William Wistrand


Representerar:  Österlens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-06-15

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 28
Totalt poäng: 4 816,96
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 2
Totalt poäng: 4 816,96
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar3289,27252,28033
American College Golf Men155034,234984,1401414
Cutter & Buck Tour6453,17283,70024
Future Series Herrar152,8824,41011
SGF Golf Ranking Pojkar141,3823,87111
Svenska Juniortouren Elit Pojkar4322,56209,94034

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
133202610Cabo CollegiateUSAAmerican College Golf Men0021 980,48100,00 %1 980,48
231202612Arizona Thunderbirds IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003950,93100,00 %950,93
33820265N.I.T. USAAmerican College Golf Men05 571,22100,00 %571,22
425202618Big 12 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men009481,01100,00 %481,01
557202538Jackson T. Stephens Cup - Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men007373,6790,38 %337,74
617202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar020212,34100,00 %212,34
771202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour07 228,3763,46 %144,93
86202637Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men027138,31100,00 %138,31

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202639William H. Tucker Invitational USAAmerican College Golf Men05918,41100,00 %18,41Lista
86202637Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men027138,31100,00 %138,31Lista
 12202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar05 73,69100,00 %73,69Lista
617202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar020212,34100,00 %212,34Lista
 18202625The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar0920,00100,00 %0,00Lista
 20202623NCAA DI Mens National Championship- Match PlayUSAAmerican College Golf Men0000,00100,00 %0,00Lista
 20202623NCAA DI Mens National Championship- Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men06134,49100,00 %34,49Lista
 22202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men029116,26100,00 %116,26Lista
425202618Big 12 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men009481,01100,00 %481,01Lista
 2720261679th Western Intercollegiate USAAmerican College Golf Men06322,90100,00 %22,90Lista
231202612Arizona Thunderbirds IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003950,93100,00 %950,93Lista
 32202611The Desimone Invitational USAAmerican College Golf Men05635,74100,00 %35,74Lista
133202610Cabo CollegiateUSAAmerican College Golf Men0021 980,48100,00 %1 980,48Lista
33820265N.I.T. USAAmerican College Golf Men05 571,22100,00 %571,22Lista
051202544The ClericoUSAAmerican College Golf Men03683,85100,00 %83,85Lista
052202543Williams CupUSAAmerican College Golf Men032121,74100,00 %121,74Lista
557202538Jackson T. Stephens Cup - Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men007373,6790,38 %337,74Lista
0592025362025 Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men033105,2286,54 %91,06Lista
 62202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6580,77 %1,33Lista
 65202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2175,00 %33,91Lista
067202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour012120,7071,15 %85,88Lista
 68202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 13,6069,23 %9,42Lista
 69202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour36 37,8467,31 %25,47Lista
771202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour07 228,3763,46 %144,93Lista
 74202521Slaget om Skåne Elit #2 - Sjöbo OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar01 41,3857,69 %23,87Lista
 75202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar18 8,8155,77 %4,91Lista
077202518Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar02576,9351,92 %39,94Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 194,8550,00 %97,43Lista
080202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00752,8846,15 %24,41Lista
08720258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour29 51,0132,69 %16,68Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB