Albin Korneliusson


Representerar:  Falkenbergs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2009-11-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 390
Totalt poäng: 139,60
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 174
Totalt poäng: 139,60
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour110,4810,48001
Future Series Herrar26,236,23002
Junior Masters Invitational1059,2857,050210
SGF Golf Ranking Herrar36,185,77003
SGF Golf Ranking Pojkar686,0376,78036
Svenska Juniortouren Div 1615,8514,41006
Svenska Juniortouren Div 2540,3227,60035

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
129202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar04 55,77100,00 %55,77
212202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational04 18,68100,00 %18,68
317202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational06 15,83100,00 %15,83
473202523Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 202 24,6659,62 %14,70
54202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour21 10,48100,00 %10,48
678202518Söderslätts Open Vår By Cobra & PUMASWESGF Golf Ranking Pojkar00816,5950,00 %8,30
711202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational12 8,02100,00 %8,02
827202617Söderslätts Open Vår By Cobra/PumaSWESGF Golf Ranking Pojkar0177,82100,00 %7,82

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
54202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour21 10,48100,00 %10,48Lista
 5202639Hofgård Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar20 2,73100,00 %2,73Lista
 7202637Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar35 6,23100,00 %6,23Lista
 8202636Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 220 2,15100,00 %2,15Lista
711202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational12 8,02100,00 %8,02Lista
212202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational04 18,68100,00 %18,68Lista
 13202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 138 2,43100,00 %2,43Lista
317202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational06 15,83100,00 %15,83Lista
 17202627Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational33 1,92100,00 %1,92Lista
018202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 121 3,50100,00 %3,50Lista
 19202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational38 2,98100,00 %2,98Lista
019202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational23 3,37100,00 %3,37Lista
021202623Skogaby OpenSWESGF Golf Ranking Herrar16 4,57100,00 %4,57Lista
022202622Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 208 7,15100,00 %7,15Lista
 23202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational49 1,71100,00 %1,71Lista
025202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 125 2,76100,00 %2,76Lista
827202617Söderslätts Open Vår By Cobra/PumaSWESGF Golf Ranking Pojkar0177,82100,00 %7,82Lista
129202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar04 55,77100,00 %55,77Lista
 57202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar45 1,2290,38 %1,10Lista
 58202538Lycke OpenSWESGF Golf Ranking Herrar48 0,8488,46 %0,74Lista
 59202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar92 0,0086,54 %0,00Lista
060202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 130 2,5884,62 %2,18Lista
063202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 126 3,2978,85 %2,59Lista
 64202532Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational53 1,0876,92 %0,83Lista
 66202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 146 1,2973,08 %0,94Lista
069202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational30 2,5967,31 %1,74Lista
070202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 232 1,4965,38 %0,97Lista
071202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational32 3,1063,46 %1,97Lista
473202523Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 202 24,6659,62 %14,70Lista
073202523Skogaby OpenSWESGF Golf Ranking Herrar49 0,7759,62 %0,46Lista
075202521Slaget om Göteborg 1SWESGF Golf Ranking Pojkar25 1,9055,77 %1,06Lista
076202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 209 4,8753,85 %2,62Lista
678202518Söderslätts Open Vår By Cobra & PUMASWESGF Golf Ranking Pojkar00816,5950,00 %8,30Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB