Axel Utgenannt


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-03-25

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 200
Totalt poäng: 336,48
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 58
Totalt poäng: 336,48
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar5121,0753,99055
Cutter & Buck Tour343,4541,00012
Future Series Herrar16,133,65011
Junior Masters Invitational6206,59172,37166
SGF Golf Ranking Herrar318,5617,91003
SGF Golf Ranking Pojkar6188,32187,74246
Svenska Juniortouren Div 114,364,36001
Svenska Juniortouren Elit Pojkar11178,37146,430111

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
1520263754 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar01 75,26100,00 %75,26
214202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar02 50,42100,00 %50,42
32220262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational03 38,94100,00 %38,94
467202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,3971,15 %37,28
564202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2176,92 %34,78
69202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 34,57100,00 %34,57
782202512The Mason Championship by Edge GolfPORAmatörtävling Herrar00279,8542,31 %33,78
82202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour07 31,45100,00 %31,45

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202641NGL Qualifying School FinalSWECutter & Buck Tour59 3,51100,00 %3,51Lista
82202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour07 31,45100,00 %31,45Lista
 3202639Swedish Int Men's Amateur C'shipSWESGF Golf Ranking Herrar25 11,87100,00 %11,87Lista
1520263754 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar01 75,26100,00 %75,26Lista
 6202636Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 119 4,36100,00 %4,36Lista
69202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 34,57100,00 %34,57Lista
 11202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 8,08100,00 %8,08Lista
 13202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar72 4,09100,00 %4,09Lista
214202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar02 50,42100,00 %50,42Lista
015202627Slaget om Västergötland by CallawaySWESGF Golf Ranking Pojkar01 24,83100,00 %24,83Lista
 16202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 9,47100,00 %9,47Lista
 19202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar15 15,48100,00 %15,48Lista
32220262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational03 38,94100,00 %38,94Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar29 7,45100,00 %7,45Lista
025202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar12 23,37100,00 %23,37Lista
 27202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar14 15,26100,00 %15,26Lista
 2820261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar16 7,52100,00 %7,52Lista
 54202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar10 15,0396,15 %14,45Lista
 55202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 9,7694,23 %9,20Lista
 56202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational10 18,1892,31 %16,78Lista
 58202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar12 15,3288,46 %13,55Lista
 61202533Boys Amateur ChampionshipIRLAmatörtävling Herrar0890,5482,69 %0,45Lista
063202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational06 23,6178,85 %18,62Lista
564202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2176,92 %34,78Lista
 65202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar76 2,6075,00 %1,95Lista
467202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,3971,15 %37,28Lista
 67202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 8,4971,15 %6,04Lista
 68202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar41 4,9469,23 %3,42Lista
069202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational02 38,9067,31 %26,18Lista
 71202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar21 10,6663,46 %6,77Lista
 73202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar0376,1359,62 %3,65Lista
 74202520German Boys OpenGERAmatörtävling Herrar0880,5457,69 %0,31Lista
076202518Fairhaven TrophyENGAmatörtävling Herrar01127,6153,85 %14,87Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar14 28,6351,92 %14,87Lista
782202512The Mason Championship by Edge GolfPORAmatörtävling Herrar00279,8542,31 %33,78Lista
 8520259Spanish Amateur Copa S M El ReyESPAmatörtävling Herrar06612,5336,54 %4,58Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB