Tova Hatton


Representerar:  Abbekås Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-12-20

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 32
Totalt poäng: 1 378,50
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 7
Totalt poäng: 1 378,50
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer10,000,00001
American College Golf Women191682,721508,8411919
Damtouren Sverige20,000,00000
Junior Masters Invitational135,4422,49111
SGF Golf Ranking Damer129,9521,31001
SGF Golf Ranking Flickor2118,90111,04022
Svenska Juniortouren Elit Flickor260,6941,64022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
133202611Juli Inkster at TPC Harding ParkUSAAmerican College Golf Women001702,00100,00 %702,00
259202537Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women005178,6286,54 %154,58
3532025432025 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women011146,9598,08 %144,12
4322026122026 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women019138,42100,00 %138,42
512202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,85100,00 %84,85
635202692026 Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women00866,07100,00 %66,07
73202641Evie Odom InvitationalUSAAmerican College Golf Women02546,60100,00 %46,60
857202539Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04446,3190,38 %41,86

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
73202641Evie Odom InvitationalUSAAmerican College Golf Women02546,60100,00 %46,60Lista
 5202639Kalispel InvitationalUSAAmerican College Golf Women01328,05100,00 %28,05Lista
 6202638Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women03431,24100,00 %31,24Lista
512202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,85100,00 %84,85Lista
 14202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer1350,00100,00 %0,00Lista
 17202627Swedish Strokeplay ChampionshipSWEDamtouren SverigeMC 0,00100,00 %0,00Lista
 18202626PGA ChampionshipSWEDamtouren SverigeMC 0,00100,00 %0,00Lista
 27202617Big Sky Womens ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0308,36100,00 %8,36Lista
 29202615Wyoming Cowgirl ClassicUSAAmerican College Golf Women04424,92100,00 %24,92Lista
4322026122026 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women019138,42100,00 %138,42Lista
133202611Juli Inkster at TPC Harding ParkUSAAmerican College Golf Women001702,00100,00 %702,00Lista
635202692026 Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women00866,07100,00 %66,07Lista
03720267San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women02737,35100,00 %37,35Lista
3532025432025 Rainbow Wahine InvitationalUSAAmerican College Golf Women011146,9598,08 %144,12Lista
 54202542Golf Iconic ClassicUSAAmerican College Golf Women0654,0696,15 %3,90Lista
857202539Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04446,3190,38 %41,86Lista
259202537Branch Law Firm/McGuire InvitationalUSAAmerican College Golf Women005178,6286,54 %154,58Lista
 64202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor05 34,0576,92 %26,19Lista
 66202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 25,4373,08 %18,58Lista
 67202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer26 29,9571,15 %21,31Lista
070202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2665,38 %23,05Lista
071202525More is better - JMI Sofiedals GK FlickorSWEJunior Masters Invitational01 35,4463,46 %22,49Lista
 80202516Big Sky Womens ChampionshipUSAAmerican College Golf Women01120,7146,15 %9,56Lista
 82202514Cowgirl ClassicUSAAmerican College Golf Women03224,7842,31 %10,48Lista
0832025132025 Dr. Donnis Thompson InvitationalUSAAmerican College Golf Women02065,4540,38 %26,43Lista
 86202510Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women06322,1834,62 %7,68Lista
08720259The Causeway InvitationalUSAAmerican College Golf Women02048,7532,69 %15,94Lista
09020256PDI INTERCOLLEGIATE- HOSTED by UCFUSAAmerican College Golf Women04341,9026,92 %11,28Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB