Women's Stroke Play ChampionshipIREAmatörtävling Damer21 18,24100,00 %18,24Lista
 23202217Grand OpeningSWETeen Tour Elite FlickorMC 9,03100,00 %9,03Lista
026202214Schyberg Junior Open SWEJunior Masters Invitational07 25,11100,00 %25,11Lista
051202141Irish Women's Open Stroke Play ChampionshipIREAmatörtävling Damer21 17,69100,00 %17,69Lista
052202140Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor18 7,74100,00 %7,74Lista
054202138Teen Tour Junior Final Flickor 13-16 Teen Tour Elite Flickor06 12,2596,15 %11,78Lista
055202137JMI FinalSWEJunior Masters Invitational23 9,5294,23 %8,97Lista
056202136Teen Tour Elite Flickor #6SWETeen Tour Elite FlickorMC 12,4092,31 %11,45Lista
059202133Teen Tour Elite Flickor #5SWETeen Tour Elite Flickor12 25,4486,54 %22,02Lista
060202132Schyberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational07 13,8984,62 %11,75Lista
061202131Kumla Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 28,3482,69 %23,44Lista
062202130Teen Tour Future omg. 4SWETeen Tour Future01 61,0380,77 %49,29Lista
063202129Richard S Johnson Junior OpenSWEJunior Masters Invitational13 11,4578,85 %9,03Lista
065202127Carin Hjalmarsson Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 27,3475,00 %20,51Lista
066202126Onsjö Cutter & Buck JMISWEJunior Masters Invitational08 10,3573,08 %7,56Lista
068202124Teen Tour Future omg. 3SWETeen Tour Future02 27,1869,23 %18,82Lista
068202124Annika Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Damer23 15,9269,23 %11,02Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB