Matilda Björkman


Representerar:  Kumla Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-09-07

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 36
Totalt poäng: 1 328,38
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 7
Totalt poäng: 1 328,38
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour6515,75383,29025
Amatörtävling Damer12803,57759,58049
Future Series Damer131,2931,29011
Junior Masters Invitational142,8642,04011
SGF Golf Ranking Flickor3369,33106,61033
Svenska Juniortouren Elit Flickor12838,95617,9311012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
139202334Ahlsell Final at ElisefarmSWEAhlsell Nordic Golf Tour02 346,04100,00 %346,04
254202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 253,6896,15 %243,92
340202333R&A Girls Amateur Championship Amatörtävling Damer009169,55100,00 %169,55
451202322German Girls' OpenGERAmatörtävling Damer010157,75100,00 %157,75
51720244Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer10 142,31100,00 %142,31
64202417Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 97,05100,00 %97,05
71202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 86,25100,00 %86,25
849202324ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor06 85,51100,00 %85,51

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
71202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 86,25100,00 %86,25Lista
64202417Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 97,05100,00 %97,05Lista
 6202415Abbekås Open SWEFuture Series Damer07 31,29100,00 %31,29Lista
 7202414Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer17 50,64100,00 %50,64Lista
01220249Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer17 76,86100,00 %76,86Lista
51720244Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer10 142,31100,00 %142,31Lista
 35202338Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 45,28100,00 %45,28Lista
139202334Ahlsell Final at ElisefarmSWEAhlsell Nordic Golf Tour02 346,04100,00 %346,04Lista
340202333R&A Girls Amateur Championship Amatörtävling Damer009169,55100,00 %169,55Lista
 43202330European Ladies' Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling DamerMC 0,00100,00 %0,00Lista
 45202328European Girls Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer00433,60100,00 %33,60Lista
 47202326Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour55 4,32100,00 %4,32Lista
 48202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 21,57100,00 %21,57Lista
849202324ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor06 85,51100,00 %85,51Lista
451202322German Girls' OpenGERAmatörtävling Damer010157,75100,00 %157,75Lista
 53202320Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 42,8698,08 %42,04Lista
254202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 253,6896,15 %243,92Lista
057202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 89,1090,38 %80,53Lista
 58202315Internationaux de France Trophée EsmondFRAAmatörtävling DamerMC 17,3588,46 %15,35Lista
 6420239Spanish Int Ladies' Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer33 43,9576,92 %33,81Lista
 692023493rd Portuguese International Ladies Amateur Championship PORAmatörtävling DamerMC 18,3367,31 %12,34Lista
 7020233ANNIKA Invitational USA Amatörtävling Damer30 37,5965,38 %24,58Lista
064202244Spanish International Stroke Play Amatörtävling Damer14 55,6476,92 %42,80Lista
086202239Teen Tour Final flickor 17-21 Svenska Juniortouren Elit Flickor03 49,5234,62 %17,14Lista
 88202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 36,1130,77 %11,11Lista
 90202235Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour33 9,0026,92 %2,42Lista
 91202234Göteborg OpenSWEAhlsell Nordic Golf Tour48 5,3725,00 %1,34Lista
 92202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 33,1523,08 %7,65Lista
 93202232Big Green Egg Swedish Matchplay ChampionshipSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 6,4221,15 %1,36Lista
094202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf Tour03 144,6019,23 %27,81Lista
 95202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor29 10,7417,31 %1,86Lista
099202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 122,909,62 %11,82Lista
0100202225JSM Slag FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 57,537,69 %4,43Lista
0101202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor03 160,925,77 %9,28Lista
0103202222Teen Tour Elite #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 58,971,92 %1,13Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB