Meja Örtengren


Representerar:  Landeryds Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-01-03

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 7
Totalt poäng: 10 090,17
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 1
Totalt poäng: 10 090,17
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer85615,045174,71077
American College Golf Women1814447,599959,9821717
Damtouren Sverige1331,03222,81011
Ladies European Tour21492,201233,93111
LPGA Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Damer2551,87512,92022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
151202544Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women0012 439,00100,00 %2 439,00
213202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer0021 801,41100,00 %1 801,41
361202534Hills OpenSWELadies European Tour01 1 492,2082,69 %1 233,93
429202614Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer0041 095,10100,00 %1 095,10
555202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer005985,3294,23 %928,47
65202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women003917,11100,00 %917,11
730202613Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women005877,11100,00 %877,11
82202641Windy City Collegiate ClassicUSAAmerican College Golf Women004798,03100,00 %798,03

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
82202641Windy City Collegiate ClassicUSAAmerican College Golf Women004798,03100,00 %798,03Lista
65202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women003917,11100,00 %917,11Lista
213202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer0021 801,41100,00 %1 801,41Lista
 14202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer02 407,19100,00 %407,19Lista
 15202628European Ladies Team ChampionshipIRLAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 17202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer009585,86100,00 %585,86Lista
 20202623U.S. Womens OpenUSALPGA TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 21202622NCAA DI Womens National Championship- Match PlayUSAAmerican College Golf Women0000,00100,00 %0,00Lista
 21202622NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women014336,72100,00 %336,72Lista
023202620NCAA Stanford RegionalUSAAmerican College Golf Women005713,47100,00 %713,47Lista
 272026162026 ACC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women011364,39100,00 %364,39Lista
429202614Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer0041 095,10100,00 %1 095,10Lista
730202613Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women005877,11100,00 %877,11Lista
 3420269Bruin Wave InvitationalUSAAmerican College Golf Women006530,04100,00 %530,04Lista
151202544Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women0012 439,00100,00 %2 439,00Lista
053202542Stanford IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women008631,3398,08 %619,19Lista
555202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer005985,3294,23 %928,47Lista
 57202538Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women017161,1190,38 %145,62Lista
361202534Hills OpenSWELadies European Tour01 1 492,2082,69 %1 233,93Lista
 64202531AIG Womens OpenENGLadies European TourMC 0,0076,92 %0,00Lista
065202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer006742,9875,00 %557,24Lista
 66202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer06 144,6873,08 %105,73Lista
 67202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer014103,1871,15 %73,42Lista
 69202526PGA of Sweden Championship LanderydSWEDamtouren Sverige03 331,0367,31 %222,81Lista
074202521NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women010532,7057,69 %307,33Lista
076202519NCAA Norman RegionalUSAAmerican College Golf Women0031 003,1053,85 %540,13Lista
0792025162025 ACC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women007597,8848,08 %287,44Lista
 81202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer014301,1944,23 %133,22Lista
082202513Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women0041 045,1142,31 %442,16Lista
 85202510Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women010365,9036,54 %133,69Lista
08820257San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women0011 554,0030,77 %478,15Lista
0103202444Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 1 580,591,92 %30,40Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB