Ebba Nordstedt


Representerar:  Rya Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-09-25

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 39
Totalt poäng: 1 061,90
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 9
Totalt poäng: 1 061,90
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour454,0052,60003
Amatörtävling Damer6581,73545,67036
Future Series Damer249,2149,21122
Junior Masters Invitational3103,24102,70123
SGF Golf Ranking Flickor2153,5910,06022
Svenska Juniortouren Elit Flickor9691,06518,54189

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
151202322St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer002305,35100,00 %305,35
235202338Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 187,96100,00 %187,96
31220249Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer09 167,78100,00 %167,78
448202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 144,88100,00 %144,88
554202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 90,2196,15 %86,74
637202336Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 73,14100,00 %73,14
757202316HH Scottish Women's Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer09 55,6890,38 %50,33
81202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 45,72100,00 %45,72

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
81202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 45,72100,00 %45,72Lista
 5202416Sjöbo OpenSWEFuture Series Damer01 25,04100,00 %25,04Lista
 6202415Abbekås Open SWEFuture Series Damer10 24,17100,00 %24,17Lista
 7202414Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer54 8,49100,00 %8,49Lista
31220249Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer09 167,78100,00 %167,78Lista
 1720244Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer71 5,49100,00 %5,49Lista
 35202338JMI FinalSWEJunior Masters Invitational09 25,46100,00 %25,46Lista
235202338Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 187,96100,00 %187,96Lista
637202336Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 73,14100,00 %73,14Lista
039202334Ahlsell Final at ElisefarmSWEAhlsell Nordic Golf Tour25 32,84100,00 %32,84Lista
 42202331Smørum Ladies Open by EC DRIVEDENAhlsell Nordic Golf Tour38 16,31100,00 %16,31Lista
 46202327Capio Ögon TrophySWEAhlsell Nordic Golf Tour56 2,93100,00 %2,93Lista
448202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 144,88100,00 %144,88Lista
151202322St Rule TrophySCOAmatörtävling Damer002305,35100,00 %305,35Lista
554202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 90,2196,15 %86,74Lista
757202316HH Scottish Women's Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer09 55,6890,38 %50,33Lista
 58202315Schyberg Junior Open SWEJunior Masters Invitational26 4,6488,46 %4,10Lista
 86202239Teen Tour Final flickor 17-21 Svenska Juniortouren Elit Flickor07 22,0834,62 %7,64Lista
088202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 47,9530,77 %14,75Lista
 90202235Elite Hotels OpenSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 1,9226,92 %0,52Lista
092202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 107,0723,08 %24,71Lista
093202232R&A Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer33 38,9421,15 %8,24Lista
 95202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 27,5717,31 %4,77Lista
099202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor08 31,309,62 %3,01Lista
 100202225JSM Slag FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor24 17,627,69 %1,36Lista
0101202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor05 122,295,77 %7,06Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB