Ludvig Haglund


Representerar:  Vidbynäs Golf
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-01-15

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 180
Totalt poäng: 390,37
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 46
Totalt poäng: 390,37
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar424,2910,79044
American College Golf Men134,4434,44011
Junior Masters Invitational429,2025,20014
SGF Golf Ranking Herrar2174,86173,84112
SGF Golf Ranking Pojkar6178,51146,45156
Svenska Juniortouren Div 1423,7517,10014
Svenska Juniortouren Elit Pojkar778,0174,64016

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
120202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 167,31100,00 %167,31
252202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar01 77,03100,00 %77,03
311202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01
44202638The DewsweeperUSAAmerican College Golf Men00634,44100,00 %34,44
563202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 31,3378,85 %24,70
625202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42
755202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 15,7594,23 %14,84
87920251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar04 30,4148,08 %14,62

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
44202638The DewsweeperUSAAmerican College Golf Men00634,44100,00 %34,44Lista
311202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01Lista
 15202627Vikingaskeppet 54 HÅL WAGRSWEJunior Masters Invitational12 9,05100,00 %9,05Lista
 16202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 6,17100,00 %6,17Lista
120202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 167,31100,00 %167,31Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar46 3,90100,00 %3,90Lista
 24202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational39 2,39100,00 %2,39Lista
625202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42Lista
 45202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Herrar0223,26100,00 %3,26Lista
252202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar01 77,03100,00 %77,03Lista
755202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 15,7594,23 %14,84Lista
 58202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 126 2,9188,46 %2,57Lista
 59202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar23 7,5586,54 %6,53Lista
 61202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 4,8682,69 %4,02Lista
062202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational11 10,1080,77 %8,16Lista
563202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 31,3378,85 %24,70Lista
 64202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 112 6,2576,92 %4,81Lista
 66202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0237,6673,08 %5,60Lista
 67202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Pojkar22 5,1471,15 %3,66Lista
068202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 109 7,8769,23 %5,45Lista
 69202525Sir Henry Cooper ChampionshipsENGAmatörtävling Herrar0363,3467,31 %2,25Lista
 71202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 112 6,7263,46 %4,26Lista
072202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar07 18,8561,54 %11,60Lista
 74202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar43 3,2757,69 %1,89Lista
 77202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 2,3851,92 %1,24Lista
87920251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar04 30,4148,08 %14,62Lista
0862025854 Hole Orlando Junior Open presented by AdventHealthUSAAmatörtävling Herrar01013,7334,62 %4,75Lista
 97202449Swedish Invitacional Camp 2024 1/2ESPAmatörtävling Herrar0253,9613,46 %0,53Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB