Moa Svedenskiöld


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2003-11-17

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 28
Totalt poäng: 2 252,08
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 3
Totalt poäng: 2 252,08
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour246,4414,20002
Amatörtävling Damer4301,30241,54023
American College Golf Women213978,333356,830521
Junior Masters Invitational1126,054,85111
Ladies European Tour2173,14163,15001
Svenska Juniortouren Elit Flickor127,572,65011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
16202419NCAA DI Auburn RegionalUSAAmerican College Golf Women05 682,67100,00 %682,67
237202340Illini Womens Invitational at MedinahUSAAmerican College Golf Women06 305,73100,00 %305,73
39202416Big 12 Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women05 285,57100,00 %285,57
439202338The Schooner Fall ClassicUSAAmerican College Golf Women07 239,29100,00 %239,29
554202323NCAA College Flickor Period 2A/2023USAAmerican College Golf Women100225,0296,15 %216,36
654202323NCAA College Flickor Period 2B/2023 American College Golf Women100225,0296,15 %216,36
755202322Helsingborg OpenSWELadies European Tour46 173,1494,23 %163,15
862202315NCAA College Flickor Period 1A/2023 American College Golf Women93 176,9880,77 %142,95

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202422Dormy Open HelsingborgSWELadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
16202419NCAA DI Auburn RegionalUSAAmerican College Golf Women05 682,67100,00 %682,67Lista
39202416Big 12 Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women05 285,57100,00 %285,57Lista
 14202411Mountain View CollegiateUSAAmerican College Golf Women11 135,22100,00 %135,22Lista
 15202410The ShowUSAAmerican College Golf Women77 3,85100,00 %3,85Lista
 1620249Chevron CollegiateUSAAmerican College Golf Women43 25,60100,00 %25,60Lista
 1820247Nexus CollegiateUSAAmerican College Golf Women36 28,01100,00 %28,01Lista
 35202342Jim West ChallengeUSAAmerican College Golf Women16 48,58100,00 %48,58Lista
237202340Illini Womens Invitational at MedinahUSAAmerican College Golf Women06 305,73100,00 %305,73Lista
439202338The Schooner Fall ClassicUSAAmerican College Golf Women07 239,29100,00 %239,29Lista
 41202336Sam Golden InvitationalUSAAmerican College Golf Women07 110,64100,00 %110,64Lista
 47202330European Ladies' Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer019118,80100,00 %118,80Lista
 49202328European Ladies Team ChampionshipFINAmatörtävling Damer005113,40100,00 %113,40Lista
 50202327Capio Ögon TrophySWEAhlsell Nordic Golf Tour29 10,00100,00 %10,00Lista
 53202324The Women's AmateurENGAmatörtävling DamerMC 9,5298,08 %9,34Lista
554202323NCAA College Flickor Period 2A/2023USAAmerican College Golf Women100225,0296,15 %216,36Lista
654202323NCAA College Flickor Period 2B/2023 American College Golf Women100225,0296,15 %216,36Lista
755202322Helsingborg OpenSWELadies European Tour46 173,1494,23 %163,15Lista
062202315NCAA College Flickor Period 1C/2023 American College Golf Women93 176,9880,77 %142,95Lista
062202315NCAA College Flickor Period 1E/2023 American College Golf Women93 176,9880,77 %142,95Lista
862202315NCAA College Flickor Period 1A/2023 American College Golf Women93 176,9880,77 %142,95Lista
062202315NCAA College Flickor Period 1D/2023 American College Golf Women93 176,9880,77 %142,95Lista
062202315NCAA College Flickor Period 1B/2023 American College Golf Women93 176,9880,77 %142,95Lista
081202248NCAA College Flickor Period 3A/2022USAAmerican College Golf Women55 194,5644,23 %86,05Lista
081202248NCAA College Flickor Period 3B/2022USAAmerican College Golf Women55 194,5644,23 %86,05Lista
081202248NCAA College Flickor Period 3C/2022USAAmerican College Golf Women55 194,5644,23 %86,05Lista
081202248NCAA College Flickor Period 3D/2022USAAmerican College Golf Women55 194,5644,23 %86,05Lista
 98202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf Tour15 36,4411,54 %4,20Lista
 99202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 27,579,62 %2,65Lista
0102202227Ringenäs Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 126,053,85 %4,85Lista
0104202225The Womens Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Damer33 59,580,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB