Alice Johansson


Representerar:  Gävle Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-09-07

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 38
Totalt poäng: 1 067,28
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 8
Totalt poäng: 1 067,28
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Ahlsell Nordic Golf Tour20,000,00000
Amatörtävling Damer117,850,34001
American College Golf Women10757,61757,610110
Future Series Damer118,6618,66011
Junior Masters Invitational2179,57106,00122
SGF Golf Ranking Flickor3169,4923,93033
Svenska Juniortouren Elit Flickor9644,55380,16149

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
135202338The Molly Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 538,54100,00 %538,54
242202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 230,70100,00 %230,70
353202320Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 98,5598,08 %96,65
410202411Silicon Valley ShowcaseUSAAmerican College Golf Women18 46,37100,00 %46,37
548202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 45,09100,00 %45,09
654202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 43,6696,15 %41,98
71320248Pac 12 PreviewUSAAmerican College Golf Women38 35,03100,00 %35,03
88202413Fresno State ClassicUSAAmerican College Golf Women19 32,91100,00 %32,91

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202420Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 15,86100,00 %15,86Lista
 4202417Pac-12 Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women46 25,48100,00 %25,48Lista
 6202415Bobcat Desert ClassicUSAAmerican College Golf Women38 3,97100,00 %3,97Lista
88202413Fresno State ClassicUSAAmerican College Golf Women19 32,91100,00 %32,91Lista
410202411Silicon Valley ShowcaseUSAAmerican College Golf Women18 46,37100,00 %46,37Lista
 11202410Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women48 20,08100,00 %20,08Lista
71320248Pac 12 PreviewUSAAmerican College Golf Women38 35,03100,00 %35,03Lista
 31202342Jim West ChallengeUSAAmerican College Golf Women31 24,71100,00 %24,71Lista
 34202339Ron Moore InvitationalUSAAmerican College Golf Women55 7,70100,00 %7,70Lista
135202338The Molly Collegiate InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 538,54100,00 %538,54Lista
 36202337Leadership And Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Women38 22,82100,00 %22,82Lista
242202331Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 230,70100,00 %230,70Lista
 43202330Hårga OpenSWEFuture Series Damer02 18,66100,00 %18,66Lista
 46202327Capio Ögon TrophySWEAhlsell Nordic Golf TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
548202325Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 45,09100,00 %45,09Lista
353202320Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 98,5598,08 %96,65Lista
654202319Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 43,6696,15 %41,98Lista
 57202316Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor19 16,9790,38 %15,34Lista
085202240Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor05 41,2636,54 %15,08Lista
088202237Teen Tour Elite #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 20,6630,77 %6,36Lista
 92202233Teen Tour Elite #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor22 17,3923,08 %4,01Lista
 94202231Västerås Open presented by PadelPitchSWEAhlsell Nordic Golf TourMC 0,0019,23 %0,00Lista
 95202230JSM Match FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 13,1917,31 %2,28Lista
098202227JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 81,0211,54 %9,35Lista
099202226Stenson Sunesson Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor06 37,769,62 %3,63Lista
0100202225JSM Slag FlickorSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 241,037,69 %18,54Lista
0101202224ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor07 90,475,77 %5,22Lista
 103202222German Girls OpenGERAmatörtävling Damer47 17,851,92 %0,34Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB