Ludvig Haglund


Representerar:  Vidbynäs Golf
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-01-15

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 181
Totalt poäng: 384,43
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 48
Totalt poäng: 384,43
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar424,299,99044
American College Golf Men239,1439,14022
Junior Masters Invitational429,2024,51014
SGF Golf Ranking Herrar2174,86173,55112
SGF Golf Ranking Pojkar6178,51139,59156
Svenska Juniortouren Div 1423,7516,18014
Svenska Juniortouren Elit Pojkar778,0174,24016

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
122202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 167,31100,00 %167,31
254202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar01 77,0396,15 %74,07
313202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01
46202638The DewsweeperUSAAmerican College Golf Men00634,44100,00 %34,44
565202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 31,3375,00 %23,50
627202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42
757202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 15,7590,38 %14,24
88120251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar04 30,4144,23 %13,45

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641The HrnciarUSAAmerican College Golf Men0384,70100,00 %4,70Lista
46202638The DewsweeperUSAAmerican College Golf Men00634,44100,00 %34,44Lista
313202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01Lista
 17202627Vikingaskeppet 54 HÅL WAGRSWEJunior Masters Invitational12 9,05100,00 %9,05Lista
 18202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar39 6,17100,00 %6,17Lista
122202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 167,31100,00 %167,31Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar46 3,90100,00 %3,90Lista
 26202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational39 2,39100,00 %2,39Lista
627202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42Lista
 47202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Herrar0223,26100,00 %3,26Lista
254202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar01 77,0396,15 %74,07Lista
757202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 15,7590,38 %14,24Lista
 60202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 126 2,9184,62 %2,46Lista
 61202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar23 7,5582,69 %6,24Lista
 63202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 4,8678,85 %3,83Lista
064202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational11 10,1076,92 %7,77Lista
565202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar05 31,3375,00 %23,50Lista
 66202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 112 6,2573,08 %4,57Lista
 68202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0237,6669,23 %5,30Lista
 69202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Pojkar22 5,1467,31 %3,46Lista
070202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 109 7,8765,38 %5,15Lista
 71202525Sir Henry Cooper ChampionshipsENGAmatörtävling Herrar0363,3463,46 %2,12Lista
 73202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 112 6,7259,62 %4,01Lista
074202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar07 18,8557,69 %10,88Lista
 76202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar43 3,2753,85 %1,76Lista
 79202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 2,3848,08 %1,14Lista
88120251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar04 30,4144,23 %13,45Lista
0882025854 Hole Orlando Junior Open presented by AdventHealthUSAAmatörtävling Herrar01013,7330,77 %4,22Lista
 99202449Swedish Invitacional Camp 2024 1/2ESPAmatörtävling Herrar0253,969,62 %0,38Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB