Havanna Torstensson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-11-12

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 20
Totalt poäng: 3 588,05
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 2
Totalt poäng: 3 588,05
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer162459,932170,3911616
American College Golf Women21232,391232,39022
Junior Masters Invitational4422,26353,46444
Ladies European Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Damer2451,26402,61022
SGF Golf Ranking Flickor2185,49119,17022
Svenska Juniortouren Elit Flickor2238,52238,52122

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
16202637ANNIKA Intercollegiate Presented by 3MUSAAmerican College Golf Women0031 067,91100,00 %1 067,91
227202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer001963,00100,00 %963,00
313202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer007616,59100,00 %616,59
414202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer03 270,55100,00 %270,55
520202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 178,84100,00 %178,84
63820265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer013164,85100,00 %164,85
75202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016164,48100,00 %164,48
871202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0163,46 %161,83

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
75202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016164,48100,00 %164,48Lista
16202637ANNIKA Intercollegiate Presented by 3MUSAAmerican College Golf Women0031 067,91100,00 %1 067,91Lista
313202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer007616,59100,00 %616,59Lista
414202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer03 270,55100,00 %270,55Lista
 16202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational01 52,01100,00 %52,01Lista
 17202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0970,00100,00 %0,00Lista
018202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational01 112,89100,00 %112,89Lista
520202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor01 178,84100,00 %178,84Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 59,68100,00 %59,68Lista
025202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 108,30100,00 %108,30Lista
227202616European Nations Cup - Copa SotograndeESPAmatörtävling Damer001963,00100,00 %963,00Lista
 33202610Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer04229,67100,00 %29,67Lista
63820265Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer013164,85100,00 %164,85Lista
 57202538World Junior Girls ChampionshipCANAmatörtävling Damer04043,9290,38 %39,70Lista
 61202534Hills OpenSWELadies European TourMC 0,0082,69 %0,00Lista
 62202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4580,77 %52,06Lista
 65202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer0799,4875,00 %7,11Lista
066202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer05 180,7173,08 %132,06Lista
 67202528European Girls Team ChampionshipENGAmatörtävling Damer01821,1571,15 %15,05Lista
070202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor04 148,8665,38 %97,33Lista
871202524The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer017255,0163,46 %161,83Lista
 73202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 36,6359,62 %21,84Lista
 75202520German Girls OpenGERAmatörtävling Damer02143,3755,77 %24,19Lista
076202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 149,0653,85 %80,26Lista
 78202517Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer05015,9050,00 %7,95Lista
 81202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer05837,0944,23 %16,41Lista
083202512Junior InvitationalUSAAmatörtävling Damer02382,1940,38 %33,19Lista
08620259Spanish International Ladies Amateur ChampionshipESPAmatörtävling Damer017107,9734,62 %37,37Lista
 9020255Portuguese Internacional Ladies Amateur ChampionshipPORAmatörtävling Damer0765,2926,92 %1,42Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB