Tova Hatton


Representerar:  Abbekås Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-12-20

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 31
Totalt poäng: 1 380,72
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 6
Totalt poäng: 1 380,72
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer10,000,00001
American College Golf Women191640,861482,5711919
Damtouren Sverige20,000,00000
Junior Masters Invitational135,4423,85111
SGF Golf Ranking Damer129,9522,46001
SGF Golf Ranking Flickor2118,90112,35022
Svenska Juniortouren Elit Flickor260,6943,97022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
131202611Juli Inkster at TPC Harding ParkUSAAmerican College Golf Women001702,00100,00 %702,00
257202537Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women005178,6290,38 %161,45
3512025432025 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women011146,95100,00 %146,95
4302026122026 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women019138,42100,00 %138,42
510202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,85100,00 %84,85
633202692026 Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women00866,07100,00 %66,07
755202539Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04446,3194,23 %43,64
83520267San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women02737,35100,00 %37,35

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202639Kalispel InvitationalUSAAmerican College Golf Women01328,05100,00 %28,05Lista
 4202638Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women03431,24100,00 %31,24Lista
510202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,85100,00 %84,85Lista
 12202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer1350,00100,00 %0,00Lista
 15202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren SverigeMC 0,00100,00 %0,00Lista
 16202626PGA ChampionshipSWEDamtouren SverigeMC 0,00100,00 %0,00Lista
 25202617Big Sky Womens ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0308,36100,00 %8,36Lista
 27202615Wyoming Cowgirl ClassicUSAAmerican College Golf Women04424,92100,00 %24,92Lista
4302026122026 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women019138,42100,00 %138,42Lista
131202611Juli Inkster at TPC Harding ParkUSAAmerican College Golf Women001702,00100,00 %702,00Lista
633202692026 Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women00866,07100,00 %66,07Lista
83520267San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women02737,35100,00 %37,35Lista
3512025432025 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women011146,95100,00 %146,95Lista
 52202542Golf Iconic ClassicUSAAmerican College Golf Women0654,06100,00 %4,06Lista
755202539Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04446,3194,23 %43,64Lista
257202537Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women005178,6290,38 %161,45Lista
 62202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor05 34,0580,77 %27,50Lista
 64202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 25,4376,92 %19,56Lista
 65202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer26 29,9575,00 %22,46Lista
068202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2669,23 %24,41Lista
069202525More is better - JMI Sofiedals GK FlickorSWEJunior Masters Invitational01 35,4467,31 %23,85Lista
 78202516Big Sky Womens ChampionshipUSAAmerican College Golf Women01120,7150,00 %10,36Lista
 80202514Cowgirl ClassicUSAAmerican College Golf Women03224,7846,15 %11,44Lista
0812025132025 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women02065,4544,23 %28,95Lista
 84202510Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women06322,1838,46 %8,53Lista
08520259The Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women02048,7536,54 %17,81Lista
08820256PDI INTERCOLLEGIATE- HOSTED by UCFUSAAmerican College Golf Women04341,9030,77 %12,89Lista
 1032024432024 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women0674,741,92 %0,09Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB