Malte Lindell


Representerar:  Landeryds Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2003-11-04

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 102
Totalt poäng: 771,42
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 18
Totalt poäng: 771,42
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour22845,47466,612311
ECCO Tour19,979,97000
Future Series Herrar4284,78284,22044
Junior Masters Invitational176,4010,28011
SGF Golf Ranking Herrar4204,80187,43024
Svenska Juniortouren Elit Pojkar3312,05133,82023

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
114202416Sjöbo OpenSWEFuture Series Herrar002157,86100,00 %157,86
266202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 173,6773,08 %126,91
342202340NGL Qualifying School Landeryd Cutter & Buck Tour01 108,72100,00 %108,72
455202327Arlandastad TrophySWECutter & Buck Tour11 102,1894,23 %96,29
515202415Abbekås Open SWEFuture Series Herrar00784,44100,00 %84,44
647202335Billinger Förvaltning Open-Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 82,10100,00 %82,10
761202321Dormy Challenge - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar06 85,5182,69 %70,71
895202239Gumbalde Open by Destination GotlandSWECutter & Buck Tour03 256,5017,31 %44,39

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202428Göteborg Open by Capio ÖgonSWECutter & Buck TourMC 10,36100,00 %10,36Lista
 3202427OnTee Grand PrixSWECutter & Buck Tour39 34,70100,00 %34,70Lista
 4202426PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck Tour39 33,30100,00 %33,30Lista
 5202425NSGK OpenSWEFuture Series Herrar01136,61100,00 %36,61Lista
 6202424Greatdays TrophyNORCutter & Buck Tour37 29,87100,00 %29,87Lista
 8202422Dormy Challenge - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar12 20,49100,00 %20,49Lista
 9202421Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 10202420Stora Hotellet Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 15,38100,00 %15,38Lista
 12202418Golfkusten Blekinge by Enkla elbolagetSWECutter & Buck TourMC 0,87100,00 %0,87Lista
114202416Sjöbo OpenSWEFuture Series Herrar002157,86100,00 %157,86Lista
515202415Abbekås Open SWEFuture Series Herrar00784,44100,00 %84,44Lista
 41202341NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour47 8,35100,00 %8,35Lista
342202340NGL Qualifying School Landeryd Cutter & Buck Tour01 108,72100,00 %108,72Lista
 43202339Gumbalde Open av Destination GotlandSWECutter & Buck TourMC 8,69100,00 %8,69Lista
647202335Billinger Förvaltning Open-Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar03 82,10100,00 %82,10Lista
 51202331BWT ChampionshipDENECCO TourMC 9,97100,00 %9,97Lista
 52202330Miklagard OpenSWECutter & Buck TourMC 3,99100,00 %3,99Lista
455202327Arlandastad TrophySWECutter & Buck Tour11 102,1894,23 %96,29Lista
 56202326PGA Championship Landeryd MastersSWECutter & Buck TourMC 12,8192,31 %11,82Lista
 57202325NSGK Open by Dalarö ShippingSWEFuture Series Herrar0395,8790,38 %5,31Lista
 58202324Greatdays TrophyNORCutter & Buck Tour34 31,5788,46 %27,93Lista
 60202322Finspång Open-Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar13 16,7084,62 %14,13Lista
761202321Dormy Challenge - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar06 85,5182,69 %70,71Lista
 62202320Stora Hotellet Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 1,9880,77 %1,60Lista
 63202319Skåne Challenge by AhlsellSWECutter & Buck TourMC 0,0078,85 %0,00Lista
 64202318Gulf Coast Blekinge av Scandic HotelsSWECutter & Buck TourMC 0,0076,92 %0,00Lista
266202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 173,6773,08 %126,91Lista
 93202241NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour47 6,5021,15 %1,38Lista
094202240NGL Qualifying School LanderydSWECutter & Buck Tour01 107,1119,23 %20,60Lista
895202239Gumbalde Open by Destination GotlandSWECutter & Buck Tour03 256,5017,31 %44,39Lista
097202237JMI FinalSWEJunior Masters Invitational03 76,4013,46 %10,28Lista
098202236BMW Onsjö OpenSWECutter & Buck Tour14 72,5911,54 %8,38Lista
0101202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 119,715,77 %6,91Lista
 103202231Göteborg Open by Enkla ElbolagetSWECutter & Buck TourMC 0,001,92 %0,00Lista
 104202230JSM Match PojkarSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar21 18,670,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB