Erik Johansson


Representerar:  Ljunghusens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-11-05

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 48
Totalt poäng: 2 161,31
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 4
Totalt poäng: 2 161,31
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Men132137,152137,151313
Cutter & Buck Tour112,473,84001
Future Series Herrar185,3170,54011
Junior Masters Invitational244,0326,72012
SGF Golf Ranking Pojkar5138,3043,22255
Svenska Juniortouren Div 2130,256,98011
Svenska Juniortouren Elit Pojkar7350,54308,16027

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
111202413UNCW Seahawk IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men01 1 470,00100,00 %1 470,00
255202321Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 182,6794,23 %172,13
31920245Sea Best InvitationalUSAAmerican College Golf Men21 104,18100,00 %104,18
434202342Furman IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men12 101,08100,00 %101,08
557202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 91,2190,38 %82,44
61820246Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men19 81,06100,00 %81,06
733202343Daniel Island IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men15 79,87100,00 %79,87
861202315Abbekås Open SWEFuture Series Herrar03 85,3182,69 %70,54

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202420NCAA Chapel Hill RegionalUSAAmerican College Golf Men67 17,80100,00 %17,80Lista
 7202417CAA Mens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Men10 56,89100,00 %56,89Lista
 7202417CAA Conference ChampionshipUSAAmerican College Golf Men10 56,50100,00 %56,50Lista
111202413UNCW Seahawk IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men01 1 470,00100,00 %1 470,00Lista
 11202413Cutter Creek IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men21 24,26100,00 %24,26Lista
 13202411Schenkel InvitationalUSAAmerican College Golf Men67 12,49100,00 %12,49Lista
61820246Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men19 81,06100,00 %81,06Lista
31920245Sea Best InvitationalUSAAmerican College Golf Men21 104,18100,00 %104,18Lista
733202343Daniel Island IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men15 79,87100,00 %79,87Lista
434202342Furman IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men12 101,08100,00 %101,08Lista
035202341The Georgetown IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men14 64,96100,00 %64,96Lista
 37202339Badger InvitationalUSAAmerican College Golf Men45 16,85100,00 %16,85Lista
039202337The VCU ShootoutUSAAmerican College Golf Men15 51,21100,00 %51,21Lista
045202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 34,52100,00 %34,52Lista
 51202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 16,42100,00 %16,42Lista
255202321Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 182,6794,23 %172,13Lista
557202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 91,2190,38 %82,44Lista
 59202317Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 19,1686,54 %16,58Lista
061202315Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational04 31,4382,69 %25,99Lista
861202315Abbekås Open SWEFuture Series Herrar03 85,3182,69 %70,54Lista
084202244Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 45,1938,46 %17,38Lista
088202240Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar09 23,1930,77 %7,14Lista
088202240NGL Qualifying School Vasatorp Cutter & Buck Tour17 12,4730,77 %3,84Lista
092202236Teen Tour Future omg. 6SWESvenska Juniortouren Div 202 30,2523,08 %6,98Lista
 95202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar32 9,3117,31 %1,61Lista
 98202230JSM Match PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar43 7,5311,54 %0,87Lista
0101202227Ringenäs Junior OpenSWEJunior Masters Invitational11 12,605,77 %0,73Lista
 101202227Slaget om Skåne - Elit #3SWESGF Golf Ranking Pojkar07 8,865,77 %0,51Lista
0102202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar04 41,903,85 %1,61Lista
 103202225JSM Slag PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 8,881,92 %0,17Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB