Lova Askerdal


Representerar:  Forsgårdens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-02-06

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 55
Totalt poäng: 741,74
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 16
Totalt poäng: 741,74
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer9297,57290,99088
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Bogeys & Birdies Junior Cup140,7740,77011
Junior Masters Invitational10324,25248,072910
SGF Golf Ranking Flickor7488,26436,11267
Svenska Juniortouren Div 1331,4618,71013
Svenska Juniortouren Elit Flickor10306,09264,77079

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
14920254729th FJT Europe Grand FinalUAEAmatörtävling Damer004139,82100,00 %139,82
256202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor01 144,5192,31 %133,39
34202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor01 119,64100,00 %119,64
417202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 85,08100,00 %85,08
557202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 85,8490,38 %77,59
665202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational01 92,1875,00 %69,14
769202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 92,0767,31 %61,97
853202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,2098,08 %55,12

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
34202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor01 119,64100,00 %119,64Lista
 5202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,38100,00 %17,38Lista
 8202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,01100,00 %17,01Lista
 9202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F16SWEBogeys & Birdies Junior Cup02 40,77100,00 %40,77Lista
 11202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0930,00100,00 %0,00Lista
 13202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 28,44100,00 %28,44Lista
 14202630European Young Masters (Girls)ESPAmatörtävling Damer01434,70100,00 %34,70Lista
417202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 85,08100,00 %85,08Lista
 17202627Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational02 27,37100,00 %27,37Lista
 18202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 17,09100,00 %17,09Lista
 19202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor19 14,21100,00 %14,21Lista
 21202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer05411,37100,00 %11,37Lista
 23202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 26,08100,00 %26,08Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor20 10,42100,00 %10,42Lista
 28202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 29202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer0842,13100,00 %2,13Lista
 33202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer00921,60100,00 %21,60Lista
 3720267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
14920254729th FJT Europe Grand FinalUAEAmatörtävling Damer004139,82100,00 %139,82Lista
853202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,2098,08 %55,12Lista
256202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor01 144,5192,31 %133,39Lista
557202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 85,8490,38 %77,59Lista
058202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational03 49,7988,46 %44,05Lista
 60202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 10,9384,62 %9,25Lista
061202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer02031,7582,69 %26,25Lista
063202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 68,6878,85 %54,15Lista
 64202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor07 22,4276,92 %17,25Lista
665202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational01 92,1875,00 %69,14Lista
066202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 37,0473,08 %27,07Lista
068202528Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 52,1069,23 %36,07Lista
769202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 92,0767,31 %61,97Lista
069202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational04 26,2567,31 %17,67Lista
 70202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 117 5,5565,38 %3,63Lista
071202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational03 16,0063,46 %10,15Lista
073202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 107 19,5859,62 %11,67Lista
 75202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational10 12,3855,77 %6,90Lista
 76202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 114 6,3353,85 %3,41Lista
077202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational12 13,4951,92 %7,00Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 13,2648,08 %6,38Lista
 8120251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor06 10,3344,23 %4,57Lista
 82202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational0198,6142,31 %3,64Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB