Axel Utgenannt


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-03-25

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 200
Totalt poäng: 329,65
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 58
Totalt poäng: 329,65
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar5121,0749,33055
Cutter & Buck Tour343,4540,67012
Future Series Herrar16,133,42011
Junior Masters Invitational6206,59167,25166
SGF Golf Ranking Herrar318,5617,81003
SGF Golf Ranking Pojkar6188,32187,16246
Svenska Juniortouren Div 114,364,36001
Svenska Juniortouren Elit Pojkar11178,37142,020111

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
1720263754 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar01 75,26100,00 %75,26
216202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar02 50,42100,00 %50,42
32420262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational03 38,94100,00 %38,94
469202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,3967,31 %35,26
511202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 34,57100,00 %34,57
666202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2173,08 %33,04
74202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour07 31,45100,00 %31,45
884202512The Mason Championship by Edge GolfPORAmatörtävling Herrar00279,8538,46 %30,71

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour59 3,51100,00 %3,51Lista
74202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour07 31,45100,00 %31,45Lista
 5202639Swedish Int Men's Amateur C'shipSWESGF Golf Ranking Herrar25 11,87100,00 %11,87Lista
1720263754 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar01 75,26100,00 %75,26Lista
 8202636Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 119 4,36100,00 %4,36Lista
511202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 34,57100,00 %34,57Lista
 13202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 8,08100,00 %8,08Lista
 15202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar72 4,09100,00 %4,09Lista
216202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar02 50,42100,00 %50,42Lista
017202627Slaget om Västergötland by CallawaySWESGF Golf Ranking Pojkar01 24,83100,00 %24,83Lista
 18202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 9,47100,00 %9,47Lista
 21202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar15 15,48100,00 %15,48Lista
32420262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational03 38,94100,00 %38,94Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar29 7,45100,00 %7,45Lista
027202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar12 23,37100,00 %23,37Lista
 29202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar14 15,26100,00 %15,26Lista
 3020261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar16 7,52100,00 %7,52Lista
 56202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar10 15,0392,31 %13,87Lista
 57202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 9,7690,38 %8,82Lista
 58202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational10 18,1888,46 %16,08Lista
 60202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar12 15,3284,62 %12,96Lista
 63202533Boys Amateur ChampionshipIRLAmatörtävling Herrar0890,5478,85 %0,43Lista
065202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational06 23,6175,00 %17,71Lista
666202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2173,08 %33,04Lista
 67202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar76 2,6071,15 %1,85Lista
469202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,3967,31 %35,26Lista
 69202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 8,4967,31 %5,71Lista
 70202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar41 4,9465,38 %3,23Lista
071202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational02 38,9063,46 %24,69Lista
 73202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar21 10,6659,62 %6,36Lista
 75202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar0376,1355,77 %3,42Lista
 76202520German Boys OpenGERAmatörtävling Herrar0880,5453,85 %0,29Lista
078202518Fairhaven TrophyENGAmatörtävling Herrar01127,6150,00 %13,81Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar14 28,6348,08 %13,76Lista
884202512The Mason Championship by Edge GolfPORAmatörtävling Herrar00279,8538,46 %30,71Lista
 8720259Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar06612,5332,69 %4,10Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB