Alice Bothelius


Representerar:  Arninge Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2009-03-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 77
Totalt poäng: 427,39
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 30
Totalt poäng: 427,39
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer9205,95187,01277
Junior Masters Invitational463,0445,07033
SGF Golf Ranking Flickor13373,16343,1721013
Svenska Juniortouren Div 15111,7295,00055
Svenska Juniortouren Div 218,746,56011
Svenska Juniortouren Elit Flickor8110,7695,46027

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
111202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,27100,00 %84,27
21202642Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 75,90100,00 %75,90
346202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00
464202531Champion of ChampionsIRLAmatörtävling Damer01 72,0076,92 %55,38
523202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 54,76100,00 %54,76
621202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 103 30,18100,00 %30,18
753202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,3198,08 %29,73
810202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 28,17100,00 %28,17

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
21202642Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 75,90100,00 %75,90Lista
 3202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor14 8,65100,00 %8,65Lista
 4202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 9,98100,00 %9,98Lista
 7202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,21100,00 %11,21Lista
810202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 28,17100,00 %28,17Lista
 10202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0793,15100,00 %3,15Lista
111202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,27100,00 %84,27Lista
012202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 23,67100,00 %23,67Lista
 15202628European Girls Team ChampionshipSUIAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 18202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor59 2,39100,00 %2,39Lista
 20202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer0637,73100,00 %7,73Lista
621202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 103 30,18100,00 %30,18Lista
523202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 54,76100,00 %54,76Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 8,72100,00 %8,72Lista
025202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational05 20,81100,00 %20,81Lista
027202616Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer02824,51100,00 %24,51Lista
02920261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor05 27,32100,00 %27,32Lista
 31202612Swedish Invitacional GolfTech Tour 1ESPAmatörtävling Damer00314,47100,00 %14,47Lista
 3620267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
346202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00Lista
753202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,3198,08 %29,73Lista
 55202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor18 7,8494,23 %7,39Lista
 56202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor13 14,4092,31 %13,29Lista
 57202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalWD  90,38 % Lista
 59202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 106 15,6086,54 %13,50Lista
 60202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer03615,0984,62 %12,77Lista
062202533Slaget om Stockholm Elit FINALSWESGF Golf Ranking Flickor04 16,9280,77 %13,67Lista
062202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 19,0780,77 %15,40Lista
464202531Champion of ChampionsIRLAmatörtävling Damer01 72,0076,92 %55,38Lista
 65202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 203 8,7475,00 %6,56Lista
 67202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational01212,1171,15 %8,62Lista
068202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor10 16,9969,23 %11,76Lista
069202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 18,0567,31 %12,15Lista
070202525Slaget om Stockholm Elit 2SWESGF Golf Ranking Flickor03 16,4965,38 %10,78Lista
 72202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,5661,54 %7,11Lista
073202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Flickor07 12,9759,62 %7,73Lista
075202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 105 19,7255,77 %11,00Lista
077202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational02 30,1251,92 %15,64Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 12,1550,00 %6,08Lista
079202516Slaget om Östergötland 1SWESGF Golf Ranking Flickor01 18,3548,08 %8,82Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB