Ella Ericson


Representerar:  Kristianstads Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-10-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 181
Totalt poäng: 99,45
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 102
Totalt poäng: 99,45
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Future Series Damer319,9015,43003
Junior Masters Invitational652,8837,80036
SGF Golf Ranking Damer10,400,40001
SGF Golf Ranking Flickor1281,9869,660712
Svenska Juniortouren Div 1338,1028,34013
Svenska Juniortouren Div 2632,6626,37046
Svenska Juniortouren Elit Flickor564,1447,64013

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
169202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2667,31 %23,73
265202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 103 29,7075,00 %22,28
35120254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor02 12,44100,00 %12,44
418202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational09 9,16100,00 %9,16
526202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 8,29100,00 %8,29
628202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor17 8,12100,00 %8,12
775202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 14,2155,77 %7,92
820202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,51100,00 %7,51

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 220264154 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor07 4,63100,00 %4,63Lista
 5202638Slaget om Skåne Elit #6 by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor09 3,89100,00 %3,89Lista
 7202636Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 204 4,07100,00 %4,07Lista
 10202633Svenska Juniortouren Div 2 #5SWESvenska Juniortouren Div 206 4,99100,00 %4,99Lista
 11202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor21 6,31100,00 %6,31Lista
 12202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 209 3,83100,00 %3,83Lista
 14202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer88 0,40100,00 %0,40Lista
 15202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor19 5,19100,00 %5,19Lista
 17202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 212 2,80100,00 %2,80Lista
418202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational09 9,16100,00 %9,16Lista
 18202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational16 6,98100,00 %6,98Lista
820202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,51100,00 %7,51Lista
 2320262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational16 4,71100,00 %4,71Lista
 24202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 213 2,76100,00 %2,76Lista
526202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 8,29100,00 %8,29Lista
 26202617Abbekås OpenSWEFuture Series Damer14 7,26100,00 %7,26Lista
628202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor17 8,12100,00 %8,12Lista
 31202612Spring Swing omg 2 SGF Golf Ranking Flickor06 5,76100,00 %5,76Lista
35120254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor02 12,44100,00 %12,44Lista
 58202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer13 5,5388,46 %4,89Lista
 59202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 124 3,5786,54 %3,09Lista
 62202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 5,1080,77 %4,12Lista
 63202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor18 7,5678,85 %5,96Lista
265202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 103 29,7075,00 %22,28Lista
067202528Slaget om Skåne Elit #4 - Bokskogen matchplay SWESGF Golf Ranking Flickor05 9,2171,15 %6,55Lista
068202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational12 8,2769,23 %5,73Lista
169202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2667,31 %23,73Lista
 70202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Flickor14 4,4765,38 %2,92Lista
 72202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 123 4,8361,54 %2,97Lista
 7420252154 Junior Tour by Visit Trelleborg 3/7SWESGF Golf Ranking Flickor03 7,0257,69 %4,05Lista
775202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 14,2155,77 %7,92Lista
 7720251854 Junior Tour by Visit Trelleborg 2/7SWESGF Golf Ranking Flickor10 7,3851,92 %3,83Lista
078202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational07 12,3550,00 %6,18Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 7,9850,00 %3,99Lista
080202515Abbekås OpenSWEFuture Series Damer15 7,1146,15 %3,28Lista
081202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01511,4144,23 %5,05Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB