Alice Mårtensson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-07-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 77
Totalt poäng: 404,12
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 30
Totalt poäng: 404,12
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer346,1631,19023
American College Golf Women3107,57107,57033
Junior Masters Invitational10279,05219,4901010
SGF Golf Ranking Damer234,9028,45002
SGF Golf Ranking Flickor7174,08155,79057
Svenska Juniortouren Div 12121,3183,85022
Svenska Juniortouren Elit Flickor8250,97216,09068

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
125202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 75,63100,00 %75,63
23202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04072,26100,00 %72,26
324202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 52,34100,00 %52,34
471202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 102 70,2863,46 %44,60
510202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor03 44,55100,00 %44,55
62820261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor03 39,77100,00 %39,77
764202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 51,0376,92 %39,25
816202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,72100,00 %35,72

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
23202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women04072,26100,00 %72,26Lista
 4202638Leadership And Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Women05815,72100,00 %15,72Lista
 5202637The Bruzzy presented by Ashley HerreraUSAAmerican College Golf Women04019,59100,00 %19,59Lista
510202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor03 44,55100,00 %44,55Lista
 13202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer49 9,10100,00 %9,10Lista
015202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational02 31,12100,00 %31,12Lista
816202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,72100,00 %35,72Lista
 17202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational06 21,74100,00 %21,74Lista
 21202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational07 16,71100,00 %16,71Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 24,34100,00 %24,34Lista
324202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 52,34100,00 %52,34Lista
125202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor03 75,63100,00 %75,63Lista
 27202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor07 23,42100,00 %23,42Lista
62820261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor03 39,77100,00 %39,77Lista
051202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer03526,70100,00 %26,70Lista
 54202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor09 14,7596,15 %14,18Lista
 55202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 9,6394,23 %9,07Lista
 56202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational08 23,5992,31 %21,78Lista
 58202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 23,3488,46 %20,65Lista
 61202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer1050,0082,69 %0,00Lista
 62202532Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 17,6880,77 %14,28Lista
764202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 102 51,0376,92 %39,25Lista
065202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer30 25,8075,00 %19,35Lista
067202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor05 33,8371,15 %24,07Lista
068202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor05 35,2669,23 %24,41Lista
 69202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor51 6,5567,31 %4,41Lista
471202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 102 70,2863,46 %44,60Lista
074202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 31,8157,69 %18,35Lista
075202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational03 53,0055,77 %29,56Lista
076202518Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 29,0753,85 %15,65Lista
 77202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 15,2451,92 %7,91Lista
 77202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational07 12,3551,92 %6,41Lista
 79202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor12 11,2148,08 %5,39Lista
080202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational00821,4546,15 %9,90Lista
 9220252GJG Season KickoffESPAmatörtävling Damer00619,4623,08 %4,49Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB