Alice Bothelius


Representerar:  Arninge Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2009-03-31

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 82
Totalt poäng: 380,78
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 35
Totalt poäng: 380,78
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer9205,95188,69277
Junior Masters Invitational463,0445,88033
SGF Golf Ranking Flickor13307,69269,5711013
Svenska Juniortouren Div 15111,7296,02055
Svenska Juniortouren Div 218,746,72011
Svenska Juniortouren Elit Flickor8110,7696,56027

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
110202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,27100,00 %84,27
245202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00
363202531Champion of ChampionsIRLAmatörtävling Damer01 72,0078,85 %56,77
422202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 54,76100,00 %54,76
552202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,31100,00 %30,31
620202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 103 30,18100,00 %30,18
79202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 28,17100,00 %28,17
82820261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor05 27,32100,00 %27,32

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor14 8,65100,00 %8,65Lista
 3202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 9,98100,00 %9,98Lista
 6202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,21100,00 %11,21Lista
 9202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0793,15100,00 %3,15Lista
79202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 28,17100,00 %28,17Lista
110202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor02 84,27100,00 %84,27Lista
011202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 23,67100,00 %23,67Lista
 14202628European Girls Team ChampionshipSUIAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 17202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor59 2,39100,00 %2,39Lista
 19202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer0637,73100,00 %7,73Lista
620202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 103 30,18100,00 %30,18Lista
422202620Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Flickor02 54,76100,00 %54,76Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 8,72100,00 %8,72Lista
024202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational05 20,81100,00 %20,81Lista
026202616Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer02824,51100,00 %24,51Lista
82820261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Flickor05 27,32100,00 %27,32Lista
 30202612Swedish Invitacional GolfTech Tour 1ESPAmatörtävling Damer00314,47100,00 %14,47Lista
 3520267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
245202549Swedish Invitacional Camp 2025 1/2ESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00Lista
552202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor02 30,31100,00 %30,31Lista
 54202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor18 7,8496,15 %7,54Lista
 55202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor13 14,4094,23 %13,57Lista
 56202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalWD  92,31 % Lista
 58202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 106 15,6088,46 %13,80Lista
 59202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer03615,0986,54 %13,06Lista
061202533Slaget om Stockholm Elit FINALSWESGF Golf Ranking Flickor04 16,9282,69 %13,99Lista
061202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 19,0782,69 %15,77Lista
363202531Champion of ChampionsIRLAmatörtävling Damer01 72,0078,85 %56,77Lista
 64202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 203 8,7476,92 %6,72Lista
 66202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational01212,1173,08 %8,85Lista
067202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor10 16,9971,15 %12,09Lista
068202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 18,0569,23 %12,50Lista
069202525Slaget om Stockholm Elit 2SWESGF Golf Ranking Flickor03 16,4967,31 %11,10Lista
 71202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor14 11,5663,46 %7,34Lista
072202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Flickor07 12,9761,54 %7,98Lista
074202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 105 19,7257,69 %11,38Lista
076202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational02 30,1253,85 %16,22Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 12,1551,92 %6,31Lista
078202516Slaget om Östergötland 1SWESGF Golf Ranking Flickor01 18,3550,00 %9,18Lista
0104202442Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Flickor04 10,430,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB