William Wistrand


Representerar:  Österlens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-06-15

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 28
Totalt poäng: 4 828,54
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 2
Totalt poäng: 4 828,54
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar3289,27253,76033
American College Golf Men155034,234993,3501414
Cutter & Buck Tour6453,17292,42024
Future Series Herrar152,8825,42011
SGF Golf Ranking Pojkar141,3824,67111
Svenska Juniortouren Elit Pojkar4322,56214,72034

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
132202610Cabo CollegiateUSAAmerican College Golf Men0021 980,48100,00 %1 980,48
230202612Arizona Thunderbirds IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003950,93100,00 %950,93
33720265N.I.T. USAAmerican College Golf Men05 571,22100,00 %571,22
424202618Big 12 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men009481,01100,00 %481,01
556202538Jackson T. Stephens Cup - Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men007373,6792,31 %344,93
616202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar020212,34100,00 %212,34
770202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour07 228,3765,38 %149,32
85202637Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men027138,31100,00 %138,31

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202639William H. Tucker Invitational USAAmerican College Golf Men05918,41100,00 %18,41Lista
85202637Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men027138,31100,00 %138,31Lista
 11202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar05 73,69100,00 %73,69Lista
616202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar020212,34100,00 %212,34Lista
 17202625The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar0920,00100,00 %0,00Lista
 19202623NCAA DI Mens National Championship- Match PlayUSAAmerican College Golf Men0000,00100,00 %0,00Lista
 19202623NCAA DI Mens National Championship- Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men06134,49100,00 %34,49Lista
 21202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men029116,26100,00 %116,26Lista
424202618Big 12 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men009481,01100,00 %481,01Lista
 2620261679th Western Intercollegiate USAAmerican College Golf Men06322,90100,00 %22,90Lista
230202612Arizona Thunderbirds IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003950,93100,00 %950,93Lista
 31202611The Desimone Invitational USAAmerican College Golf Men05635,74100,00 %35,74Lista
132202610Cabo CollegiateUSAAmerican College Golf Men0021 980,48100,00 %1 980,48Lista
33720265N.I.T. USAAmerican College Golf Men05 571,22100,00 %571,22Lista
050202544The ClericoUSAAmerican College Golf Men03683,85100,00 %83,85Lista
051202543Williams CupUSAAmerican College Golf Men032121,74100,00 %121,74Lista
556202538Jackson T. Stephens Cup - Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men007373,6792,31 %344,93Lista
0582025362025 Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men033105,2288,46 %93,08Lista
 61202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6582,69 %1,36Lista
 64202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2176,92 %34,78Lista
066202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour012120,7073,08 %88,20Lista
 67202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 13,6071,15 %9,68Lista
 68202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour36 37,8469,23 %26,20Lista
770202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour07 228,3765,38 %149,32Lista
 73202521Slaget om Skåne Elit #2 - Sjöbo OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar01 41,3859,62 %24,67Lista
 74202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar18 8,8157,69 %5,08Lista
076202518Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar02576,9353,85 %41,42Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 194,8551,92 %101,17Lista
079202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00752,8848,08 %25,42Lista
08620258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour29 51,0134,62 %17,66Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB