Adrian Bergqvist


Representerar:  Ågesta Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-02-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 170
Totalt poäng: 416,33
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 40
Totalt poäng: 416,33
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar1198,90198,90011
American College Golf Men633,4132,09056
Junior Masters Invitational286,7461,04122
SGF Golf Ranking Herrar14,012,16001
SGF Golf Ranking Pojkar6179,54132,10136
Svenska Juniortouren Div 1114,8311,12011
Svenska Juniortouren Elit Pojkar5111,3668,90025

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
121202622Scottish Mens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Herrar005198,90100,00 %198,90
273202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar01 95,6859,62 %57,04
323202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar03 43,38100,00 %43,38
470202525Linköping Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 54,5965,38 %35,69
578202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 56,3650,00 %28,18
663202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational03 32,1578,85 %25,35
769202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8067,31 %14,67
812202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 13,11100,00 %13,11

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 10202633Slaget om STHLM Elit FinalSWESGF Golf Ranking Pojkar11 9,99100,00 %9,99Lista
812202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 13,11100,00 %13,11Lista
 17202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar48 3,92100,00 %3,92Lista
121202622Scottish Mens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Herrar005198,90100,00 %198,90Lista
323202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar03 43,38100,00 %43,38Lista
 302026132026 Cutter Creek IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men0731,26100,00 %1,26Lista
 3520268Coach Sykes Individual USAAmerican College Golf Men04511,25100,00 %11,25Lista
 53202542Furman IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men0467,5698,08 %7,41Lista
 53202542Bash in the Boro USAAmerican College Golf Men0642,1698,08 %2,12Lista
 55202540Nemacolin Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Men0622,7094,23 %2,54Lista
 58202537Myrtle Beach IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men62 8,4888,46 %7,50Lista
663202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational03 32,1578,85 %25,35Lista
064202531Slaget om Stockholm Elit 5SWESGF Golf Ranking Pojkar10 14,6776,92 %11,28Lista
 64202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar14 10,0876,92 %7,75Lista
065202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 105 14,8375,00 %11,12Lista
769202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8067,31 %14,67Lista
470202525Linköping Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 54,5965,38 %35,69Lista
273202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar01 95,6859,62 %57,04Lista
075202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 16,1755,77 %9,02Lista
 76202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar44 4,0153,85 %2,16Lista
578202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 56,3650,00 %28,18Lista
 8020251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar19 5,7446,15 %2,65Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB