Lova Askerdal


Representerar:  Forsgårdens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-02-06

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 54
Totalt poäng: 759,36
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 16
Totalt poäng: 759,36
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer9297,57293,30088
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Bogeys & Birdies Junior Cup140,7740,77011
Junior Masters Invitational10324,25258,492910
SGF Golf Ranking Flickor7488,26446,47267
Svenska Juniortouren Div 1331,4619,92013
Svenska Juniortouren Elit Flickor10306,09273,07079

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
14720254729th FJT Europe Grand FinalUAEAmatörtävling Damer004139,82100,00 %139,82
254202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor01 144,5196,15 %138,95
32202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor01 119,64100,00 %119,64
415202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 85,08100,00 %85,08
555202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 85,8494,23 %80,89
663202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational01 92,1878,85 %72,68
767202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 92,0771,15 %65,51
861202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 68,6882,69 %56,79

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
32202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor01 119,64100,00 %119,64Lista
 3202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,38100,00 %17,38Lista
 6202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,01100,00 %17,01Lista
 7202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F16SWEBogeys & Birdies Junior Cup02 40,77100,00 %40,77Lista
 9202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0930,00100,00 %0,00Lista
 11202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 28,44100,00 %28,44Lista
 12202630European Young Masters (Girls)ESPAmatörtävling Damer01434,70100,00 %34,70Lista
415202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 85,08100,00 %85,08Lista
 15202627Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational02 27,37100,00 %27,37Lista
 16202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 17,09100,00 %17,09Lista
 17202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor19 14,21100,00 %14,21Lista
 19202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer05411,37100,00 %11,37Lista
 21202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational04 26,08100,00 %26,08Lista
 23202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor20 10,42100,00 %10,42Lista
 26202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 27202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer0842,13100,00 %2,13Lista
 31202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer00921,60100,00 %21,60Lista
 3520267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
14720254729th FJT Europe Grand FinalUAEAmatörtävling Damer004139,82100,00 %139,82Lista
051202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20Lista
254202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor01 144,5196,15 %138,95Lista
555202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 85,8494,23 %80,89Lista
056202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational03 49,7992,31 %45,96Lista
 58202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 10,9388,46 %9,67Lista
059202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer02031,7586,54 %27,48Lista
861202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor02 68,6882,69 %56,79Lista
 62202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor07 22,4280,77 %18,11Lista
663202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational01 92,1878,85 %72,68Lista
064202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 37,0476,92 %28,49Lista
066202528Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 52,1073,08 %38,07Lista
767202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor02 92,0771,15 %65,51Lista
067202527Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational04 26,2571,15 %18,68Lista
 68202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 117 5,5569,23 %3,84Lista
069202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational03 16,0067,31 %10,77Lista
071202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 107 19,5863,46 %12,43Lista
 73202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational10 12,3859,62 %7,38Lista
 74202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 114 6,3357,69 %3,65Lista
075202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational12 13,4955,77 %7,52Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 13,2651,92 %6,89Lista
 7920251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor06 10,3348,08 %4,97Lista
 80202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational0198,6146,15 %3,97Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB