Jonathan Ericsson


Representerar:  Ljunghusens Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-05-17

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 155
Totalt poäng: 454,92
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 33
Totalt poäng: 454,92
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Herrar15,525,52011
American College Golf Men14481,59234,7301414
Cutter & Buck Tour295,9771,60012
ECCO Tour112,016,93000
Future Series Herrar281,1964,75022
Junior Masters Invitational344,3644,36023
SGF Golf Ranking Pojkar225,4124,13012
Svenska Juniortouren Elit Pojkar7315,85290,48057

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
118202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 145,55100,00 %145,55
28920257Hal Williams Collegiate USAAmerican College Golf Men009181,0228,85 %52,22
381202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003110,5944,23 %48,91
421202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 42,50100,00 %42,50
563202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour26 53,7078,85 %42,34
67202637Golfweek Fall ChallengeUSAAmerican College Golf Men01141,92100,00 %41,92
713202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01
821202623GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,47100,00 %40,47

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202641Cullan Brown CollegiateUSAAmerican College Golf Men04536,05100,00 %36,05Lista
 5202639Earl Yestingsmeier Invitational Presented by DeVoe ChevroletUSAAmerican College Golf Men0299,70100,00 %9,70Lista
 62026382026 Joe Feaganes Marshall InvitationalUSAAmerican College Golf Men0215,21100,00 %5,21Lista
67202637Golfweek Fall ChallengeUSAAmerican College Golf Men01141,92100,00 %41,92Lista
 12202632Ljunghusen OpenSWEJunior Masters Invitational04 24,33100,00 %24,33Lista
 12202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar06 19,86100,00 %19,86Lista
713202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar08 41,01100,00 %41,01Lista
 17202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational06 15,83100,00 %15,83Lista
118202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 145,55100,00 %145,55Lista
421202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 42,50100,00 %42,50Lista
821202623GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,47100,00 %40,47Lista
 2420262054 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational30 4,20100,00 %4,20Lista
 25202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 20,48100,00 %20,48Lista
 3820266Thomas Sharkey Individual CollegiateUSAAmerican College Golf Men0388,07100,00 %8,07Lista
 4220262GJG Spanish Junior ClassicsESPAmatörtävling Herrar0205,52100,00 %5,52Lista
 57202539GMAC InvitationalUSAAmerican College Golf Men0428,2590,38 %7,46Lista
 59202537Argent Financial ClassicUSAAmerican College Golf Men0980,0086,54 %0,00Lista
563202533Skåne Challenge by FolksamSWECutter & Buck Tour26 53,7078,85 %42,34Lista
 64202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar24 5,5576,92 %4,27Lista
 66202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar19 14,1473,08 %10,33Lista
068202528Skövde Open by Crona SoftwareSWECutter & Buck Tour03042,2769,23 %29,26Lista
070202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 21,8065,38 %14,25Lista
073202523GuldpokalenSWEFuture Series Herrar06 40,7259,62 %24,28Lista
 74202522Smörum OpenDENECCO TourMC 12,0157,69 %6,93Lista
076202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar06 30,3753,85 %16,35Lista
 792025172025 Mens American Athletic Conference ChampionshipUSAAmerican College Golf Men04020,3048,08 %9,76Lista
381202515Old Corkscrew Intercollegiate USAAmerican College Golf Men003110,5944,23 %48,91Lista
 84202512Schenkel InvitationalUSAAmerican College Golf Men0842,7738,46 %1,07Lista
085202511Cleveland Golf Palmetto Intercollegiate USAAmerican College Golf Men01531,8436,54 %11,63Lista
28920257Hal Williams Collegiate USAAmerican College Golf Men009181,0228,85 %52,22Lista
 9020256Battle at Briars CreekUSAAmerican College Golf Men06510,1426,92 %2,73Lista
 104202444FAU Golf InvitationalUSAAmerican College Golf Men04015,730,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB