William Wistrand


Representerar:  Österlens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-06-15

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 28
Totalt poäng: 4 805,38
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 2
Totalt poäng: 4 805,38
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar3289,27250,81033
American College Golf Men155034,234972,5901414
Cutter & Buck Tour6453,17274,99024
Future Series Herrar152,8823,39011
SGF Golf Ranking Pojkar141,3823,08111
Svenska Juniortouren Elit Pojkar4322,56205,15034

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
134202610Cabo CollegiateUSAAmerican College Golf Men0021 980,48100,00 %1 980,48
232202612Arizona Thunderbirds IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003950,93100,00 %950,93
33920265N.I.T. USAAmerican College Golf Men05 571,22100,00 %571,22
426202618Big 12 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men009481,01100,00 %481,01
558202538Jackson T. Stephens Cup - Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men007373,6788,46 %330,55
618202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar020212,34100,00 %212,34
772202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour07 228,3761,54 %140,54
87202637Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men027138,31100,00 %138,31

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 5202639William H. Tucker Invitational USAAmerican College Golf Men05918,41100,00 %18,41Lista
87202637Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men027138,31100,00 %138,31Lista
 13202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar05 73,69100,00 %73,69Lista
618202626European Amateur ChampionshipFINAmatörtävling Herrar020212,34100,00 %212,34Lista
 19202625The Amateur ChampionshipENGAmatörtävling Herrar0920,00100,00 %0,00Lista
 21202623NCAA DI Mens National Championship- Match PlayUSAAmerican College Golf Men0000,00100,00 %0,00Lista
 21202623NCAA DI Mens National Championship- Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men06134,49100,00 %34,49Lista
 23202621NCAA Marana RegionalUSAAmerican College Golf Men029116,26100,00 %116,26Lista
426202618Big 12 Mens Golf Championship USAAmerican College Golf Men009481,01100,00 %481,01Lista
 2820261679th Western Intercollegiate USAAmerican College Golf Men06322,90100,00 %22,90Lista
232202612Arizona Thunderbirds IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men003950,93100,00 %950,93Lista
 33202611The Desimone Invitational USAAmerican College Golf Men05635,74100,00 %35,74Lista
134202610Cabo CollegiateUSAAmerican College Golf Men0021 980,48100,00 %1 980,48Lista
33920265N.I.T. USAAmerican College Golf Men05 571,22100,00 %571,22Lista
052202544The ClericoUSAAmerican College Golf Men03683,85100,00 %83,85Lista
053202543Williams CupUSAAmerican College Golf Men032121,7498,08 %119,40Lista
558202538Jackson T. Stephens Cup - Stroke PlayUSAAmerican College Golf Men007373,6788,46 %330,55Lista
0602025362025 Sahalee Players Championship USAAmerican College Golf Men033105,2284,62 %89,03Lista
 63202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck TourMC 1,6578,85 %1,30Lista
 66202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar07 45,2173,08 %33,04Lista
068202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour012120,7069,23 %83,56Lista
 69202527Enklare att vara proffs by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 13,6067,31 %9,15Lista
 70202526PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour36 37,8465,38 %24,74Lista
772202524Live it TrophySWECutter & Buck Tour07 228,3761,54 %140,54Lista
 75202521Slaget om Skåne Elit #2 - Sjöbo OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar01 41,3855,77 %23,08Lista
 76202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar18 8,8153,85 %4,74Lista
078202518Lytham TrophyENGAmatörtävling Herrar02576,9350,00 %38,47Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 194,8548,08 %93,68Lista
081202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar00752,8844,23 %23,39Lista
08820258GolfStar Winter Series - ForestSPACutter & Buck Tour29 51,0130,77 %15,70Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB