Oliver Forslund


Representerar:  Bollnäs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2004-03-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 634
Totalt poäng: 68,38
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour110,4610,06001
Future Series Herrar529,8621,41045
Junior Masters Invitational322,7715,61023
SGF Golf Ranking Herrar11,331,15001
SGF Golf Ranking Pojkar17,470,00001
Svenska Juniortouren Div 1219,4913,75012
Svenska Juniortouren Elit Pojkar423,2514,45002

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
167202527Hårga Open SWEFuture Series Herrar06 17,8471,15 %12,69
271202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 18,8263,46 %11,94
368202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 16,1269,23 %11,16
454202540NGL Qualifying School ForsgårdenSWECutter & Buck Tour15 10,4696,15 %10,06
566202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01113,7573,08 %10,05
657202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar33 6,0190,38 %5,43
769202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational14 6,6267,31 %4,46
864202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 122 3,3776,92 %2,59

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
454202540NGL Qualifying School ForsgårdenSWECutter & Buck Tour15 10,4696,15 %10,06Lista
657202537Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar33 6,0190,38 %5,43Lista
 59202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar62 1,3386,54 %1,15Lista
 61202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit PojkarWD  82,69 % Lista
864202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 122 3,3776,92 %2,59Lista
566202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational01113,7573,08 %10,05Lista
167202527Hårga Open SWEFuture Series Herrar06 17,8471,15 %12,69Lista
368202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 105 16,1269,23 %11,16Lista
769202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational14 6,6267,31 %4,46Lista
271202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 18,8263,46 %11,94Lista
 72202522Torshälla OpenSWEFuture Series Herrar0760,8061,54 %0,49Lista
 73202521SilfverschiöldspokalenSWEFuture Series Herrar0582,5159,62 %1,50Lista
 74202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar42 3,6057,69 %2,08Lista
 77202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 0,8351,92 %0,43Lista
 79202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar0562,7048,08 %1,30Lista
 80202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational0502,4046,15 %1,11Lista
0104202442Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar15 7,470,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB