Alice Bothelius


Representerar:  Arninge Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2009-03-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 77
Totalt poäng: 425,42
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 30
Totalt poäng: 425,42
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer9205,95185,34277
Junior Masters Invitational463,0444,25033
SGF Golf Ranking Flickor13373,16340,8621013
Svenska Juniortouren Div 15111,7293,97055
Svenska Juniortouren Div 218,746,39011
Svenska Juniortouren Elit Flickor8110,7694,36027

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
112202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,27100,00 %84,27
22202642Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 75,90100,00 %75,90
347202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00
424202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 54,76100,00 %54,76
565202531Champion of ChampionsIRLAmatörtävling Damer01 72,0075,00 %54,00
622202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 103 30,18100,00 %30,18
754202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,3196,15 %29,14
811202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 28,17100,00 %28,17

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
22202642Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 75,90100,00 %75,90Lista
 4202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor14 8,65100,00 %8,65Lista
 5202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 9,98100,00 %9,98Lista
 8202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,21100,00 %11,21Lista
811202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 28,17100,00 %28,17Lista
 11202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0793,15100,00 %3,15Lista
112202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,27100,00 %84,27Lista
013202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 23,67100,00 %23,67Lista
 16202628European Girls Team ChampionshipSUIAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 19202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor59 2,39100,00 %2,39Lista
 21202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer0637,73100,00 %7,73Lista
622202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 103 30,18100,00 %30,18Lista
424202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 54,76100,00 %54,76Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 8,72100,00 %8,72Lista
026202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational05 20,81100,00 %20,81Lista
028202616Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer02824,51100,00 %24,51Lista
03020261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor05 27,32100,00 %27,32Lista
 32202612Swedish Invitacional GolfTech Tour 1ESPAmatörtävling Damer00314,47100,00 %14,47Lista
 3720267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
347202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00Lista
754202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,3196,15 %29,14Lista
 56202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor18 7,8492,31 %7,24Lista
 57202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor13 14,4090,38 %13,02Lista
 58202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalWD  88,46 % Lista
 60202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 106 15,6084,62 %13,20Lista
 61202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer03615,0982,69 %12,48Lista
063202533Slaget om Stockholm Elit FINALSWESGF Golf Ranking Flickor04 16,9278,85 %13,34Lista
063202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 19,0778,85 %15,04Lista
565202531Champion of ChampionsIRLAmatörtävling Damer01 72,0075,00 %54,00Lista
 66202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 203 8,7473,08 %6,39Lista
 68202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational01212,1169,23 %8,38Lista
069202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor10 16,9967,31 %11,44Lista
070202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 18,0565,38 %11,80Lista
071202525Slaget om Stockholm Elit 2SWESGF Golf Ranking Flickor03 16,4963,46 %10,46Lista
 73202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,5659,62 %6,89Lista
074202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Flickor07 12,9757,69 %7,48Lista
076202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 105 19,7253,85 %10,62Lista
078202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational02 30,1250,00 %15,06Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 12,1548,08 %5,84Lista
080202516Slaget om Östergötland 1SWESGF Golf Ranking Flickor01 18,3546,15 %8,47Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB