Erik Johansson


Representerar:  Ljunghusens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-11-05

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 49
Totalt poäng: 2 182,03
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 4
Totalt poäng: 2 182,03
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar18,660,17001
American College Golf Men132137,152137,151313
Cutter & Buck Tour112,474,56001
Future Series Herrar185,3175,47011
Junior Masters Invitational244,0329,26012
SGF Golf Ranking Pojkar5138,3051,20255
Svenska Juniortouren Div 2130,258,73011
Svenska Juniortouren Elit Pojkar7350,54325,45027

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
18202413UNCW Seahawk IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men01 1 470,00100,00 %1 470,00
252202321Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 182,67100,00 %182,67
31620245Sea Best InvitationalUSAAmerican College Golf Men21 104,18100,00 %104,18
431202342Furman IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men12 101,08100,00 %101,08
554202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 91,2196,15 %87,70
61520246Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men19 81,06100,00 %81,06
730202343Daniel Island IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men15 79,87100,00 %79,87
858202315Abbekås Open SWEFuture Series Herrar03 85,3188,46 %75,47

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202420NCAA Chapel Hill RegionalUSAAmerican College Golf Men67 17,80100,00 %17,80Lista
 4202417CAA Mens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Men10 56,89100,00 %56,89Lista
 4202417CAA Conference ChampionshipUSAAmerican College Golf Men10 56,50100,00 %56,50Lista
18202413UNCW Seahawk IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men01 1 470,00100,00 %1 470,00Lista
 8202413Cutter Creek IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men21 24,26100,00 %24,26Lista
 10202411Schenkel InvitationalUSAAmerican College Golf Men67 12,49100,00 %12,49Lista
61520246Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men19 81,06100,00 %81,06Lista
31620245Sea Best InvitationalUSAAmerican College Golf Men21 104,18100,00 %104,18Lista
730202343Daniel Island IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men15 79,87100,00 %79,87Lista
431202342Furman IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men12 101,08100,00 %101,08Lista
032202341The Georgetown IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men14 64,96100,00 %64,96Lista
 34202339Badger InvitationalUSAAmerican College Golf Men45 16,85100,00 %16,85Lista
036202337The VCU ShootoutUSAAmerican College Golf Men15 51,21100,00 %51,21Lista
042202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 34,52100,00 %34,52Lista
 48202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 16,42100,00 %16,42Lista
252202321Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 182,67100,00 %182,67Lista
554202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar03 91,2196,15 %87,70Lista
 56202317Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 19,1692,31 %17,69Lista
858202315Abbekås Open SWEFuture Series Herrar03 85,3188,46 %75,47Lista
058202315Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational04 31,4388,46 %27,80Lista
081202244Ljunghusen Junior GamesSWESGF Golf Ranking Pojkar01 45,1944,23 %19,99Lista
085202240Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar09 23,1936,54 %8,47Lista
085202240NGL Qualifying School Vasatorp Cutter & Buck Tour17 12,4736,54 %4,56Lista
089202236Teen Tour Future omg. 6SWESvenska Juniortouren Div 202 30,2528,85 %8,73Lista
 92202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar32 9,3123,08 %2,15Lista
 95202230JSM Match PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar43 7,5317,31 %1,30Lista
098202227Ringenäs Junior OpenSWEJunior Masters Invitational11 12,6011,54 %1,45Lista
 98202227Slaget om Skåne - Elit #3SWESGF Golf Ranking Pojkar07 8,8611,54 %1,02Lista
099202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar04 41,909,62 %4,03Lista
 100202225JSM Slag PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 8,887,69 %0,68Lista
 103202222German Boys' OpenGERAmatörtävling Herrar51 8,661,92 %0,17Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB