Maja Bohlin


Representerar:  Vasatorps Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-06-14

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 71
Totalt poäng: 478,18
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 25
Totalt poäng: 478,18
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer11359,95309,77089
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Bogeys & Birdies Junior Cup137,7332,65111
Junior Masters Invitational6234,76190,37156
SGF Golf Ranking Damer225,7120,59002
SGF Golf Ranking Flickor5111,3892,14035
Svenska Juniortouren Div 12123,8082,38122
Svenska Juniortouren Elit Flickor9207,78186,34058

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
131202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer002101,68100,00 %101,68
268202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 101 94,9369,23 %65,72
34202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational03 62,48100,00 %62,48
451202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20
561202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4582,69 %53,30
62220262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational02 47,12100,00 %47,12
744202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97
872202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 74,2961,54 %45,72

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor05 28,64100,00 %28,64Lista
34202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational03 62,48100,00 %62,48Lista
06202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 43,94100,00 %43,94Lista
 9202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer03337,49100,00 %37,49Lista
 11202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 28,44100,00 %28,44Lista
 13202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer64 5,24100,00 %5,24Lista
 14202628European Girls Team ChampionshipSUIAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 16202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 10,50100,00 %10,50Lista
 17202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor46 4,45100,00 %4,45Lista
 19202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer0705,32100,00 %5,32Lista
62220262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational02 47,12100,00 %47,12Lista
023202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 37,93100,00 %37,93Lista
 24202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational06 19,77100,00 %19,77Lista
 26202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 27202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer1010,00100,00 %0,00Lista
131202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer002101,68100,00 %101,68Lista
 3520267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
744202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97Lista
451202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20Lista
 54202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor09 14,7596,15 %14,18Lista
 55202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 11,5094,23 %10,84Lista
 58202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 26,3888,46 %23,34Lista
059202535Teen Cup Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup01 37,7386,54 %32,65Lista
561202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4582,69 %53,30Lista
 64202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 11,9376,92 %9,18Lista
 65202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer34 20,4775,00 %15,35Lista
067202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor03 54,5671,15 %38,82Lista
268202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 101 94,9369,23 %65,72Lista
 69202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor44 8,9867,31 %6,04Lista
071202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 25,0163,46 %15,87Lista
872202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 74,2961,54 %45,72Lista
074202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 103 28,8757,69 %16,66Lista
 75202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational15 9,6555,77 %5,38Lista
 77202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 12,1551,92 %6,31Lista
 78202516Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0556,6650,00 %3,33Lista
080202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational00821,4546,15 %9,90Lista
096202450Swedish Invitacional Camp 2024 2/2ESPAmatörtävling Damer02 42,1815,38 %6,49Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB