Maja Bohlin


Representerar:  Vasatorps Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-06-14

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 72
Totalt poäng: 469,20
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 26
Totalt poäng: 469,20
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer11359,95304,34089
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Bogeys & Birdies Junior Cup137,7331,20111
Junior Masters Invitational6234,76186,32156
SGF Golf Ranking Damer225,7119,81002
SGF Golf Ranking Flickor5111,3889,13035
Svenska Juniortouren Div 12123,8077,62122
Svenska Juniortouren Elit Flickor9207,78183,00058

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
133202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer002101,68100,00 %101,68
26202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational03 62,48100,00 %62,48
370202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 101 94,9365,38 %62,07
453202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,2098,08 %55,12
563202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4578,85 %50,82
62420262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational02 47,12100,00 %47,12
746202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97
88202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 43,94100,00 %43,94

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor05 28,64100,00 %28,64Lista
26202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational03 62,48100,00 %62,48Lista
88202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 43,94100,00 %43,94Lista
 11202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer03337,49100,00 %37,49Lista
 13202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 28,44100,00 %28,44Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer64 5,24100,00 %5,24Lista
 16202628European Girls Team ChampionshipSUIAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 18202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 10,50100,00 %10,50Lista
 19202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor46 4,45100,00 %4,45Lista
 21202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer0705,32100,00 %5,32Lista
62420262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational02 47,12100,00 %47,12Lista
025202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 37,93100,00 %37,93Lista
 26202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational06 19,77100,00 %19,77Lista
 28202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 29202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer1010,00100,00 %0,00Lista
133202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer002101,68100,00 %101,68Lista
 3720267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
746202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97Lista
453202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,2098,08 %55,12Lista
 56202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor09 14,7592,31 %13,62Lista
 57202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 11,5090,38 %10,39Lista
 60202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 26,3884,62 %22,32Lista
061202535Teen Cup Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup01 37,7382,69 %31,20Lista
563202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4578,85 %50,82Lista
 66202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 11,9373,08 %8,72Lista
 67202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer34 20,4771,15 %14,57Lista
069202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor03 54,5667,31 %36,72Lista
370202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 101 94,9365,38 %62,07Lista
 71202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor44 8,9863,46 %5,70Lista
073202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 25,0159,62 %14,91Lista
074202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 74,2957,69 %42,86Lista
076202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 103 28,8753,85 %15,55Lista
 77202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational15 9,6551,92 %5,01Lista
 79202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 12,1548,08 %5,84Lista
 80202516Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0556,6646,15 %3,07Lista
082202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational00821,4542,31 %9,08Lista
098202450Swedish Invitacional Camp 2024 2/2ESPAmatörtävling Damer02 42,1811,54 %4,87Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB