Ella Ericson


Representerar:  Kristianstads Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-10-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 180
Totalt poäng: 97,93
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 102
Totalt poäng: 97,93
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Future Series Damer319,9015,19003
Junior Masters Invitational652,8837,18036
SGF Golf Ranking Damer10,400,40001
SGF Golf Ranking Flickor1281,9868,970712
Svenska Juniortouren Div 1338,1027,60013
Svenska Juniortouren Div 2632,6626,10046
Svenska Juniortouren Elit Flickor564,1446,71013

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
170202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2665,38 %23,05
266202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 103 29,7073,08 %21,70
35220254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor02 12,44100,00 %12,44
419202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational09 9,16100,00 %9,16
527202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 8,29100,00 %8,29
629202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor17 8,12100,00 %8,12
776202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 14,2153,85 %7,65
821202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,51100,00 %7,51

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 320264154 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor07 4,63100,00 %4,63Lista
 6202638Slaget om Skåne Elit #6 by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor09 3,89100,00 %3,89Lista
 8202636Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 204 4,07100,00 %4,07Lista
 11202633Svenska Juniortouren Div 2 #5SWESvenska Juniortouren Div 206 4,99100,00 %4,99Lista
 12202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor21 6,31100,00 %6,31Lista
 13202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 209 3,83100,00 %3,83Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer88 0,40100,00 %0,40Lista
 16202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor19 5,19100,00 %5,19Lista
 18202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 212 2,80100,00 %2,80Lista
419202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational09 9,16100,00 %9,16Lista
 19202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational16 6,98100,00 %6,98Lista
821202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,51100,00 %7,51Lista
 2420262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational16 4,71100,00 %4,71Lista
 25202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 213 2,76100,00 %2,76Lista
527202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 8,29100,00 %8,29Lista
 27202617Abbekås OpenSWEFuture Series Damer14 7,26100,00 %7,26Lista
629202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor17 8,12100,00 %8,12Lista
 32202612Spring Swing omg 2 SGF Golf Ranking Flickor06 5,76100,00 %5,76Lista
35220254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor02 12,44100,00 %12,44Lista
 59202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer13 5,5386,54 %4,79Lista
 60202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 124 3,5784,62 %3,02Lista
 63202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 5,1078,85 %4,02Lista
 64202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor18 7,5676,92 %5,82Lista
266202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 103 29,7073,08 %21,70Lista
068202528Slaget om Skåne Elit #4 - Bokskogen matchplay SWESGF Golf Ranking Flickor05 9,2169,23 %6,38Lista
069202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational12 8,2767,31 %5,57Lista
170202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2665,38 %23,05Lista
 71202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Flickor14 4,4763,46 %2,84Lista
 73202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 123 4,8359,62 %2,88Lista
 7520252154 Junior Tour by Visit Trelleborg 3/7SWESGF Golf Ranking Flickor03 7,0255,77 %3,92Lista
776202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 14,2153,85 %7,65Lista
 7820251854 Junior Tour by Visit Trelleborg 2/7SWESGF Golf Ranking Flickor10 7,3850,00 %3,69Lista
079202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational07 12,3548,08 %5,94Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 7,9848,08 %3,84Lista
081202515Abbekås OpenSWEFuture Series Damer15 7,1144,23 %3,14Lista
082202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01511,4142,31 %4,83Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB