Majken Vallmar


Representerar:  Lidköpings Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-12-26

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 124
Totalt poäng: 223,08
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 61
Totalt poäng: 223,08
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Women110,9910,99011
Future Series Damer241,8634,55012
Junior Masters Invitational9131,67106,46189
SGF Golf Ranking Damer112,3712,37001
SGF Golf Ranking Flickor157,4955,28111
Svenska Juniortouren Div 15102,7797,97055
Svenska Juniortouren Div 215,613,34011
Svenska Juniortouren Elit Flickor345,9138,52012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
154202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 57,4996,15 %55,28
210202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 34,84100,00 %34,84
362202531Värmland Open by Billinger FörvaltningSWEFuture Series Damer02 35,4280,77 %28,61
460202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 27,3984,62 %23,18
557202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 104 24,0890,38 %21,76
662202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational04 26,4880,77 %21,39
716202625Nordea Örebro Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 19,40100,00 %19,40
819202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 105 18,62100,00 %18,62

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 32026382026 Pirate Collegiate ClassicUSAAmerican College Golf Women04910,99100,00 %10,99Lista
210202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 34,84100,00 %34,84Lista
 12202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer44 12,37100,00 %12,37Lista
716202625Nordea Örebro Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 19,40100,00 %19,40Lista
 16202625JMI by Karlstad GolfstoreSWEJunior Masters Invitational03 11,24100,00 %11,24Lista
819202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 105 18,62100,00 %18,62Lista
022202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 107 16,60100,00 %16,60Lista
 24202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor19 11,64100,00 %11,64Lista
154202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 57,4996,15 %55,28Lista
 56202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Damer12 6,4492,31 %5,94Lista
557202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 104 24,0890,38 %21,76Lista
060202533GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational02 19,6184,62 %16,59Lista
460202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 27,3984,62 %23,18Lista
061202532JMI Karlstad GKSWEJunior Masters Invitational02 13,7082,69 %11,33Lista
362202531Värmland Open by Billinger FörvaltningSWEFuture Series Damer02 35,4280,77 %28,61Lista
662202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational04 26,4880,77 %21,39Lista
 66202527Carin Hjalmarsson Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational03 8,6273,08 %6,30Lista
 66202527Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational03 9,8273,08 %7,18Lista
 67202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 109 8,6371,15 %6,14Lista
 72202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational18 5,5961,54 %3,44Lista
 73202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 204 5,6159,62 %3,34Lista
075202518Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 17,2155,77 %9,60Lista
 76202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 6,8853,85 %3,70Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB