Adrian Bergqvist


Representerar:  Ågesta Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-02-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 167
Totalt poäng: 421,34
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 37
Totalt poäng: 421,34
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar1198,90198,90011
American College Golf Men633,4132,49056
Junior Masters Invitational286,7462,71122
SGF Golf Ranking Herrar14,012,24001
SGF Golf Ranking Pojkar6179,54134,52136
Svenska Juniortouren Div 1114,8311,41011
Svenska Juniortouren Elit Pojkar5111,3670,72025

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
120202622Scottish Mens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Herrar005198,90100,00 %198,90
272202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar01 95,6861,54 %58,88
322202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar03 43,38100,00 %43,38
469202525Linköping Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 54,5967,31 %36,74
577202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 56,3651,92 %29,26
662202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational03 32,1580,77 %25,97
768202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8069,23 %15,09
811202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 13,11100,00 %13,11

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 9202633Slaget om STHLM Elit FinalSWESGF Golf Ranking Pojkar11 9,99100,00 %9,99Lista
811202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 13,11100,00 %13,11Lista
 16202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar48 3,92100,00 %3,92Lista
120202622Scottish Mens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Herrar005198,90100,00 %198,90Lista
322202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar03 43,38100,00 %43,38Lista
 292026132026 Cutter Creek IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men0731,26100,00 %1,26Lista
 3420268Coach Sykes Individual USAAmerican College Golf Men04511,25100,00 %11,25Lista
 52202542Furman IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men0467,56100,00 %7,56Lista
 52202542Bash in the Boro USAAmerican College Golf Men0642,16100,00 %2,16Lista
 54202540Nemacolin Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Men0622,7096,15 %2,60Lista
 57202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men62 8,4890,38 %7,66Lista
662202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational03 32,1580,77 %25,97Lista
063202531Slaget om Stockholm Elit 5SWESGF Golf Ranking Pojkar10 14,6778,85 %11,57Lista
 63202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar14 10,0878,85 %7,95Lista
064202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 105 14,8376,92 %11,41Lista
768202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8069,23 %15,09Lista
469202525Linköping Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 54,5967,31 %36,74Lista
272202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar01 95,6861,54 %58,88Lista
074202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 16,1757,69 %9,33Lista
 75202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar44 4,0155,77 %2,24Lista
577202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 56,3651,92 %29,26Lista
 7920251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar19 5,7448,08 %2,76Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB