Adam Carlsson


Representerar:  Halmstad Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-12-19

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 449
Totalt poäng: 114,15
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 208
Totalt poäng: 114,15
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour212,0111,51002
Future Series Herrar48,748,45023
Junior Masters Invitational964,7652,53039
SGF Golf Ranking Herrar114,7410,49001
SGF Golf Ranking Pojkar442,1639,94014
Svenska Juniortouren Div 1516,5616,12005
Svenska Juniortouren Div 2241,1229,46022
Svenska Juniortouren Elit Pojkar544,0632,61005

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
166202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 202 33,4873,08 %24,47
229202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar10 20,93100,00 %20,93
319202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational06 16,71100,00 %16,71
427202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42
567202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar43 14,7471,15 %10,49
665202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational10 13,5075,00 %10,13
712202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar16 7,98100,00 %7,98
816202628Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational0267,03100,00 %7,03

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 4202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour35 5,55100,00 %5,55Lista
 7202637Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar40 4,87100,00 %4,87Lista
 11202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 121 3,32100,00 %3,32Lista
712202632PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar16 7,98100,00 %7,98Lista
 13202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 124 4,10100,00 %4,10Lista
816202628Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational0267,03100,00 %7,03Lista
 17202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational31 2,87100,00 %2,87Lista
 18202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 117 4,67100,00 %4,67Lista
319202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational06 16,71100,00 %16,71Lista
 21202623GuldpokalenSWEFuture Series HerrarMC 1,85100,00 %1,85Lista
 23202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational31 3,81100,00 %3,81Lista
 25202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 131 2,39100,00 %2,39Lista
427202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar16 16,42100,00 %16,42Lista
 27202617Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar0711,50100,00 %1,50Lista
229202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar10 20,93100,00 %20,93Lista
 5520254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking Pojkar19 4,8694,23 %4,58Lista
056202540NGL Qualifying School VasatorpSWECutter & Buck Tour19 6,4692,31 %5,96Lista
 60202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar36 4,9784,62 %4,21Lista
 63202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 140 2,0878,85 %1,64Lista
064202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar16 8,3976,92 %6,45Lista
665202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational10 13,5075,00 %10,13Lista
166202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 202 33,4873,08 %24,47Lista
567202529Lag-SM HerrarSWESGF Golf Ranking Herrar43 14,7471,15 %10,49Lista
 69202527Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational13 5,1867,31 %3,49Lista
070202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 209 7,6465,38 %5,00Lista
 71202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational23 4,3663,46 %2,77Lista
 73202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar37 6,1759,62 %3,68Lista
 76202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 6,4553,85 %3,47Lista
077202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational12 7,6651,92 %3,98Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar33 10,0548,08 %4,83Lista
 79202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational22 3,6448,08 %1,75Lista
 81202515Abbekås OpenSWEFuture Series Herrar0810,5244,23 %0,23Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB