Ella Ryen-Jern


Representerar:  Karlskoga Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2009-09-13

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 108
Totalt poäng: 247,07
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 52
Totalt poäng: 247,07
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer555,3855,38045
Bogeys & Birdies Junior Cup13,132,77001
Junior Masters Invitational11135,16125,3501011
SGF Golf Ranking Flickor1096,9987,771610
Svenska Juniortouren Div 15158,91146,11145
Svenska Juniortouren Div 2336,3224,19133
Svenska Juniortouren Elit Flickor558,5157,89005

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
157202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 101 90,6390,38 %81,92
215202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 103 33,48100,00 %33,48
321202620Hammarö Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 26,58100,00 %26,58
459202534Slaget Om Göteborg 5SWESGF Golf Ranking Flickor01 28,2186,54 %24,41
531202610European Spring JuniorESPAmatörtävling Damer00322,76100,00 %22,76
616202625JMI by Karlstad GolfstoreSWEJunior Masters Invitational02 19,79100,00 %19,79
713202628Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational00319,51100,00 %19,51
819202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 105 18,62100,00 %18,62

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor09 14,63100,00 %14,63Lista
 2202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,21100,00 %11,21Lista
 3202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational20 10,54100,00 %10,54Lista
 5202636Italian International Girls U18 ChampionshipITAAmatörtävling Damer0439,03100,00 %9,03Lista
 6202635Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Flickor04 5,91100,00 %5,91Lista
 8202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 8,25100,00 %8,25Lista
 9202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor24 7,79100,00 %7,79Lista
 10202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 13,82100,00 %13,82Lista
713202628Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational00319,51100,00 %19,51Lista
 14202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor22 6,37100,00 %6,37Lista
215202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 103 33,48100,00 %33,48Lista
616202625JMI by Karlstad GolfstoreSWEJunior Masters Invitational02 19,79100,00 %19,79Lista
819202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 105 18,62100,00 %18,62Lista
321202620Hammarö Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 26,58100,00 %26,58Lista
 22202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor22 9,16100,00 %9,16Lista
023202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational06 14,67100,00 %14,67Lista
 25202616Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer1040,00100,00 %0,00Lista
 31202610GJG Spanish Juniors InternationalESPAmatörtävling Damer00911,38100,00 %11,38Lista
531202610European Spring JuniorESPAmatörtävling Damer00322,76100,00 %22,76Lista
044202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00612,21100,00 %12,21Lista
 51202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor10 7,35100,00 %7,35Lista
054202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 16,0796,15 %15,45Lista
055202538Slaget om Östergötland 5SWESGF Golf Ranking Flickor02 15,0594,23 %14,18Lista
157202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 101 90,6390,38 %81,92Lista
 58202535Teen Cup Riksfinal F16SWEBogeys & Birdies Junior Cup12 3,1388,46 %2,77Lista
459202534Slaget Om Göteborg 5SWESGF Golf Ranking Flickor01 28,2186,54 %24,41Lista
 60202533Svenska Juniortouren Div 2 #5SWESvenska Juniortouren Div 202 6,0084,62 %5,08Lista
 61202532JMI Karlstad GKSWEJunior Masters Invitational03 6,4782,69 %5,35Lista
061202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational06 11,5582,69 %9,55Lista
062202531Kumla Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 10,8780,77 %8,78Lista
063202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 112 7,5578,85 %5,95Lista
066202527Östgöta Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 7,5273,08 %5,50Lista
067202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 109 8,6371,15 %6,14Lista
 68202525Nordea Örebro Junior OpenSWEJunior Masters Invitational03 3,8569,23 %2,67Lista
 68202525Slaget om Stockholm Elit 2SWESGF Golf Ranking Flickor11 4,6669,23 %3,23Lista
070202523Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 201 18,0165,38 %11,78Lista
 71202522JMI kval Hammarö GKSWEJunior Masters Invitational08 3,8163,46 %2,42Lista
073202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 202 12,3159,62 %7,34Lista
 74202519Slaget om Östergötland 2SWESGF Golf Ranking Flickor10 3,0757,69 %1,77Lista
076202517SGDF Grand OpeningSWESGF Golf Ranking Flickor14 3,9553,85 %2,13Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB