Ebba Yngveson


Representerar:  Lidköpings Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-10-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 146
Totalt poäng: 169,62
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 76
Totalt poäng: 169,62
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Junior Masters Invitational9172,37146,27299
SGF Golf Ranking Damer116,1416,14001
SGF Golf Ranking Flickor574,6054,17145
Svenska Juniortouren Div 1327,2820,76023
Svenska Juniortouren Div 2125,0919,78111
Svenska Juniortouren Elit Flickor18,905,82001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
116202625JMI by Karlstad GolfstoreSWEJunior Masters Invitational01 33,58100,00 %33,58
251202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,31100,00 %30,31
363202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 25,0978,85 %19,78
423202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational06 19,77100,00 %19,77
561202532JMI Karlstad GKSWEJunior Masters Invitational01 23,2482,69 %19,22
655202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational10 18,3094,23 %17,24
712202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer39 16,14100,00 %16,14
820202621Slaget om Västergötland by SrixonSWESGF Golf Ranking Flickor01 13,58100,00 %13,58

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
712202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer39 16,14100,00 %16,14Lista
 14202627Vikingaskeppet 54 HÅL WAGRSWEJunior Masters Invitational07 13,54100,00 %13,54Lista
116202625JMI by Karlstad GolfstoreSWEJunior Masters Invitational01 33,58100,00 %33,58Lista
820202621Slaget om Västergötland by SrixonSWESGF Golf Ranking Flickor01 13,58100,00 %13,58Lista
021202620Hammarö Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational04 12,42100,00 %12,42Lista
423202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational06 19,77100,00 %19,77Lista
251202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,31100,00 %30,31Lista
 54202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor15 3,6096,15 %3,46Lista
655202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational10 18,3094,23 %17,24Lista
057202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 109 11,3790,38 %10,28Lista
561202532JMI Karlstad GKSWEJunior Masters Invitational01 23,2482,69 %19,22Lista
 62202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor03 7,9980,77 %6,45Lista
363202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 25,0978,85 %19,78Lista
 67202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 109 8,6371,15 %6,14Lista
068202525Linköping Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 16,6569,23 %11,53Lista
070202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor17 8,9065,38 %5,82Lista
 73202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 113 7,2859,62 %4,34Lista
075202518Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational07 10,1755,77 %5,67Lista
076202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational03 24,7053,85 %13,30Lista
0103202442Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 19,121,92 %0,37Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB