Alice Johansson


Representerar:  Gävle Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-09-07

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 41
Totalt poäng: 1 117,48
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 11
Totalt poäng: 1 117,48
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour20,000,00000
American College Golf Women10757,61757,610110
Future Series Damer118,6618,66011
Junior Masters Invitational2179,5795,64122
SGF Golf Ranking Flickor3169,4914,15033
Svenska Juniortouren Elit Flickor10735,87451,121510

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
138202338The Molly Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 538,54100,00 %538,54
245202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 230,70100,00 %230,70
32202422Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 91,32100,00 %91,32
456202320Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 98,5592,31 %90,97
513202411Silicon Valley ShowcaseUSAAmerican College Golf Women18 46,37100,00 %46,37
651202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 45,09100,00 %45,09
757202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 43,6690,38 %39,46
81620248Pac 12 PreviewUSAAmerican College Golf Women38 35,03100,00 %35,03

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
32202422Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 91,32100,00 %91,32Lista
 4202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 15,86100,00 %15,86Lista
 7202417Pac-12 Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women46 25,48100,00 %25,48Lista
 9202415Bobcat Desert ClassicUSAAmerican College Golf Women38 3,97100,00 %3,97Lista
011202413Fresno State ClassicUSAAmerican College Golf Women19 32,91100,00 %32,91Lista
513202411Silicon Valley ShowcaseUSAAmerican College Golf Women18 46,37100,00 %46,37Lista
 14202410Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women48 20,08100,00 %20,08Lista
81620248Pac 12 PreviewUSAAmerican College Golf Women38 35,03100,00 %35,03Lista
 34202342Jim West ChallengeUSAAmerican College Golf Women31 24,71100,00 %24,71Lista
 37202339Ron Moore InvitationalUSAAmerican College Golf Women55 7,70100,00 %7,70Lista
138202338The Molly Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 538,54100,00 %538,54Lista
 39202337Leadership And Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Women38 22,82100,00 %22,82Lista
245202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 230,70100,00 %230,70Lista
 46202330Hårga OpenSWEFuture Series Damer02 18,66100,00 %18,66Lista
 49202327Capio Ögon TrophySWEAhlsell Nordic Golf TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
651202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 45,09100,00 %45,09Lista
456202320Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 98,5592,31 %90,97Lista
757202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 43,6690,38 %39,46Lista
 60202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor19 16,9784,62 %14,36Lista
088202240Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor05 41,2630,77 %12,70Lista
091202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 20,6625,00 %5,17Lista
 95202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor22 17,3917,31 %3,01Lista
 97202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 0,0013,46 %0,00Lista
 98202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 13,1911,54 %1,52Lista
0101202227JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 81,025,77 %4,67Lista
0102202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor06 37,763,85 %1,45Lista
0103202225JSM Slag FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 241,031,92 %4,64Lista
0104202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor07 90,470,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB