Havanna Torstensson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-11-12

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 19
Totalt poäng: 3 592,96
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 2
Totalt poäng: 3 592,96
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer162459,932183,5811616
American College Golf Women21232,391232,39022
Junior Masters Invitational4422,26356,33444
Ladies European Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Damer2451,26406,08022
SGF Golf Ranking Flickor2185,49122,74022
Svenska Juniortouren Elit Flickor2238,52238,52122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
15202637ANNIKA Intercollegiate Presented by 3MUSAAmerican College Golf Women0031 067,91100,00 %1 067,91
226202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer001963,00100,00 %963,00
312202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer007616,59100,00 %616,59
413202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer03 270,55100,00 %270,55
519202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 178,84100,00 %178,84
670202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0165,38 %166,74
73720265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer013164,85100,00 %164,85
84202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016164,48100,00 %164,48

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
84202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016164,48100,00 %164,48Lista
15202637ANNIKA Intercollegiate Presented by 3MUSAAmerican College Golf Women0031 067,91100,00 %1 067,91Lista
312202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer007616,59100,00 %616,59Lista
413202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer03 270,55100,00 %270,55Lista
 15202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,01100,00 %52,01Lista
 16202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0970,00100,00 %0,00Lista
017202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational01 112,89100,00 %112,89Lista
519202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 178,84100,00 %178,84Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 59,68100,00 %59,68Lista
024202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 108,30100,00 %108,30Lista
226202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer001963,00100,00 %963,00Lista
 32202610Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer04229,67100,00 %29,67Lista
73720265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer013164,85100,00 %164,85Lista
 56202538World Junior Girls ChampionshipCANAmatörtävling Damer04043,9292,31 %40,54Lista
 60202534Hills OpenSWELadies European TourMC 0,0084,62 %0,00Lista
 61202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4582,69 %53,30Lista
 64202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer0799,4876,92 %7,29Lista
065202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer05 180,7175,00 %135,53Lista
 66202528European Girls Team ChampionshipENGAmatörtävling Damer01821,1573,08 %15,46Lista
069202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor04 148,8667,31 %100,19Lista
670202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0165,38 %166,74Lista
 72202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 36,6361,54 %22,54Lista
 74202520German Girls OpenGERAmatörtävling Damer02143,3757,69 %25,02Lista
075202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 149,0655,77 %83,13Lista
 77202517Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer05015,9051,92 %8,26Lista
 80202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer05837,0946,15 %17,12Lista
082202512Junior InvitationalUSAAmatörtävling Damer02382,1942,31 %34,77Lista
08520259Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer017107,9736,54 %39,45Lista
 8920255Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer0765,2928,85 %1,53Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB