Maja Bohlin


Representerar:  Vasatorps Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-06-14

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 72
Totalt poäng: 473,69
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 26
Totalt poäng: 473,69
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer11359,95307,60089
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Bogeys & Birdies Junior Cup137,7331,93111
Junior Masters Invitational6234,76188,34156
SGF Golf Ranking Damer225,7120,20002
SGF Golf Ranking Flickor5111,3890,63035
Svenska Juniortouren Div 12123,8080,00122
Svenska Juniortouren Elit Flickor9207,78184,67058

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
132202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer002101,68100,00 %101,68
269202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 101 94,9367,31 %63,90
35202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational03 62,48100,00 %62,48
452202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20
562202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4580,77 %52,06
62320262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational02 47,12100,00 %47,12
745202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97
873202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 74,2959,62 %44,29

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor05 28,64100,00 %28,64Lista
35202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational03 62,48100,00 %62,48Lista
07202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 43,94100,00 %43,94Lista
 10202633Girls Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer03337,49100,00 %37,49Lista
 12202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 28,44100,00 %28,44Lista
 14202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer64 5,24100,00 %5,24Lista
 15202628European Girls Team ChampionshipSUIAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 17202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 10,50100,00 %10,50Lista
 18202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor46 4,45100,00 %4,45Lista
 20202623German International Amateur Girls OpenGERAmatörtävling Damer0705,32100,00 %5,32Lista
62320262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational02 47,12100,00 %47,12Lista
024202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor06 37,93100,00 %37,93Lista
 25202618Galvin Green Junior OpenSWEJunior Masters Invitational06 19,77100,00 %19,77Lista
 27202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 28202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer1010,00100,00 %0,00Lista
132202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer002101,68100,00 %101,68Lista
 3620267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
745202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97Lista
452202543Spanish International Stroke PlayESPAmatörtävling Damer01856,20100,00 %56,20Lista
 55202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor09 14,7594,23 %13,90Lista
 56202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 11,5092,31 %10,62Lista
 59202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 26,3886,54 %22,83Lista
060202535Teen Cup Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup01 37,7384,62 %31,93Lista
562202533Girls Amateur ChampionshipWALAmatörtävling Damer01764,4580,77 %52,06Lista
 65202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 11,9375,00 %8,95Lista
 66202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer34 20,4773,08 %14,96Lista
068202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor03 54,5669,23 %37,77Lista
269202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 101 94,9367,31 %63,90Lista
 70202525ANNIKA InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor44 8,9865,38 %5,87Lista
072202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 25,0161,54 %15,39Lista
873202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01 74,2959,62 %44,29Lista
075202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 103 28,8755,77 %16,10Lista
 76202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational15 9,6553,85 %5,20Lista
 78202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 12,1550,00 %6,08Lista
 79202516Helen Holm Scottish Womens Open ChampionshipSCOAmatörtävling Damer0556,6648,08 %3,20Lista
081202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational00821,4544,23 %9,49Lista
097202450Swedish Invitacional Camp 2024 2/2ESPAmatörtävling Damer02 42,1813,46 %5,68Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB