Lucas Augustsson


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2003-05-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 36
Totalt poäng: 3 679,57
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2125,7082,19012
American College Golf Men173704,663084,7201517
Cutter & Buck Tour111714,951631,01039
ECCO Tour141,8341,83001
Hotelplanner Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Herrar2112,3083,49012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
128202616Mountaineer Invitational at Pete Dye USAAmerican College Golf Men005676,26100,00 %676,26
220202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour02 642,90100,00 %642,90
331202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003550,54100,00 %550,54
458202538The Invitational at Honors CourseUSAAmerican College Golf Men07 612,2688,46 %541,61
511202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour03 435,07100,00 %435,07
656202540The Bryan Bros CollegiateUSAAmerican College Golf Men007385,6092,31 %355,94
723202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men014249,40100,00 %249,40
866202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour04 311,7973,08 %227,85

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour20 41,83100,00 %41,83Lista
 3202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour37 25,30100,00 %25,30Lista
 5202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 5,82100,00 %5,82Lista
 8202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour14 106,25100,00 %106,25Lista
511202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour03 435,07100,00 %435,07Lista
 14202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour37 36,90100,00 %36,90Lista
 15202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar50 12,41100,00 %12,41Lista
 16202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour33 18,92100,00 %18,92Lista
 17202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck Tour48 17,82100,00 %17,82Lista
 18202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour13 114,18100,00 %114,18Lista
 19202625England Golf Challenge supported by HotelPlanner ENGHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
220202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour02 642,90100,00 %642,90Lista
723202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men014249,40100,00 %249,40Lista
 272026172026 ACC Mens Golf Championship - Stroke Play USAAmerican College Golf Men03690,39100,00 %90,39Lista
128202616Mountaineer Invitational at Pete Dye USAAmerican College Golf Men005676,26100,00 %676,26Lista
331202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003550,54100,00 %550,54Lista
033202611The HaytUSAAmerican College Golf Men026158,33100,00 %158,33Lista
 3620268The PrestigeUSAAmerican College Golf Men1050,00100,00 %0,00Lista
 53202543Golf Club of Georgia CollegiateUSAAmerican College Golf Men05929,2798,08 %28,71Lista
 55202541Marquette Intercollegiate USAAmerican College Golf Men02778,5694,23 %74,03Lista
656202540The Bryan Bros CollegiateUSAAmerican College Golf Men007385,6092,31 %355,94Lista
458202538The Invitational at Honors CourseUSAAmerican College Golf Men07 612,2688,46 %541,61Lista
 59202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men28 40,9086,54 %35,39Lista
866202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour04 311,7973,08 %227,85Lista
067202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar10 99,8971,15 %71,08Lista
070202526European Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Herrar032125,7065,38 %82,19Lista
 71202525The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1830,0063,46 %0,00Lista
 75202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 0,0055,77 %0,00Lista
079202517ACC 2025 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men025143,2948,08 %68,89Lista
080202516Lewis Chitengwa MemorialUSAAmerican College Golf Men014200,5946,15 %92,58Lista
 83202513The GoodwinUSAAmerican College Golf Men04944,8740,38 %18,12Lista
085202511Cleveland Golf Palmetto Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003156,6036,54 %57,22Lista
08820258Watersound InvitationalUSAAmerican College Golf Men014255,4230,77 %78,59Lista
 9020256Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men04232,3826,92 %8,72Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB