Ella Ericson


Representerar:  Kristianstads Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-10-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 182
Totalt poäng: 100,98
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 102
Totalt poäng: 100,98
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Future Series Damer319,9015,68003
Junior Masters Invitational652,8838,41036
SGF Golf Ranking Damer10,400,40001
SGF Golf Ranking Flickor1281,9870,340712
Svenska Juniortouren Div 1338,1029,07013
Svenska Juniortouren Div 2632,6626,65046
Svenska Juniortouren Elit Flickor564,1448,57013

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
168202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2669,23 %24,41
264202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 103 29,7076,92 %22,85
35020254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor02 12,44100,00 %12,44
417202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational09 9,16100,00 %9,16
525202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 8,29100,00 %8,29
674202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 14,2157,69 %8,20
727202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor17 8,12100,00 %8,12
819202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,51100,00 %7,51

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 120264154 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor07 4,63100,00 %4,63Lista
 4202638Slaget om Skåne Elit #6 by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor09 3,89100,00 %3,89Lista
 6202636Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 204 4,07100,00 %4,07Lista
 9202633Svenska Juniortouren Div 2 #5SWESvenska Juniortouren Div 206 4,99100,00 %4,99Lista
 10202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor21 6,31100,00 %6,31Lista
 11202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 209 3,83100,00 %3,83Lista
 13202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer88 0,40100,00 %0,40Lista
 14202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor19 5,19100,00 %5,19Lista
 16202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 212 2,80100,00 %2,80Lista
417202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational09 9,16100,00 %9,16Lista
 17202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational16 6,98100,00 %6,98Lista
819202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,51100,00 %7,51Lista
 2220262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational16 4,71100,00 %4,71Lista
 23202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 213 2,76100,00 %2,76Lista
525202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 8,29100,00 %8,29Lista
 25202617Abbekås OpenSWEFuture Series Damer14 7,26100,00 %7,26Lista
727202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor17 8,12100,00 %8,12Lista
 30202612Spring Swing omg 2 SGF Golf Ranking Flickor06 5,76100,00 %5,76Lista
35020254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor02 12,44100,00 %12,44Lista
 57202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer13 5,5390,38 %5,00Lista
 58202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 124 3,5788,46 %3,16Lista
 61202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 5,1082,69 %4,22Lista
 62202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor18 7,5680,77 %6,11Lista
264202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 103 29,7076,92 %22,85Lista
066202528Slaget om Skåne Elit #4 - Bokskogen matchplay SWESGF Golf Ranking Flickor05 9,2173,08 %6,73Lista
067202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational12 8,2771,15 %5,88Lista
168202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2669,23 %24,41Lista
 69202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Flickor14 4,4767,31 %3,01Lista
 71202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 123 4,8363,46 %3,07Lista
 7320252154 Junior Tour by Visit Trelleborg 3/7SWESGF Golf Ranking Flickor03 7,0259,62 %4,19Lista
674202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 14,2157,69 %8,20Lista
 7620251854 Junior Tour by Visit Trelleborg 2/7SWESGF Golf Ranking Flickor10 7,3853,85 %3,97Lista
077202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational07 12,3551,92 %6,41Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 7,9851,92 %4,14Lista
079202515Abbekås OpenSWEFuture Series Damer15 7,1148,08 %3,42Lista
080202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01511,4146,15 %5,27Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB