Alice Mårtensson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-07-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 78
Totalt poäng: 401,79
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 31
Totalt poäng: 401,79
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer346,1630,82023
American College Golf Women3107,57107,57033
Junior Masters Invitational10279,05216,4701010
SGF Golf Ranking Damer234,9027,95002
SGF Golf Ranking Flickor7174,08154,52057
Svenska Juniortouren Div 12121,3181,52022
Svenska Juniortouren Elit Flickor8250,97213,87068

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
126202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 75,63100,00 %75,63
24202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04072,26100,00 %72,26
325202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 52,34100,00 %52,34
411202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor03 44,55100,00 %44,55
572202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 102 70,2861,54 %43,25
62920261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor03 39,77100,00 %39,77
765202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 51,0375,00 %38,27
817202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,72100,00 %35,72

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
24202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04072,26100,00 %72,26Lista
 5202638Leadership And Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Women05815,72100,00 %15,72Lista
 6202637The Bruzzy presented by Ashley HerreraUSAAmerican College Golf Women04019,59100,00 %19,59Lista
411202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor03 44,55100,00 %44,55Lista
 14202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer49 9,10100,00 %9,10Lista
016202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 31,12100,00 %31,12Lista
817202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,72100,00 %35,72Lista
 18202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational06 21,74100,00 %21,74Lista
 22202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational07 16,71100,00 %16,71Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 24,34100,00 %24,34Lista
325202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 52,34100,00 %52,34Lista
126202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 75,63100,00 %75,63Lista
 28202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor07 23,42100,00 %23,42Lista
62920261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor03 39,77100,00 %39,77Lista
052202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer03526,70100,00 %26,70Lista
 55202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor09 14,7594,23 %13,90Lista
 56202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 9,6392,31 %8,89Lista
 57202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational08 23,5990,38 %21,32Lista
 59202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 23,3486,54 %20,20Lista
 62202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer1050,0080,77 %0,00Lista
 63202532Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 17,6878,85 %13,94Lista
765202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 51,0375,00 %38,27Lista
066202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer30 25,8073,08 %18,85Lista
068202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor05 33,8369,23 %23,42Lista
069202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2667,31 %23,73Lista
 70202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor51 6,5565,38 %4,28Lista
572202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 102 70,2861,54 %43,25Lista
075202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 31,8155,77 %17,74Lista
076202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational03 53,0053,85 %28,54Lista
077202518Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 29,0751,92 %15,09Lista
 78202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 15,2450,00 %7,62Lista
 78202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational07 12,3550,00 %6,18Lista
 80202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor12 11,2146,15 %5,17Lista
081202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational00821,4544,23 %9,49Lista
 9320252GJG Season KickoffESPAmatörtävling Damer00619,4621,15 %4,12Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB