Havanna Torstensson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-11-12

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 20
Totalt poäng: 3 583,15
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 2
Totalt poäng: 3 583,15
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer162459,932157,2011616
American College Golf Women31302,451302,45033
Junior Masters Invitational4422,26350,60444
Ladies European Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Damer2451,26399,13022
SGF Golf Ranking Flickor2185,49115,60022
Svenska Juniortouren Elit Flickor2238,52238,52122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
17202637ANNIKA Intercollegiate Presented by 3MUSAAmerican College Golf Women0031 067,91100,00 %1 067,91
228202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer001963,00100,00 %963,00
314202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer007616,59100,00 %616,59
415202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer03 270,55100,00 %270,55
521202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 178,84100,00 %178,84
63920265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer013164,85100,00 %164,85
76202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016164,48100,00 %164,48
872202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0161,54 %156,93

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 22026422026 Ruths Chris Tar Heel InvitationalUSAAmerican College Golf Women03970,06100,00 %70,06Lista
76202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016164,48100,00 %164,48Lista
17202637ANNIKA Intercollegiate Presented by 3MUSAAmerican College Golf Women0031 067,91100,00 %1 067,91Lista
314202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer007616,59100,00 %616,59Lista
415202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer03 270,55100,00 %270,55Lista
 17202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,01100,00 %52,01Lista
 18202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0970,00100,00 %0,00Lista
019202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational01 112,89100,00 %112,89Lista
521202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 178,84100,00 %178,84Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 59,68100,00 %59,68Lista
026202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 108,30100,00 %108,30Lista
228202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer001963,00100,00 %963,00Lista
 34202610Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer04229,67100,00 %29,67Lista
63920265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer013164,85100,00 %164,85Lista
 58202538World Junior Girls ChampionshipCANAmatörtävling Damer04043,9288,46 %38,85Lista
 62202534Hills OpenSWELadies European TourMC 0,0080,77 %0,00Lista
 63202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4578,85 %50,82Lista
 66202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer0799,4873,08 %6,93Lista
067202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer05 180,7171,15 %128,58Lista
 68202528European Girls Team ChampionshipENGAmatörtävling Damer01821,1569,23 %14,64Lista
071202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor04 148,8663,46 %94,47Lista
872202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0161,54 %156,93Lista
 74202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 36,6357,69 %21,13Lista
 76202520German Girls OpenGERAmatörtävling Damer02143,3753,85 %23,35Lista
077202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 149,0651,92 %77,40Lista
 79202517Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer05015,9048,08 %7,64Lista
 82202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer05837,0942,31 %15,69Lista
084202512Junior InvitationalUSAAmatörtävling Damer02382,1938,46 %31,61Lista
08720259Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer017107,9732,69 %35,30Lista
 9120255Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer0765,2925,00 %1,32Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB