Tova Hatton


Representerar:  Abbekås Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-12-20

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 32
Totalt poäng: 1 376,40
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 7
Totalt poäng: 1 376,40
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer10,000,00001
American College Golf Women191640,861473,7711919
Damtouren Sverige20,000,00000
Junior Masters Invitational135,4423,17111
SGF Golf Ranking Damer129,9521,89001
SGF Golf Ranking Flickor2118,90111,70022
Svenska Juniortouren Elit Flickor260,6942,81022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
132202611Juli Inkster at TPC Harding ParkUSAAmerican College Golf Women001702,00100,00 %702,00
258202537Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women005178,6288,46 %158,01
3522025432025 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women011146,95100,00 %146,95
4312026122026 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women019138,42100,00 %138,42
511202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,85100,00 %84,85
634202692026 Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women00866,07100,00 %66,07
756202539Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04446,3192,31 %42,75
83620267San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women02737,35100,00 %37,35

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202639Kalispel InvitationalUSAAmerican College Golf Women01328,05100,00 %28,05Lista
 5202638Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women03431,24100,00 %31,24Lista
511202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,85100,00 %84,85Lista
 13202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer1350,00100,00 %0,00Lista
 16202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren SverigeMC 0,00100,00 %0,00Lista
 17202626PGA ChampionshipSWEDamtouren SverigeMC 0,00100,00 %0,00Lista
 26202617Big Sky Womens ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0308,36100,00 %8,36Lista
 28202615Wyoming Cowgirl ClassicUSAAmerican College Golf Women04424,92100,00 %24,92Lista
4312026122026 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women019138,42100,00 %138,42Lista
132202611Juli Inkster at TPC Harding ParkUSAAmerican College Golf Women001702,00100,00 %702,00Lista
634202692026 Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women00866,07100,00 %66,07Lista
83620267San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women02737,35100,00 %37,35Lista
3522025432025 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women011146,95100,00 %146,95Lista
 53202542Golf Iconic ClassicUSAAmerican College Golf Women0654,0698,08 %3,98Lista
756202539Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04446,3192,31 %42,75Lista
258202537Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women005178,6288,46 %158,01Lista
 63202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor05 34,0578,85 %26,85Lista
 65202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 25,4375,00 %19,07Lista
 66202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer26 29,9573,08 %21,89Lista
069202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2667,31 %23,73Lista
070202525More is better - JMI Sofiedals GK FlickorSWEJunior Masters Invitational01 35,4465,38 %23,17Lista
 79202516Big Sky Womens ChampionshipUSAAmerican College Golf Women01120,7148,08 %9,96Lista
 81202514Cowgirl ClassicUSAAmerican College Golf Women03224,7844,23 %10,96Lista
0822025132025 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women02065,4542,31 %27,69Lista
 85202510Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women06322,1836,54 %8,10Lista
08620259The Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women02048,7534,62 %16,88Lista
08920256PDI INTERCOLLEGIATE- HOSTED by UCFUSAAmerican College Golf Women04341,9028,85 %12,09Lista
 1042024432024 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women0674,740,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB