Elva Holmgren


Representerar:  Djursholms Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-01-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 44
Totalt poäng: 1 107,88
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 12
Totalt poäng: 1 107,88
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer12565,15526,0711212
American College Golf Women4638,21622,28044
Damtouren Sverige11,771,26000
Junior Masters Invitational3201,72151,03233
SGF Golf Ranking Damer234,9028,45002
SGF Golf Ranking Flickor3102,5046,51133
Svenska Juniortouren Div 1158,0040,15011
Svenska Juniortouren Elit Flickor257,4857,48011

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
153202541Mercedes-Benz IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women003541,1498,08 %530,73
217202625English Womens Open Amateur Stroke Play ChampionshipENGAmatörtävling Damer009154,69100,00 %154,69
346202548Sunshine State Amateur USAAmatörtävling Damer005101,77100,00 %101,77
43320269TORO TOUR EUROPEAN WINTER SERIES #11ESPAmatörtävling Damer00199,00100,00 %99,00
573202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 105,7059,62 %63,01
619202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 57,48100,00 %57,48
710202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational01 54,39100,00 %54,39
827202615Lubker Championship by TitleistDENAmatörtävling Damer00646,80100,00 %46,80

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202638French International Ladies ChampionshipFRAAmatörtävling Damer0539,73100,00 %9,73Lista
710202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational01 54,39100,00 %54,39Lista
 12202630Walton Heath Trophy (Jill Thornhill Rose)ENGAmatörtävling Damer00835,15100,00 %35,15Lista
 13202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer49 9,10100,00 %9,10Lista
217202625English Womens Open Amateur Stroke Play ChampionshipENGAmatörtävling Damer009154,69100,00 %154,69Lista
619202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 57,48100,00 %57,48Lista
827202615Lubker Championship by TitleistDENAmatörtävling Damer00646,80100,00 %46,80Lista
 2820261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor04 32,14100,00 %32,14Lista
 30202612TORO TOUR SPANISH SPRING SERIES #1ESPAmatörtävling Damer00220,71100,00 %20,71Lista
43320269TORO TOUR EUROPEAN WINTER SERIES #11ESPAmatörtävling Damer00199,00100,00 %99,00Lista
 3620266Atlantic Youth Trophy PORAmatörtävling Damer0422,91100,00 %2,91Lista
 3920263Copa Andalucia FemeninaESPAmatörtävling Damer03123,15100,00 %23,15Lista
346202548Sunshine State Amateur USAAmatörtävling Damer005101,77100,00 %101,77Lista
 522025422025 Ruths Chris Tar Heel InvitationalUSAAmerican College Golf Women06716,42100,00 %16,42Lista
153202541Mercedes-Benz IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women003541,1498,08 %530,73Lista
 54202540Pat Bradley InvitationalUSAAmerican College Golf Women01438,6796,15 %37,18Lista
057202537Wolverine InvitationalUSAAmerican College Golf Women03341,9890,38 %37,94Lista
062202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational02 41,6380,77 %33,62Lista
 65202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer30 25,8075,00 %19,35Lista
 67202527Swedish Strokeplay Championship by Dormy Future StarsSWEDamtouren SverigeMC 1,7771,15 %1,26Lista
068202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 102 58,0069,23 %40,15Lista
 71202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit FlickorWD  63,46 % Lista
573202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 105,7059,62 %63,01Lista
 77202517Italian International Ladies Amateur ChampionshipITAAmatörtävling Damer03417,3451,92 %9,00Lista
079202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor05 29,8948,08 %14,37Lista
081202513Swedish Invitacional GolfTech Tour 1ESPAmatörtävling Damer00250,6644,23 %22,41Lista
 9220252Copa Andalucía FemeninaESPAmatörtävling Damer0703,2423,08 %0,75Lista
0104202442Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor01 40,470,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB