Alice Mårtensson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-07-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 78
Totalt poäng: 399,46
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 31
Totalt poäng: 399,46
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer346,1629,93023
American College Golf Women4140,58140,58044
Junior Masters Invitational10279,05213,4401010
SGF Golf Ranking Damer234,9027,46002
SGF Golf Ranking Flickor7174,08153,24057
Svenska Juniortouren Div 12121,3179,19022
Svenska Juniortouren Elit Flickor8250,97211,65068

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
127202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 75,63100,00 %75,63
25202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04072,26100,00 %72,26
326202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 52,34100,00 %52,34
412202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor03 44,55100,00 %44,55
573202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 102 70,2859,62 %41,90
63020261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor03 39,77100,00 %39,77
766202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 51,0373,08 %37,29
818202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,72100,00 %35,72

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641The AllyUSAAmerican College Golf Women05333,01100,00 %33,01Lista
25202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04072,26100,00 %72,26Lista
 6202638Leadership And Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Women05815,72100,00 %15,72Lista
 7202637The Bruzzy presented by Ashley HerreraUSAAmerican College Golf Women04019,59100,00 %19,59Lista
412202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor03 44,55100,00 %44,55Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer49 9,10100,00 %9,10Lista
017202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 31,12100,00 %31,12Lista
818202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,72100,00 %35,72Lista
 19202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational06 21,74100,00 %21,74Lista
 23202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational07 16,71100,00 %16,71Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 24,34100,00 %24,34Lista
326202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 52,34100,00 %52,34Lista
127202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 75,63100,00 %75,63Lista
 29202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor07 23,42100,00 %23,42Lista
63020261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor03 39,77100,00 %39,77Lista
053202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer03526,7098,08 %26,19Lista
 56202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor09 14,7592,31 %13,62Lista
 57202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 9,6390,38 %8,70Lista
 58202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational08 23,5988,46 %20,87Lista
 60202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 23,3484,62 %19,75Lista
 63202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer1050,0078,85 %0,00Lista
 64202532Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 17,6876,92 %13,60Lista
766202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 51,0373,08 %37,29Lista
067202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer30 25,8071,15 %18,36Lista
069202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor05 33,8367,31 %22,77Lista
070202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2665,38 %23,05Lista
 71202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor51 6,5563,46 %4,16Lista
573202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 102 70,2859,62 %41,90Lista
076202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 31,8153,85 %17,13Lista
077202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational03 53,0051,92 %27,52Lista
078202518Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 29,0750,00 %14,54Lista
 79202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 15,2448,08 %7,33Lista
 79202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational07 12,3548,08 %5,94Lista
 81202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor12 11,2144,23 %4,96Lista
082202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational00821,4542,31 %9,08Lista
 9420252GJG Season KickoffESPAmatörtävling Damer00619,4619,23 %3,74Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB