Sofia Sundquist


Representerar:  Kungsbacka Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-07-09

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 169
Totalt poäng: 121,51
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 93
Totalt poäng: 121,51
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Junior Masters Invitational762,9456,18057
SGF Golf Ranking Damer212,559,69002
SGF Golf Ranking Flickor570,3962,58124
Svenska Juniortouren Div 1453,3538,94034
Svenska Juniortouren Div 2423,7119,26033
Svenska Juniortouren Elit Flickor346,8636,32012

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
15220254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking Flickor01 32,91100,00 %32,91
28202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 16,53100,00 %16,53
33202638Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Flickor04 14,37100,00 %14,37
476202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 22,8453,85 %12,30
55202636Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 105 11,83100,00 %11,83
673202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 105 19,7259,62 %11,76
770202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 108 17,3965,38 %11,37
86202635Invigningspokalen by JMISWEJunior Masters Invitational04 10,44100,00 %10,44

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
33202638Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Flickor04 14,37100,00 %14,37Lista
55202636Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 105 11,83100,00 %11,83Lista
86202635Invigningspokalen by JMISWEJunior Masters Invitational04 10,44100,00 %10,44Lista
28202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Flickor09 16,53100,00 %16,53Lista
 12202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer91 0,16100,00 %0,16Lista
 14202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational07 8,48100,00 %8,48Lista
 15202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 2WD  100,00 % Lista
 19202622Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 205 6,82100,00 %6,82Lista
 20202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational11 9,41100,00 %9,41Lista
023202618Gräppås PING Junior Open 36 hålSWEJunior Masters Invitational10 9,61100,00 %9,61Lista
 24202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 7,49100,00 %7,49Lista
 26202615Sweden WAGR - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking FlickorMC 4,88100,00 %4,88Lista
15220254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking Flickor01 32,91100,00 %32,91Lista
 57202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 120 4,4190,38 %3,99Lista
059202534Invigningspokalen by JMISWEJunior Masters Invitational08 10,0586,54 %8,70Lista
 63202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 5,5578,85 %4,38Lista
064202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer44 12,3976,92 %9,53Lista
 66202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Flickor28 5,6773,08 %4,14Lista
067202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 203 11,3471,15 %8,07Lista
 68202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational07 7,9269,23 %5,48Lista
770202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 108 17,3965,38 %11,37Lista
673202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 105 19,7259,62 %11,76Lista
074202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational20 7,0357,69 %4,06Lista
476202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor16 22,8453,85 %12,30Lista
078202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor11 12,5650,00 %6,28Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB