Ebba Nordstedt


Representerar:  Rya Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-09-25

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 42
Totalt poäng: 1 041,74
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 12
Totalt poäng: 1 041,74
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour454,0052,49003
Amatörtävling Damer6581,73528,47036
Future Series Damer249,2149,21122
Junior Masters Invitational3103,24102,44123
SGF Golf Ranking Flickor2153,591,20022
Svenska Juniortouren Elit Flickor9691,06500,51189

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
154202322St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer002305,3596,15 %293,61
238202338Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 187,96100,00 %187,96
31520249Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer09 167,78100,00 %167,78
451202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 144,88100,00 %144,88
557202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 90,2190,38 %81,54
640202336Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 73,14100,00 %73,14
760202316HH Scottish Women's Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer09 55,6884,62 %47,11
84202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 45,72100,00 %45,72

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
84202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 45,72100,00 %45,72Lista
 8202416Sjöbo OpenSWEFuture Series Damer01 25,04100,00 %25,04Lista
 9202415Abbekås Open SWEFuture Series Damer10 24,17100,00 %24,17Lista
 10202414Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer54 8,49100,00 %8,49Lista
31520249Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer09 167,78100,00 %167,78Lista
 2020244Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer71 5,49100,00 %5,49Lista
 38202338JMI FinalSWEJunior Masters Invitational09 25,46100,00 %25,46Lista
238202338Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 187,96100,00 %187,96Lista
640202336Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 73,14100,00 %73,14Lista
042202334Ahlsell Final at ElisefarmSWEAhlsell Nordic Golf Tour25 32,84100,00 %32,84Lista
 45202331Smørum Ladies Open by EC DRIVEDENAhlsell Nordic Golf Tour38 16,31100,00 %16,31Lista
 49202327Capio Ögon TrophySWEAhlsell Nordic Golf Tour56 2,93100,00 %2,93Lista
451202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 144,88100,00 %144,88Lista
154202322St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer002305,3596,15 %293,61Lista
557202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 90,2190,38 %81,54Lista
760202316HH Scottish Women's Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer09 55,6884,62 %47,11Lista
 61202315Schyberg Junior Open SWEJunior Masters Invitational26 4,6482,69 %3,84Lista
 89202239Teen Tour Final flickor 17-21 Svenska Juniortouren Elit Flickor07 22,0828,85 %6,37Lista
091202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 47,9525,00 %11,99Lista
 93202235Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 1,9221,15 %0,41Lista
095202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 107,0717,31 %18,53Lista
096202232R&A Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer33 38,9415,38 %5,99Lista
 98202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 27,5711,54 %3,18Lista
0102202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor08 31,303,85 %1,20Lista
 103202225JSM Slag FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor24 17,621,92 %0,34Lista
0104202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor05 122,290,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB