Elva Holmgren


Representerar:  Djursholms Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-01-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 44
Totalt poäng: 1 083,00
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 14
Totalt poäng: 1 083,00
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer12565,15523,3311212
American College Golf Women4638,21597,73044
Damtouren Sverige11,771,19000
Junior Masters Invitational3201,72145,36233
SGF Golf Ranking Damer234,9027,46002
SGF Golf Ranking Flickor262,0345,36022
Svenska Juniortouren Div 1158,0037,92011
Svenska Juniortouren Elit Flickor257,4857,48011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
155202541Mercedes-Benz IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women003541,1494,23 %509,92
219202625English Womens Open Amateur Stroke Play ChampionshipENGAmatörtävling Damer009154,69100,00 %154,69
348202548Sunshine State Amateur USAAmatörtävling Damer005101,77100,00 %101,77
43520269TORO TOUR EUROPEAN WINTER SERIES #11ESPAmatörtävling Damer00199,00100,00 %99,00
575202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 105,7055,77 %58,95
621202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 57,48100,00 %57,48
712202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational01 54,39100,00 %54,39
829202615Lubker Championship by TitleistDENAmatörtävling Damer00646,80100,00 %46,80

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 6202638French International Ladies ChampionshipFRAAmatörtävling Damer0539,73100,00 %9,73Lista
712202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational01 54,39100,00 %54,39Lista
 14202630Walton Heath Trophy (Jill Thornhill Rose)ENGAmatörtävling Damer00835,15100,00 %35,15Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer49 9,10100,00 %9,10Lista
219202625English Womens Open Amateur Stroke Play ChampionshipENGAmatörtävling Damer009154,69100,00 %154,69Lista
621202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 57,48100,00 %57,48Lista
829202615Lubker Championship by TitleistDENAmatörtävling Damer00646,80100,00 %46,80Lista
 3020261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor04 32,14100,00 %32,14Lista
 32202612TORO TOUR SPANISH SPRING SERIES #1ESPAmatörtävling Damer00220,71100,00 %20,71Lista
43520269TORO TOUR EUROPEAN WINTER SERIES #11ESPAmatörtävling Damer00199,00100,00 %99,00Lista
 3820266Atlantic Youth Trophy PORAmatörtävling Damer0422,91100,00 %2,91Lista
 4120263Copa Andalucia FemeninaESPAmatörtävling Damer03123,15100,00 %23,15Lista
348202548Sunshine State Amateur USAAmatörtävling Damer005101,77100,00 %101,77Lista
 542025422025 Ruths Chris Tar Heel InvitationalUSAAmerican College Golf Women06716,4296,15 %15,79Lista
155202541Mercedes-Benz IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women003541,1494,23 %509,92Lista
 56202540Pat Bradley InvitationalUSAAmerican College Golf Women01438,6792,31 %35,70Lista
059202537Wolverine InvitationalUSAAmerican College Golf Women03341,9886,54 %36,33Lista
064202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational02 41,6376,92 %32,02Lista
 67202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer30 25,8071,15 %18,36Lista
 69202527Swedish Strokeplay Championship by Dormy Future StarsSWEDamtouren SverigeMC 1,7767,31 %1,19Lista
070202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 102 58,0065,38 %37,92Lista
 73202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit FlickorWD  59,62 % Lista
575202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 105,7055,77 %58,95Lista
 79202517Italian International Ladies Amateur ChampionshipITAAmatörtävling Damer03417,3448,08 %8,34Lista
081202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor05 29,8944,23 %13,22Lista
083202513Swedish Invitacional GolfTech Tour 1ESPAmatörtävling Damer00250,6640,38 %20,46Lista
 9420252Copa Andalucía FemeninaESPAmatörtävling Damer0703,2419,23 %0,62Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB