Emma Källkvist


Representerar:  Säters Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-07-18

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 112
Totalt poäng: 238,40
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 55
Totalt poäng: 238,40
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Women439,6039,60044
Future Series Damer111,6311,63011
Junior Masters Invitational1291,8774,512911
SGF Golf Ranking Flickor770,4555,22257
Svenska Juniortouren Div 12110,93110,93122
Svenska Juniortouren Div 2358,3652,07233

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
113202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 101 93,04100,00 %93,04
222202622Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 201 31,85100,00 %31,85
33202641Glassy Mountain Autumn ClassicUSAAmerican College Golf Women00627,32100,00 %27,32
416202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Flickor01 27,13100,00 %27,13
518202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 17,89100,00 %17,89
617202627Ängsö International JMI 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational04 15,51100,00 %15,51
766202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 19,2073,08 %14,03
816202628Hagge OpenSWEFuture Series Damer07 11,63100,00 %11,63

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
33202641Glassy Mountain Autumn ClassicUSAAmerican College Golf Women00627,32100,00 %27,32Lista
113202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 101 93,04100,00 %93,04Lista
416202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Flickor01 27,13100,00 %27,13Lista
816202628Hagge OpenSWEFuture Series Damer07 11,63100,00 %11,63Lista
617202627Ängsö International JMI 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational04 15,51100,00 %15,51Lista
518202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 17,89100,00 %17,89Lista
 19202625JMI by Karlstad GolfstoreSWEJunior Masters Invitational06 6,09100,00 %6,09Lista
020202624Huvudstadens Junior OpenSWEJunior Masters Invitational00411,25100,00 %11,25Lista
222202622Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 201 31,85100,00 %31,85Lista
 24202620Hammarö Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational09 5,76100,00 %5,76Lista
033202611Jerry Surratt Memorial IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0721,71100,00 %1,71Lista
03520269LR/Dunes West Womens IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0226,27100,00 %6,27Lista
03620268Battle at Hilton HeadUSAAmerican College Golf Women0534,30100,00 %4,30Lista
054202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor08 8,9396,15 %8,59Lista
 58202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalMC 5,9588,46 %5,26Lista
 5920253754 Junior Tour by Visit Trelleborg 5/7SWESGF Golf Ranking Flickor11 4,3686,54 %3,77Lista
060202536Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 204 7,3184,62 %6,19Lista
064202532Callaway CupSWEJunior Masters Invitational04 8,3276,92 %6,40Lista
065202531Hagge Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 7,9975,00 %5,99Lista
766202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 19,2073,08 %14,03Lista
 68202528Slaget om Dalarna 3SWESGF Golf Ranking Flickor01 4,7569,23 %3,29Lista
068202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational00113,3269,23 %9,22Lista
 71202525Linköping Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational17 1,9763,46 %1,25Lista
 74202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational16 4,6657,69 %2,69Lista
075202521Slaget om Göteborg 1SWESGF Golf Ranking Flickor04 8,0555,77 %4,49Lista
 78202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational09 5,3450,00 %2,67Lista
079202517SGDF Grand OpeningSWESGF Golf Ranking Flickor07 8,4948,08 %4,08Lista
081202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor14 8,7444,23 %3,87Lista
 82202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational0315,7142,31 %2,42Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB