Ronja Alverlin


Representerar:  Onsjö Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-11-17

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 93
Totalt poäng: 312,37
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 41
Totalt poäng: 312,37
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer7133,98133,98156
Amatörtävling Herrar10,000,00000
Junior Masters Invitational12216,11170,752711
SGF Golf Ranking Flickor6148,04146,73156
Svenska Juniortouren Div 1122,4113,79011
Svenska Juniortouren Div 2128,9121,68111
Svenska Juniortouren Elit Flickor12213,35169,010511

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
151202544Rock Golf League European ChampionshipESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00
245202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97
33202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor03 41,69100,00 %41,69
45202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational06 39,03100,00 %39,03
515202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor03 35,14100,00 %35,14
611202632Sweden WAGR by Göteborgs GolfförbundSWESGF Golf Ranking Flickor01 28,70100,00 %28,70
762202533GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational01 33,1980,77 %26,81
862202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 32,2380,77 %26,03

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
33202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Flickor03 41,69100,00 %41,69Lista
 4202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor10 17,38100,00 %17,38Lista
45202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational06 39,03100,00 %39,03Lista
 7202636Italian International Girls U18 ChampionshipITAAmatörtävling Damer0791,27100,00 %1,27Lista
 10202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor07 21,17100,00 %21,17Lista
 10202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational01 22,34100,00 %22,34Lista
611202632Sweden WAGR by Göteborgs GolfförbundSWESGF Golf Ranking Flickor01 28,70100,00 %28,70Lista
 12202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 13,82100,00 %13,82Lista
515202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor03 35,14100,00 %35,14Lista
 16202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking Flickor10 15,64100,00 %15,64Lista
 17202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 17,09100,00 %17,09Lista
 18202625ANNIKA Invitational EuropeSWESGF Golf Ranking Flickor47 4,21100,00 %4,21Lista
 20202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Flickor18 9,99100,00 %9,99Lista
 22202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational15 6,54100,00 %6,54Lista
 24202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor15 13,85100,00 %13,85Lista
 27202616USA vs. Sweden Team MatchUSAAmatörtävling Herrar0000,00100,00 %0,00Lista
 28202615Internationaux de France U21 - Trophee EsmondFRAAmatörtävling Damer0717,00100,00 %7,00Lista
 32202611Srixon Winter Open 2026ESPAmatörtävling Damer01510,74100,00 %10,74Lista
 3620267International Ladies Octagonal MatchESPAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
245202550Swedish Invitacional Camp 2025 2/2ESPAmatörtävling Damer00245,97100,00 %45,97Lista
151202544Rock Golf League European ChampionshipESPAmatörtävling Damer00169,00100,00 %69,00Lista
055202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Flickor07 22,6694,23 %21,35Lista
 56202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 7,4692,31 %6,89Lista
 57202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalMC 6,9490,38 %6,27Lista
 59202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit FlickorWD  86,54 % Lista
 60202535Italian International Girls ChampionshipITAAmatörtävling Damer1080,0084,62 %0,00Lista
862202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor04 32,2380,77 %26,03Lista
762202533GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational01 33,1980,77 %26,81Lista
064202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational05 22,5176,92 %17,32Lista
065202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 28,9175,00 %21,68Lista
067202528Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 31,4571,15 %22,38Lista
 69202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor21 8,0067,31 %5,38Lista
 70202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational12 4,4465,38 %2,90Lista
072202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 106 22,4161,54 %13,79Lista
073202522Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 18,1459,62 %10,81Lista
 74202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational12 9,5657,69 %5,52Lista
075202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor11 21,3355,77 %11,90Lista
 76202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational13 11,5853,85 %6,24Lista
078202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 51,0350,00 %25,52Lista
 81202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01610,3944,23 %4,60Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB