Lucas Augustsson


Representerar:  Ringenäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2003-05-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 36
Totalt poäng: 3 704,76
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar2125,7084,61012
American College Golf Men183752,583122,7901618
Cutter & Buck Tour111714,951637,00039
ECCO Tour141,8341,83001
Hotelplanner Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Herrar2112,3085,41012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
127202616Mountaineer Invitational at Pete Dye USAAmerican College Golf Men005676,26100,00 %676,26
219202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour02 642,90100,00 %642,90
357202538The Invitational at Honors CourseUSAAmerican College Golf Men07 612,2690,38 %553,39
430202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003550,54100,00 %550,54
510202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour03 435,07100,00 %435,07
655202540The Bryan Bros CollegiateUSAAmerican College Golf Men007385,6094,23 %363,35
722202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men014249,40100,00 %249,40
865202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour04 311,7975,00 %233,84

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202642Road to Europe Final by Sparekassen DanmarkDENECCO Tour20 41,83100,00 %41,83Lista
 2202641Destination Gotland OpenSWECutter & Buck Tour37 25,30100,00 %25,30Lista
 4202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 5,82100,00 %5,82Lista
 7202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour14 106,25100,00 %106,25Lista
510202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck Tour03 435,07100,00 %435,07Lista
 13202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour37 36,90100,00 %36,90Lista
 14202629Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar50 12,41100,00 %12,41Lista
 15202628SM Match by UpfrontSWECutter & Buck Tour33 18,92100,00 %18,92Lista
 16202627MoreGolf Mastercard StockholmSWECutter & Buck Tour48 17,82100,00 %17,82Lista
 17202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck Tour13 114,18100,00 %114,18Lista
 18202625England Golf Challenge supported by HotelPlanner ENGHotelplanner TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
219202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck Tour02 642,90100,00 %642,90Lista
722202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men014249,40100,00 %249,40Lista
 262026172026 ACC Mens Golf Championship - Stroke Play USAAmerican College Golf Men03690,39100,00 %90,39Lista
127202616Mountaineer Invitational at Pete Dye USAAmerican College Golf Men005676,26100,00 %676,26Lista
430202613Hootie IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003550,54100,00 %550,54Lista
032202611The HaytUSAAmerican College Golf Men026158,33100,00 %158,33Lista
 3520268The PrestigeUSAAmerican College Golf Men1050,00100,00 %0,00Lista
 52202543Golf Club of Georgia CollegiateUSAAmerican College Golf Men05929,27100,00 %29,27Lista
 54202541Marquette Intercollegiate USAAmerican College Golf Men02778,5696,15 %75,54Lista
655202540The Bryan Bros CollegiateUSAAmerican College Golf Men007385,6094,23 %363,35Lista
357202538The Invitational at Honors CourseUSAAmerican College Golf Men07 612,2690,38 %553,39Lista
 58202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men28 40,9088,46 %36,18Lista
865202530Holtsmark OpenNORCutter & Buck Tour04 311,7975,00 %233,84Lista
066202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar10 99,8973,08 %73,00Lista
069202526European Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Herrar032125,7067,31 %84,61Lista
 70202525The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar1830,0065,38 %0,00Lista
 74202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 0,0057,69 %0,00Lista
078202517ACC 2025 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men025143,2950,00 %71,65Lista
079202516Lewis Chitengwa MemorialUSAAmerican College Golf Men014200,5948,08 %96,44Lista
 82202513The GoodwinUSAAmerican College Golf Men04944,8742,31 %18,98Lista
084202511Cleveland Golf Palmetto Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003156,6038,46 %60,23Lista
08720258Watersound InvitationalUSAAmerican College Golf Men014255,4232,69 %83,50Lista
 8920256Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men04232,3828,85 %9,34Lista
0104202443Steelwood CollegiateUSAAmerican College Golf Men02847,920,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB