Axel Utgenannt


Representerar:  Skaftö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-03-25

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 249
Totalt poäng: 203,45
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 84
Totalt poäng: 203,45
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Future Series Herrar122,7722,77011
Junior Masters Invitational9139,73129,57139
SGF Golf Ranking Pojkar395,0725,49123
Svenska Juniortouren Div 1439,1338,67024
Svenska Juniortouren Div 2239,1426,99022
Svenska Juniortouren Elit Pojkar623,9016,99003
Teen Cup27,424,18022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
154202322Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 85,5996,15 %82,30
245202331Svenska Juniortouren Div 2 #4 - GöteborgSWESvenska Juniortouren Div 202 25,40100,00 %25,40
38202416Sjöbo OpenSWEFuture Series Herrar01922,77100,00 %22,77
449202327Carin Hjalmarsson Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 20,13100,00 %20,13
590202238Hofgård Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar01 63,2326,92 %17,02
64202420Svenska Juniortouren Div 1 #1 Svenska Juniortouren Div 107 14,15100,00 %14,15
739202337Svenska Juniortouren Div 1 #6 - Kungälv-KodeSWESvenska Juniortouren Div 109 12,41100,00 %12,41
850202326Onsjö C&B JMISWEJunior Masters Invitational07 9,27100,00 %9,27

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202422Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 116 4,60100,00 %4,60Lista
 3202421Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational28 4,05100,00 %4,05Lista
64202420Svenska Juniortouren Div 1 #1 Svenska Juniortouren Div 107 14,15100,00 %14,15Lista
 7202417Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 1,07100,00 %1,07Lista
38202416Sjöbo OpenSWEFuture Series Herrar01922,77100,00 %22,77Lista
 10202414Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational27 5,43100,00 %5,43Lista
 36202340Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Pojkar30 7,04100,00 %7,04Lista
 38202338JMI FinalSWEJunior Masters Invitational31 5,25100,00 %5,25Lista
739202337Svenska Juniortouren Div 1 #6 - Kungälv-KodeSWESvenska Juniortouren Div 109 12,41100,00 %12,41Lista
 41202335Teen Cup Riksfinal P16SWETeen Cup08 3,41100,00 %3,41Lista
245202331Svenska Juniortouren Div 2 #4 - GöteborgSWESvenska Juniortouren Div 202 25,40100,00 %25,40Lista
 45202331Delsjö Junior OpenSWEJunior Masters Invitational42 2,41100,00 %2,41Lista
449202327Carin Hjalmarsson Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 20,13100,00 %20,13Lista
850202326Onsjö C&B JMISWEJunior Masters Invitational07 9,27100,00 %9,27Lista
 51202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar48 4,93100,00 %4,93Lista
154202322Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 85,5996,15 %82,30Lista
055202321Svenska Juniortouren Div 1 #2 - ForsgårdenSWESvenska Juniortouren Div 112 7,9794,23 %7,51Lista
 57202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar49 3,8890,38 %3,51Lista
060202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar41 8,2384,62 %6,96Lista
590202238Hofgård Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar01 63,2326,92 %17,02Lista
094202234Teen Cup Riksfinal P15SWETeen Cup04 4,0119,23 %0,77Lista
 95202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 2,6817,31 %0,46Lista
097202231Delsjö Junior OpenSWEJunior Masters Invitational26 4,5613,46 %0,61Lista
098202230Teen Tour Future omg. 4SWESvenska Juniortouren Div 205 13,7411,54 %1,59Lista
0101202227Slaget om Göteborg #5SWESGF Golf Ranking Pojkar02 24,805,77 %1,43Lista
 102202226Onsjö Cutter& Buck OpenSWEJunior Masters Invitational25 3,043,85 %0,12Lista
 103202225JSM Slag PojkarSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 3,111,92 %0,06Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB