Lova Askerdal


Representerar:  Forsgårdens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-02-06

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 54
Totalt poäng: 750,80
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 16
Totalt poäng: 750,80
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer9297,57292,69088
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Bogeys & Birdies Junior Cup140,7740,77011
Junior Masters Invitational10324,25253,282910
SGF Golf Ranking Flickor7488,26441,29267
Svenska Juniortouren Div 1331,4619,32013
Svenska Juniortouren Elit Flickor10306,09268,92079

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
14820254729th FJT Europe Grand FinalUAEAmatörtävling Damer004139,82100,00 %139,82
255202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor01 144,5194,23 %136,17
33202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor01 119,64100,00 %119,64
416202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 85,08100,00 %85,08
556202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 85,8492,31 %79,24
664202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational01 92,1876,92 %70,91
768202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 92,0769,23 %63,74
852202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
33202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor01 119,64100,00 %119,64Lista
 4202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,38100,00 %17,38Lista
 7202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,01100,00 %17,01Lista
 8202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F16SWEBogeys & Birdies Junior Cup02 40,77100,00 %40,77Lista
 10202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0930,00100,00 %0,00Lista
 12202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 28,44100,00 %28,44Lista
 13202630European Young Masters (Girls)ESPAmatörtävling Damer01434,70100,00 %34,70Lista
416202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 85,08100,00 %85,08Lista
 16202627Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational02 27,37100,00 %27,37Lista
 17202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 17,09100,00 %17,09Lista
 18202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor19 14,21100,00 %14,21Lista
 20202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer05411,37100,00 %11,37Lista
 22202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 26,08100,00 %26,08Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor20 10,42100,00 %10,42Lista
 27202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 28202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer0842,13100,00 %2,13Lista
 32202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer00921,60100,00 %21,60Lista
 3620267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
14820254729th FJT Europe Grand FinalUAEAmatörtävling Damer004139,82100,00 %139,82Lista
852202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20Lista
255202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor01 144,5194,23 %136,17Lista
556202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 85,8492,31 %79,24Lista
057202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational03 49,7990,38 %45,00Lista
 59202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 10,9386,54 %9,46Lista
060202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer02031,7584,62 %26,87Lista
062202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 68,6880,77 %55,47Lista
 63202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor07 22,4278,85 %17,68Lista
664202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational01 92,1876,92 %70,91Lista
065202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 37,0475,00 %27,78Lista
067202528Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 52,1071,15 %37,07Lista
768202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 92,0769,23 %63,74Lista
068202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational04 26,2569,23 %18,17Lista
 69202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 117 5,5567,31 %3,74Lista
070202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational03 16,0065,38 %10,46Lista
072202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 107 19,5861,54 %12,05Lista
 74202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational10 12,3857,69 %7,14Lista
 75202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 114 6,3355,77 %3,53Lista
076202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational12 13,4953,85 %7,26Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 13,2650,00 %6,63Lista
 8020251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor06 10,3346,15 %4,77Lista
 81202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational0198,6144,23 %3,81Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB