Axel Utgenannt


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-03-25

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 200
Totalt poäng: 333,06
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 58
Totalt poäng: 333,06
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar5121,0751,66055
Cutter & Buck Tour343,4540,84012
Future Series Herrar16,133,54011
Junior Masters Invitational6206,59169,81166
SGF Golf Ranking Herrar318,5617,86003
SGF Golf Ranking Pojkar6188,32187,45246
Svenska Juniortouren Div 114,364,36001
Svenska Juniortouren Elit Pojkar11178,37144,220111

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
1620263754 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar01 75,26100,00 %75,26
215202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar02 50,42100,00 %50,42
32320262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational03 38,94100,00 %38,94
468202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,3969,23 %36,27
510202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 34,57100,00 %34,57
665202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2175,00 %33,91
783202512The Mason Championship by Edge GolfPORAmatörtävling Herrar00279,8540,38 %32,25
83202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour07 31,45100,00 %31,45

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour59 3,51100,00 %3,51Lista
83202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour07 31,45100,00 %31,45Lista
 4202639Swedish Int Men's Amateur C'shipSWESGF Golf Ranking Herrar25 11,87100,00 %11,87Lista
1620263754 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar01 75,26100,00 %75,26Lista
 7202636Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 119 4,36100,00 %4,36Lista
510202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 34,57100,00 %34,57Lista
 12202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 8,08100,00 %8,08Lista
 14202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar72 4,09100,00 %4,09Lista
215202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar02 50,42100,00 %50,42Lista
016202627Slaget om Västergötland by CallawaySWESGF Golf Ranking Pojkar01 24,83100,00 %24,83Lista
 17202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 9,47100,00 %9,47Lista
 20202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar15 15,48100,00 %15,48Lista
32320262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational03 38,94100,00 %38,94Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar29 7,45100,00 %7,45Lista
026202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar12 23,37100,00 %23,37Lista
 28202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar14 15,26100,00 %15,26Lista
 2920261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar16 7,52100,00 %7,52Lista
 55202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar10 15,0394,23 %14,16Lista
 56202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 9,7692,31 %9,01Lista
 57202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational10 18,1890,38 %16,43Lista
 59202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar12 15,3286,54 %13,26Lista
 62202533Boys Amateur ChampionshipIRLAmatörtävling Herrar0890,5480,77 %0,44Lista
064202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational06 23,6176,92 %18,16Lista
665202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2175,00 %33,91Lista
 66202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar76 2,6073,08 %1,90Lista
468202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,3969,23 %36,27Lista
 68202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 8,4969,23 %5,88Lista
 69202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar41 4,9467,31 %3,33Lista
070202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational02 38,9065,38 %25,43Lista
 72202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar21 10,6661,54 %6,56Lista
 74202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar0376,1357,69 %3,54Lista
 75202520German Boys OpenGERAmatörtävling Herrar0880,5455,77 %0,30Lista
077202518Fairhaven TrophyENGAmatörtävling Herrar01127,6151,92 %14,34Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar14 28,6350,00 %14,32Lista
783202512The Mason Championship by Edge GolfPORAmatörtävling Herrar00279,8540,38 %32,25Lista
 8620259Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar06612,5334,62 %4,34Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB