Hannes Åkermark


Representerar:  Gävle Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2005-03-07

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 108
Totalt poäng: 677,01
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 14
Totalt poäng: 677,01
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour15376,92376,28027
ECCO Tour20,410,41000
Future Series Herrar8282,83270,18157
Junior Masters Invitational6185,56159,78166
SGF Golf Ranking Herrar6275,99190,28136
Svenska Juniortouren Div 1136,8631,19011
Svenska Juniortouren Div 2134,1624,31111
Svenska Juniortouren Elit Pojkar6201,83177,48035

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
118202623Torshälla OpenSWEFuture Series Herrar001150,39100,00 %150,39
274202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 191,3657,69 %110,40
321202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour15 92,73100,00 %92,73
457202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 83,4290,38 %75,40
523202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour22 66,87100,00 %66,87
69202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour20 65,58100,00 %65,58
710202631JMI PGA ProTime hosted by Pontus NyholmSWEJunior Masters Invitational01 65,19100,00 %65,19
854202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar04 52,4796,15 %50,45

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour06 30,28100,00 %30,28Lista
 2202639Folksam ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 20,87100,00 %20,87Lista
 3202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational08 23,65100,00 %23,65Lista
 5202636Crona Software Halland OpenSWECutter & Buck Tour45 22,80100,00 %22,80Lista
 6202635Älvkarleby Open by NomoSWEFuture Series Herrar02 49,09100,00 %49,09Lista
 6202635Lindesberg Open - Final Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar14 17,61100,00 %17,61Lista
 8202633FootJoy Skåne ChallengeSWECutter & Buck TourMC 1,47100,00 %1,47Lista
69202632NeH Hammarö OpenSWECutter & Buck Tour20 65,58100,00 %65,58Lista
710202631JMI PGA ProTime hosted by Pontus NyholmSWEJunior Masters Invitational01 65,19100,00 %65,19Lista
 11202630Holtsmark OpenNORCutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 11202630Burvik Open by ECUSSWEFuture Series Herrar04 29,07100,00 %29,07Lista
 13202628Hårga OpenSWEFuture Series Herrar15 7,82100,00 %7,82Lista
 15202626PGA ChampionshipSWECutter & Buck TourMC 4,61100,00 %4,61Lista
 16202625GolfPromote 25th Anniversary InvitationalDENECCO TourWD  100,00 % Lista
 17202624Indoor Golf Group Göteborg OpenSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
118202623Torshälla OpenSWEFuture Series Herrar001150,39100,00 %150,39Lista
 18202623Kårsta Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar09 23,62100,00 %23,62Lista
 19202622Arboga Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar32 6,72100,00 %6,72Lista
 20202621Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
321202620Gamla Fredrikstad OpenSWECutter & Buck Tour15 92,73100,00 %92,73Lista
 22202619Royal Unibrew Championship@Royal OakDENECCO TourMC 0,41100,00 %0,41Lista
523202618Big Green Egg Blekinge OpenSWECutter & Buck Tour22 66,87100,00 %66,87Lista
 24202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar23 12,20100,00 %12,20Lista
052202541NGL Qualifying School Final Cutter & Buck Tour11 45,77100,00 %45,77Lista
 53202540NGL Qualifying School LanderydSWECutter & Buck Tour04 25,5898,08 %25,09Lista
854202539Svenska Juniortouren FinalSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar04 52,4796,15 %50,45Lista
 55202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational08 23,3294,23 %21,97Lista
457202536Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar02 83,4290,38 %75,40Lista
 58202535Älvkarleby OpenSWEFuture Series HerrarWD  88,46 % Lista
 58202535Lindesberg Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar18 9,6688,46 %8,55Lista
059202534Nora Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar08 27,0286,54 %23,38Lista
060202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 102 36,8684,62 %31,19Lista
 63202530Burvik Open by ECUSSWEFuture Series Herrar15 14,8178,85 %11,68Lista
063202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar09 33,2878,85 %26,24Lista
066202527Ängsö International JMI 54 hål WAGR Presented by CollegeserviceSWEJunior Masters Invitational02 36,2173,08 %26,46Lista
066202527Hårga Open SWEFuture Series Herrar05 21,3073,08 %15,57Lista
067202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 34,1671,15 %24,31Lista
069202524Viksjö Junior OpenSWEJunior Masters Invitational03 24,0367,31 %16,17Lista
070202523Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar11 18,8265,38 %12,31Lista
 71202522Torshälla OpenSWEFuture Series Herrar02610,3563,46 %6,57Lista
 72202521Gamla Fredrikstad OpenNORCutter & Buck TourMC 0,0061,54 %0,00Lista
 73202520Cutter & Buck Fjällbacka OpenSWECutter & Buck TourMC 0,3659,62 %0,21Lista
274202519Örebro City Golf Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar01 191,3657,69 %110,40Lista
 76202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 1,6453,85 %0,88Lista
 79202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01913,1648,08 %6,33Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB