Ludvig Haglund


Representerar:  Vidbynäs Golf
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-01-15

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 180
Totalt poäng: 387,40
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 47
Totalt poäng: 387,40
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar424,2910,39044
American College Golf Men134,4434,44011
Junior Masters Invitational429,2024,85014
SGF Golf Ranking Herrar2174,86173,70112
SGF Golf Ranking Pojkar6178,51143,02156
Svenska Juniortouren Div 1423,7516,64014
Svenska Juniortouren Elit Pojkar778,0174,44016

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
121202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 167,31100,00 %167,31
253202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar01 77,0398,08 %75,55
312202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01
45202638The DewsweeperUSAAmerican College Golf Men00634,44100,00 %34,44
564202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 31,3376,92 %24,10
626202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42
756202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 15,7592,31 %14,54
88020251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar04 30,4146,15 %14,04

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
45202638The DewsweeperUSAAmerican College Golf Men00634,44100,00 %34,44Lista
312202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01Lista
 16202627Vikingaskeppet 54 HÅL WAGRSWEJunior Masters Invitational12 9,05100,00 %9,05Lista
 17202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 6,17100,00 %6,17Lista
121202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 167,31100,00 %167,31Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar46 3,90100,00 %3,90Lista
 25202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational39 2,39100,00 %2,39Lista
626202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42Lista
 46202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Herrar0223,26100,00 %3,26Lista
253202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar01 77,0398,08 %75,55Lista
756202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 15,7592,31 %14,54Lista
 59202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 126 2,9186,54 %2,52Lista
 60202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar23 7,5584,62 %6,39Lista
 62202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 4,8680,77 %3,93Lista
063202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational11 10,1078,85 %7,96Lista
564202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 31,3376,92 %24,10Lista
 65202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 112 6,2575,00 %4,69Lista
 67202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0237,6671,15 %5,45Lista
 68202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Pojkar22 5,1469,23 %3,56Lista
069202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 109 7,8767,31 %5,30Lista
 70202525Sir Henry Cooper ChampionshipsENGAmatörtävling Herrar0363,3465,38 %2,18Lista
 72202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 112 6,7261,54 %4,14Lista
073202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar07 18,8559,62 %11,24Lista
 75202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar43 3,2755,77 %1,82Lista
 78202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 2,3850,00 %1,19Lista
88020251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar04 30,4146,15 %14,04Lista
0872025854 Hole Orlando Junior Open presented by AdventHealthUSAAmatörtävling Herrar01013,7332,69 %4,49Lista
 98202449Swedish Invitacional Camp 2024 1/2ESPAmatörtävling Herrar0253,9611,54 %0,46Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB