Oscar Lönnqvist


Representerar:  Österåkers Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-01-26

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 280
Totalt poäng: 197,91
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 109
Totalt poäng: 197,91
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Men13202,53120,1511313
Cutter & Buck Tour10,000,00000
Junior Masters Invitational4106,7879,59024
SGF Golf Ranking Pojkar120,0015,00011
Svenska Juniortouren Div 1214,6914,69012
Svenska Juniortouren Elit Pojkar552,5538,84005

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
168202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00285,3169,23 %59,06
2802025162025 Conference Carolinas Mens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Men00184,0046,15 %38,77
382202514The Chowan Intercollegiate USAAmerican College Golf Men00256,4942,31 %23,90
453202543Patriot Fall ClassicUSAAmerican College Golf Men01119,6698,08 %19,28
518202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar17 15,71100,00 %15,71
665202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar09 20,0075,00 %15,00
730202614The Trojan USAAmerican College Golf Men01113,52100,00 %13,52
816202628Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational01412,67100,00 %12,67

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 13202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 109 11,62100,00 %11,62Lista
816202628Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational01412,67100,00 %12,67Lista
 17202627Vikingaskeppet 54 HÅL WAGRSWEJunior Masters Invitational17 5,91100,00 %5,91Lista
518202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar17 15,71100,00 %15,71Lista
 22202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 132 3,07100,00 %3,07Lista
 29202615The Hampton Farms IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men0213,80100,00 %3,80Lista
730202614The Trojan USAAmerican College Golf Men01113,52100,00 %13,52Lista
 3520269Oldfield ClassicUSAAmerican College Golf Men0453,77100,00 %3,77Lista
 3720267Spring Kickoff Intercollegiate USAAmerican College Golf Men0376,94100,00 %6,94Lista
 52202544Barton Fall Invitational USAAmerican College Golf Men0343,13100,00 %3,13Lista
453202543Patriot Fall ClassicUSAAmerican College Golf Men01119,6698,08 %19,28Lista
 56202540Jay Jennison CupUSAAmerican College Golf Men0583,6292,31 %3,34Lista
 582025382025 Griffin InvitationalUSAAmerican College Golf Men0442,4988,46 %2,20Lista
665202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar09 20,0075,00 %15,00Lista
066202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar32 8,8173,08 %6,44Lista
168202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00285,3169,23 %59,06Lista
 69202527Vikingaskeppet 54 HÅL WAGRSWEJunior Masters Invitational30 2,8967,31 %1,95Lista
 70202526Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 8,5665,38 %5,60Lista
 72202524Live it TrophySWECutter & Buck TourMC 0,0061,54 %0,00Lista
073202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar21 10,6659,62 %6,36Lista
076202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar18 8,8153,85 %4,74Lista
2802025162025 Conference Carolinas Mens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Men00184,0046,15 %38,77Lista
382202514The Chowan Intercollegiate USAAmerican College Golf Men00256,4942,31 %23,90Lista
 86202510Bearcat Classic USAAmerican College Golf Men0473,2134,62 %1,11Lista
 8920257The Spring Kickoff Intercollegiate USAAmerican College Golf Men0631,3328,85 %0,38Lista
 104202444Citrus IntercollegiateUSAAmerican College Golf Men0800,570,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB